fb Fenykl obecný - Fructus foeniculi - Herbář - Bylík.cz - prodej bylin, bylinek a koření

Fenykl obecný

Fenykl se v lidovém léčitelství používá vnitřně proti nadýmání, pro ulehčení odkašlávání a při podpoře kojení. Další použití je zejména při potížích s trávením u malých dětí. Zevně se ... více o Fenyklu

Latinský názevFructus foeniculi
Teplota vaporizacedo 130°C
Fenykl

Vše o Fenyklu

Popis

Fenykl se v lidovém léčitelství používá vnitřně proti nadýmání, pro ulehčení odkašlávání a při podpoře kojení. Další použití je zejména při potížích s trávením u malých dětí. Zevně se užívá k omývání očí při různých očních zánětech.

Plody fenyklu jsou nenahraditelnou bylinkou pro kojence a menší děti. Fenykl totiž výborně uvolňuje větry, působí proti plynatosti a střevním potížím, které často trápí děti, zejména v kojeneckém věku. Čaj z fenyklu se doporučuje i pro kojící matky, neboť povzbuzuje činnost mléčných žláz a jeho příznivé účinky se s mlékem přenášejí na dítě. Osvědčuje se i na ulehčení průběhu menstruace a jako mírně močopudný prostředek. Fenykl pomáhá uvolňovat hleny, proto se přidává do čajových směsí na průdušky. Při zevním použití slouží silný odvar z fenyklu k omývání očí při zánětech očních spojivek. Homeopaté používají roztoky jako prostředek pro léčbu očí a na zvýšení tvorby mléka kojících žen.

Použití Fenyklu

Složky silice fenyklu uvolňují křeče hladkého svalstva, odstraňují nadýmání, působí dezinfekčně a uvolňují ze zanícených horních cest dýchacích hleny. Užívá se vnitřně v nálevu i v prášku k posílení žaludeční a střevní činnosti.

Účinné látky

Semena fenyklu obsahují éterický olej mimo jiné s anetholem, fenchonem, estragolem, pinenem a limonenem, flavonoidy, kumarin

Výskyt

V různých odrůdách se fenykl pěstuje na celém světě, jako koření i jako léčivo.

Lidové názvy Fenyklu

Tato bylina je známa také pod názvy italský kopr, římský kopr, boloňský fenykl, vlašský kopr nebo sladký kopr či úkrop

Příprava Fenyklu

Nálev- čaj připravíme zalitím 1 čajové lžičky 1/4 l vroucí vody, necháme 15 minut vylouhovat. Užívá se teplý 2x denně, ráno a večer. Odvar k zevnímu použití - 2 lžičky plodu fenyklu přelijeme 1/4 l vody, necháme přejít varem a louhujeme 15 minut. 

Dávejte si pozor!

V malých dávkách je fenykl neškodný, silnější dávky nebo dlouhodobé užívání však může vyvolat podráždění ledvin, žaludku a střev, projevující se bolestmi. Čistou silici nepodáváme malým dětem, může působit dráždivě!

Zajímavé odkazy