fb Chinin lékařský - Chinae cortex cucc.cs. - Herbář - Bylík.cz - prodej bylin, bylinek a koření - eshop obchod

Chinin lékařský

Kůra chinovníku, ze které poprvé získal chinin francouzský chemik Pierre-Joseph Peletiere je proslulá zejména svojí vlastností léčit silné horečnaté zachváty při malárii. Má typickou hořkou chuť. ... více o Chininu

Latinský názevChinae cortex cucc.cs.

Vše o Chininu

Popis

Kůra chinovníku, ze které poprvé získal chinin francouzský chemik Pierre-Joseph Peletiere je proslulá zejména svojí vlastností léčit silné horečnaté zachváty při malárii. Má typickou hořkou chuť.

Chinin kůra

Historie

Kůru jako první nejpravděpodobněji užívali jako léčivo peruánští indiáni. Do Evropy ji rozšířil v roce 1648 doktor Juan de Vega y Enriquez. Ujala se v té době nejvíce ve Španělsku, které bylo tehdy silně zamořeno epidemií malárie. Britové z kůry získaný chinin používali jako prevenci proti horečnatým infekčním onemocněním v Indii. Jako první začali užívat „tonic“, rozpouštěli chinin ve vodě. V 18. století léčili malárii tím, že rozdrtili chininovou kůru a rozpustili ji ve víně, jelikož je chinin dobře rozpustný v etanolu.

Chinin

Použití chininu

Nejvýznamnějším využitím chininové kůry je při léčbě záchvatů při malárii. Jako prostředek se kůra využívá například na:

  • při srdeční arytmii nebo tachykardii (snižuje krevní tlak a zklidňuje tep, tlumí tzv. „dráždivost“ srdce)
  • pro posílení organismu a imunity
  • při žaludečních a zažívacích potížích (zejména pro svojí hořkou chuť)
  • ke snížení horečky (doprovázené zimnicemi a nadměrným pocením)
  • proti nočním křečím v lýtkách
  • proti krevním parazitům (proti parazitům, kteří se nacházejí v játrech, není účinný)

Použití v kosmetice

Odvary a tinktury se hojně vyskytují ve vlasové kosmetice nebo v opalovacích olejích. Chinin získávaný z kůry je účinný proti vypadávání vlasů. Pomáhá hojit třepivé, unavené a nekvalitní vlasy, poznamenané především dlouhodobým stresem. Chinin vlasy oživuje, posiluje, obnovuje a vrací jim ztracený přirozený lesk.

Příprava Chinin

Přelijeme lžíci kůru studenou vodou a v zakryté nádobě ji přivedeme k varu, vaříme 10 – 15 minut. Odstavíme a necháme následně dalších 10 – 15 minut vylouhovat. Nakonec scedíme. Odvar z kůry je nutno připravovat těsně před jeho použitím.

Dávejte si pozor!

Užívání chininové kůry není vhodné dlouhodobě. Nedoporučuje se pro těhotné ženy, kvůli riziku potratu, ani pro kojící matky.

Lidové názvy Chinin

arkana, arkanum, arka- num febrifugum, febrifuga, chinin, chininová kůra, jezuitská kůra v prášku, jezuitský prášek, jezuitský strom, kardinálský strom, kina kina, kůra kůr, kyna

Zajímavé odkazy