fb Eukalypt Blahovičník - Folium eucalypti - Herbář - Bylík.cz - prodej bylin, bylinek a koření - eshop obchod

Eukalypt Blahovičník

Eukalyptus je odedávna používán domorodými obyvateli při léčení nachlazení a horečky. Vyrábí se z něho éterický olej, který má pozitivní účinky na dýchací cesty, podrážděné sliznice a při kašli. ... více o eukalyptu

Latinský názevFolium eucalypti
Eukalypt

Vše o eukalyptu

Popis

Eukalyptus je odedávna používán domorodými obyvateli při léčení nachlazení a horečky. Vyrábí se z něho éterický olej, který má pozitivní účinky na dýchací cesty, podrážděné sliznice a při kašli. Eukalyptový olej rozpouští tuhé hleny, čistí dýchací cesty, snižuje horečky a celkově tělo dezinfikuje. Jeho rozptýlením ve vzduchu se ochráníme proti napadením nejrůznějšími virózami.

Eukalyptus je často součástí mastí, gelů a krémů. Pro svůj prohřívací účinek pomáhá při revmatismu a zmírňuje svalové a revmatické bolesti. Má antiseptické účinky, prokrvuje kůži, podporuje procesy hojení. Je prokázáno, že může zesilovat účinky snižující hladinu cukru v krvi. Eukalyptovým olejem se ošetřují drobné ranky či odřeniny, usnadní se tak jejich hojení.

Použití eukalyptu

Eukalypt má antiseptické, protizánětlivé a tonizační účinky. Pomáhá od projevů nachlazení, usnadní vykašlávání a ulevuje od nepříjemných příznaků rýmy. Eukalyptové vonné silice mají své místo v aromaterapii, v kosmetickém průmyslu i v parfumerii. Přidává se do zubních past, koupelových soli i pleťových vod a tonik. Byly popsány blahodárné účinky na lidskou psychiku, používá se v aromaterapii pro zmírnění pocitů úzkosti, strachu a depresí. Koupel s přídavkem eukalyptu uvolní svaly a povzbudí mysl.

Výskyt

Blahovičník pochází z Austrálie, postupně se však rozšířil do mnoha dalších zemí světa, např. na pobřeží Středozemního moře, do Portugalska nebo do severní Afriky. Eukalyptus je považován za jeden z nejkrásnějších stromů světa, navíc s doslova zázračnou léčivou silou. Strom roste velmi rychle, podlouhlé listy jsou zbarveny od tmavě zelené až do modrošeda.

Příprava eukalyptu

Eukalyptus se dá pěstovat jako pokojová rostlina, uvolňováním vonných silic pročistí vzduch a ničí škodlivé bakterie. Má schopnost zbavit škodlivin vzduch i v místnostech, kde se kouří. Aromatické látky uvolňují i sušené listy blahovičníku..

Dávejte si pozor!

Nedoporučuje se užívat v období těhotenství a kojení. Silice z eukalyptu se nesmí užívat vnitřně, může způsobit otravu, která je charakterizována zvracením, závratěmi, bolestmi žaludku, bolestmi svalů a zúženými zornicemi. Při zevním použití nežádoucí účinky prokázány nebyly.