fb Cuti cuti - Asplenium lunulatum - Herbář - Bylík.cz - prodej bylin, bylinek a koření - eshop obchod

Cuti cuti

Lidová léčba jihoamerických kultur používá cuti cuti při zánětech slinivky břišní, při zvýšené hladině cukru v krvi, při nadváze, metabolických poruchách, nepravidelné menstruaci, ... více o cuti cuti

Latinský názevAsplenium lunulatum
Cuti cuti

Vše o cuti cuti

Popis

Lidová léčba jihoamerických kultur používá cuti cuti při zánětech slinivky břišní, při zvýšené hladině cukru v krvi, při nadváze, metabolických poruchách, nepravidelné menstruaci, zánětech dýchací soustavy, při chřipkách, nachlazení, preventivně proti virózám.

Peruánci používají cuti cuti při léčbě malárie. Odvar z rostliny napomáhá snížit hladinu krevního cukru, reguluje proces regenerace buněk slinivky břišní, pomáhá při léčbě chronických zánětů slinivky. Používá se rovněž k regulaci menstruačního cyklu. Podporuje metabolizmus a působí očistně. Obsah slizů usnadňuje vykašlávání, zlehčí průběh chřipek a nachlazení. 

Účinné látky

Flavonoidy (akacetin), stilbeny, nebílkovinné aminokyseliny, deriváty kys. kumarové, naftochinony, třísloviny, slizy (mucil).  

Výskyt

Cuti Cuti je typickou peruánskou rostlinou, patřící mezi divoce rostoucí kapradiny. Vyskytuje se na východních svazích And, ve skalních rozsedlinách, na stinných a vlhkých místech deštného lesa, často poblíž vodopádů.

Příprava cuti cuti

Odvar - čaj připravíme zalitím 2 lžic sušiny 0,5 l studené vody, přivedeme k varu a na mírném ohni 5 minut povaříme. Odvar necháme přes noc macerovat, nejlépe přikrytý bavlněnou tkaninou. Ráno sceďte. Užívá se 2x denně nalačno, ráno a v poledne. Další variantou přípravy je povaření 1 lžíce nati v 1l vody na mírném ohni po dobu 15-20 minut. Užívá se 3x denně šálek.

Dávejte si pozor!

Nevhodné pro těhotné a kojící ženy a malé děti. Nepřekračujte doporučené dávkování. Pravidelné každodenní užívání odvaru snižuje v průběhu několika týdnů hladinu cukru v krvi.