fb Eleuterokok ostnitý - Radix Eleutherococci - Herbář - Bylík.cz - prodej bylin, bylinek a koření - eshop obchod

Eleuterokok ostnitý

Eleuterokok patří mezi významné adaptogeny. Slouží k posílení obranyschopnosti a stimulaci imunitního systému. Povzbuzuje při fyzické a psychické únavě a vyčerpání, udržuje normální hladinu ... více o Eleuterokoku

Latinský názevRadix Eleutherococci
Eleuterokok

Vše o Eleuterokoku

Popis

Eleuterokok patří mezi významné adaptogeny. Slouží k posílení obranyschopnosti a stimulaci imunitního systému. Povzbuzuje při fyzické a psychické únavě a vyčerpání, udržuje normální hladinu krevního cukru. Používá se jako prevence hypertenze, onemocnění cév i diabetu. Dále eleuterokok pomůže při depresích a neurózách, při klimakterických potížích, ke zkvalitnění spánku a zlepšení ostrosti vidění.

Eleuterokok a výtažky z něho s vodou nebo alkoholem se podávají v přípravcích k posílení výkonnosti a schopnosti se soustředit, při pocitu únavy a slabosti, ke zkrácení rekonvalescence a celkovému posílení obranyschopnosti před infekcemi i k jejich léčení. Droga zvyšuje výkonnost, posiluje, omezuje stresové faktory a působí antioxidačně. Tyto vlastnosti se stejně jako v případě ženšenu označují jako adaptogenní.

Použití Eleuterokoku

Eleuterokok urychlí léčbu respiračních onemocnění - nachlazení, chřipky, angíny, urychlí uzdravení po srdečně-cévních onemocněních - po infarktu. Zvyšuje odolnost proti ischemické chorobě srdeční, je vhodný při onemocnění kardiovaskulárního systému, artériosklerózách nebo nízkém krevním tlaku. Je vhodné jej nasadit po operacích a úrazech, studujícím pomůže při špatné paměti vlivem stresu a nervozity. Snižuje nemocnost u lidí pracujících ve složitých klimatických podmínkách, především při práci ve velkém chladu.

Účinné látky

Kořen eleuterokoku obsahuje hlavně eleutherosidy, polysacharidy škrobového typu a pektiny. Dále jsou zastoupeny silice, pryskyřice, flavonoidy, saponiny, hořčiny a velké množství minerálních látek, zvláště draslíku, fosforu, vápníku, ale i železa, selenu, hořčíku, manganu a zinku.

Výskyt

V jehličnatých a smíšených lesích od Sibiře po východní Asii. Je to 2 - 4 m vysoký keř s bohatě vyvinutým kořenovým systémem. 

Příprava Eleuterokoku

Odvar připravíme pětiminutovým varem jedné lžíce sušených kořenů v 0,5 l vody. Doporučuje se 15-30 ml tohoto odvaru 3x denně před jídlem. Maximální denní doporučená dávka je 2-3 g. Nejčastější způsob přípravy je výroba tinktury. V tradičním čínském receptu se 100 g hrubě rozemletého kořene sibiřského žen-šenu přidá do jednoho litru 70% alkoholu. Po dobu 2-4 měsíců se nechá uležet a poté se scedí. Užívá se po lžičkách dle potřeby. Eleuterokok se také může aplikovat zevně ve formě masti. 

Dávejte si pozor!

Eleuterokok by se měl užívat jen od dvou týdnů do tří měsíců, poté by měla následovat dvouměsíční přestávka. Nesmí se podávat těhotným a kojícím ženám, malým dětem a kojencům. Rovněž by ho neměli užívat lidé s vysokým krevním tlakem a poruchami imunitního systému. 

Lidové názvy Eleuterokoku

Tato bylina je též známa pod názvy čertovský keř, sibiřský ženšen, čertův kořen

Zajímavé odkazy