fb Chmel otáčivý - Strobilus humuli lupuli - Herbář - Bylík.cz - prodej bylin, bylinek a koření - eshop obchod

Chmel otáčivý

V lidovém léčitelství se šištice chmele používají ke zklidnění, k povzbuzení chuti k jídlu a do urologických směsí. Působí mírně močopudně, používá se při potížích s prostatou, zlepšuje trávicí ... více o Chmelu

Latinský názevStrobilus humuli lupuli
Teplota vaporizacedo 130°C
Chmel

Vše o Chmelu

Popis

V lidovém léčitelství se šištice chmele používají ke zklidnění, k povzbuzení chuti k jídlu a do urologických směsí. Působí mírně močopudně, používá se při potížích s prostatou, zlepšuje trávicí pochody. Zklidňuje při nervové předrážděnosti a pomáhá vyvolat spánek.

Chmel působí mírně sedativně, podporuje trávení, obsahem hormonálních látek tlumí mužskou pohlavní podrážděnost, ženám pomáhá regulovat menstruační cyklus. Chmel působí desinfekčně a antisepticky. Používá se při nervové podrážděnosti, nespavosti, při dyspeptickém nadýmání a jako pomocný prostředek při plicní TBC a jako mírné diuretikum při potížích s prostatou. Chmel slouží nejen k výrobě piva, ale i k léčebným účelům. Dříve se používal na více chorob, dodnes však přetrvalo jen jedno uplatnění, které využívá jeho všestranného, široce působícího uklidňujícího účinku na celý organismus. Vnější použití chmele je do různých druhů koupelí, kde je vítaný jeho uklidňující účinek. Ve formě obkladů poslouží odvar z chmelových šištic také na rány, k prokrvení pleti, při chorobném vypadávání vlasů a slabosti. Staré recepty doporučují na posílení vlasů jejich umývání a oplachování pivem.

Použití Chmele

Chmel se úspěšně používá proti migréně, při neurastenii, při klimakterických obtížích a proti nespavosti. Čaj z chmele je mírně močopudný, podporuje chuť k jídlu, zvyšuje činnost trávicích orgánů a má dobré dezinfekční vlastnosti. Chmel se proto přidává do čajových směsí proti křečím, uplatňuje se při poruchách činnosti žaludku, žlučníku, jater, dvanácterníku i ledvin.

Účinné látky

Plodní šištice chmele obsahují pryskyřici s hořčinami (humulon 2 - 6 %, lupulon 8 - 12 %, silici 0,1 - 0,5 %). Lupulin obsahuje zejména 1 - 3 % silice a rovněž pryskyřici s hořčinou.

Výskyt

U chmelu dáváme přednost šišticím vyšlechtěných rostlin sbíraným v chmelnicích před divoce rostoucími.

Příprava Chmele

Čaj na dobré spaní - příprava: 2 vrchovaté lžičky chmele zalijeme 1/4 l vroucí vody, necháme 15 minut vylouhovat. Potom scedíme a osladíme medem. Pijeme jeden šálek před spaním.

Dávejte si pozor!

V běžných dávkách je chmel neškodný, ale jako všechny tišící prostředky může být při předávkování nebezpečný.  

Lidové názvy Chmele

Tato bylina je známa také pod názvy červeňák, humelové šištice, chmelíček, chmelníček, chmelový chřest, pazochy, pazoušky, sladovnické koření, štok, chmelový keř, zeleňák nebo zelené zlato.

Zajímavé odkazy