fb Černohlávek obecný - Herba prunella - Herbář - Bylík.cz - prodej bylin, bylinek a koření - eshop obchod

Černohlávek obecný

Nať černohlávku obecného má silné antibiotické a antibakteriální účinky. Napomáhá při jaterních a močových potížích, při použití v koupelích tlumí kloubní a svalové bolesti. Zevně je možné ... více o Černohlávku

Latinský názevHerba prunella
Černohlávek

Vše o Černohlávku

Popis

Nať černohlávku obecného má silné antibiotické a antibakteriální účinky. Napomáhá při jaterních a močových potížích, při použití v koupelích tlumí kloubní a svalové bolesti. Zevně je možné omývat odvarem černohlávku zánětlivou pokožku s akné. Podporuje regeneraci tkání.

Hlavní použití černohlávku je zevní. Slouží jako kloktadlo při zánětech v krku, k výplachům ústní dutiny při zanícených nebo krvácejících dásních i k napařování při veškerých zánětech obličeje a hlavy. Při vnitřním použití slouží černohlávek jako dobrá přísada do čajových směsí. Uplatňuje se však i proti průjmu a na žaludeční či střevní katary. Ve zdravé kuchyni pak poslouží i mladé lístky rostliny. Používají se jako součást jarních zeleninových salátů.

Použití Černohlávku

Černohlávek se používá na močové a jaterní potíže a většinu gynekologických problémů. Zevně se k hojení ran používá jemně mletý prášek nebo obklady z čerstvých rostlin.   

Účinné látky

Černohlávek obecný obsahuje několik látek s léčebnými účinky např. třísloviny, hořčiny, pryskyřice

Výskyt

Černohlávek je ve volné přírodě velmi hojný, najdeme ho na okrajích lesů, v příkopech, na pasekách a mýtinách apod.  

Příprava Černohlávku

Nálev- čaj připravíme zalitím jedné čajové lžičky natě 1/4 l vroucí vody, necháme 15 minut louhovat. Poté scedíme a pijeme 3x denně, nejlépe před jídlem. K přípravě odvaru se droga povaří dvě minuty. Používá se k výplachům nebo jako kloktadlo.  

Lidové názvy Černohlávku

Tato bylina je známá také pod názvy hlavuška a májovník

Zajímavé odkazy