fb Bez černý - Flos sambuci nigri - Herbář - Bylík.cz - prodej bylin, bylinek a koření

Bez černý

Čaj z květů černého bezu je výborným lékem na všechny nemoci z prochladnutí. Vyvolává pocení, ničí hnilobné bakterie a čistí zahleněné průdušky. Má i močopudné účinky a mírně projímá, ... více o bezu černém

Latinský názevFlos sambuci nigri
Bez

Vše o bezu černém

Popis

Čaj z květů černého bezu je výborným lékem na všechny nemoci z prochladnutí. Vyvolává pocení, ničí hnilobné bakterie a čistí zahleněné průdušky. Má i močopudné účinky a mírně projímá, čímž uvolňuje zácpu. Dále se čaj z květů černého bezu užívá k tišení křečovitých stavů trávicího traktu a při nadýmání.

Při vnějším použití jsou květy černého bezu výbornou přísadou inhalačních směsí proti rýmě a zánětu průdušek, ale i proti bolestem hlavy, obličeje, zubů a uší. Zevně nachází květ černého bezu uplatnění v kloktadlech a koupelích (díky působení tříslovin) a na obklady při křečových žilách - utěsňují stěny vlásečnic a díky rutinu zvyšují jejich elasticitu. V lidovém léčitelství se bez používá vnitřně při onemocnění z nachlazení a při horečnatých onemocněních dýchacích cest a u všech onemocnění, kde je žádoucí potná kúra. Dále se květ černého bezu užívá k tišení křečovitých stavů trávicího traktu a při nadýmání. Plody černého bezu působí analgeticky- zmírňují bolest, osvědčily se zejména při migrénách, neuralgiích, při bolestech trojklaného nervu, páteře či kloubů, zde působí i protizánětlivě. V homeopatii se podávají přípravky z květů černého bezu při zánětech dýchacích cest.

Použití bezu černého

Květy bezu působí potopudně, močopudně, snižují horečku a příznivě působí na cévní stěny. Podávají se proto zejména při nachlazení a při chorobách cév. Plody černého bezu jsou bohaté na vitaminy a minerální látky, proto se z nich připravují šťávy a zavařeniny a lidové léčitelství je doporučuje při bolestech nervového původu. Květy lze zapékat v těstíčku.

Účinné látky

V květech flavonoidy, třísloviny, slizy, kyselina chlorogenová, v plodech flavonoidy, anthokyany jako sambucin, éterický olej, vitaminy, ovocné kyseliny, cukr, listy obsahují glykosidy kyseliny kyanovodíkové

Výskyt

Černý bez je všudypřítomný a všeobecně známý keř, někdy až strom, na jaře rozkvetlý intenzivně vonícími žlutobílými květy, na podzim zase odhaluje bohaté střapce sytě černých plodů. Roste na okrajích lesů, pasekách, ve světlých listnatých a lužních lesích, v křovinách, podél cest a lidských obydlí, na skládkách, v zahradách, na rumištích, podél vodních toků.

Lidové názvy bezu černého

Tato bylina je známa také pod názvy baza, bazičky, beza, bez domácí, bezinky, bez psí, bez smradlavý, bezoví, bezový květ, bílý bez, bzí, bzina, bzinčí, bzinky, černá bzinka, habzina, habžina, hulák, hular, hural, chebst, chebz, kašička, kozíček, kobzinky, kozičky, psí víno léčivé, psounský bez, pukač, smradinka, smradinky, smradlavej bez, smradlavka nebo zebrový květ.

Příprava bezu černého

Nálev - 2 lžičky drogy se přelijí 1/4 l vroucí vody a nechají se 15 minut louhovat. Užívá se obvykle 3x denně, můžete osladit medem. 

Dávejte si pozor!

Šťáva z plodů vyžaduje tepelné zpracování, jinak může způsobit nevolnost!

Zajímavé odkazy