fb Borovice lesní - Pini turio - Herbář - Bylík.cz - prodej bylin, bylinek a koření - eshop obchod

Borovice lesní

Mladé borovicové výhonky s pupeny jsou vhodné k odhlenění a uvolnění horních cest dýchacích, při silném kašli a zánětu nosohltanu. Silice získané z pupenů a jehličí mají protizánětlivé ... více o Borovici

Latinský název Pini turio
Teplota vaporizace120°C
Borovice

Vše o Borovici

Popis

Mladé borovicové výhonky s pupeny jsou vhodné k odhlenění a uvolnění horních cest dýchacích, při silném kašli a zánětu nosohltanu. Silice získané z pupenů a jehličí mají protizánětlivé účinky.

V lidovém léčitelství se výhonky borovice používaly jako lehce dostupný lék na kašel a rýmu. Silice obsažené v borovici pomáhají rozpouštět usazený hlen v plících, průduškách i nosních dutinách. Silice působí proti mikrobům, dokáží ničit původce nákazy při nemocech dýchacích cest, ale i zánětu ledvin nebo močového měchýře. Zevně ve formě koupele odvar z borovicových výhonků a jehličí uvolní namožené a bolestivé svaly, osvěží při únavě po fyzické zátěži nebo celkovém psychickém vyčerpání. Uleví od bolestí kloubů spojených s revmatismem a dnou. Látky obsažené ve výhoncích borovice stimulují prokrvení tkání, uvolňují je a zlepšují jejich zásobení potřebnými látkami. Nejen koupele mají blahodárné působení, ale i další přípravky s obsahem výtažků léčivé borovicové silice, alkoholové výluhy, mazání a krémy, které se používají na masáže namožených svalů a kloubů postižených artritidou. Homeopatie podává přípravky při zánětech průdušek, střev a orgánů vylučovacího ústrojí.

Použití Borovice

Velmi široké využítí má borovice také v aromaterapii. Éterický olej má dezinfekční, hojivé a bolest tišící účinky, celkově harmonizuje a zklidňuje organizmus. V dýchacím systému usnadňuje vykašlávání, při rýmě uvolní nosní dutiny a zpříjemní dýchání. Další široké využití najde borovice i v kosmetice, používá se na mastnou a zánětlivou pleť, pokožku povzbuzuje a prokrvuje. Přidává se do přípravků proti ztuhlým a namoženým svalům. Je častou součástí přípravků k péči o vlasy a je vynikajícím deodorantem.

Účinné látky

Borovicové výhonky obsahují éterické oleje, monoterpeny a sesquiterpeny, pryskyřici, třísloviny, hořčiny.

Výskyt

Borovice se vyskytují v Evropě a Asii. Na písku, vápencových skalách nebo rašelinných půdách tvoří lesní porosty.

Příprava Borovice

Čaj připravíme tak, že 1 lžičku sušených mladých výhonků přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat, přecedíme a můžeme osladit medem nebo domácí malinovou šťávou. Užívá se po doušcích nebo 2x denně po dobu nachlazení.

Dávejte si pozor!

Tento léčivý čaj je velmi povzbuzující, opatrnosti je však třeba při jeho přípravě, příliš silná koncentrace by mohla podráždit sliznice zažívacího traktu. Nepodávejte kojencům a batolatům.

Lidové názvy Borovice

borovice, sosna, kosodřevina, kleč

Zajímavé odkazy