fb Jasan ztepilý - Folium fraxini - Herbář - Bylík.cz - prodej bylin, bylinek a koření - eshop obchod

Jasan ztepilý

Listy jasanu působí mírně močopudně a projímavě, podporují vylučování solí z organismu. Nálev z jasanu čistí krev, detoxikuje a podporuje činnost ledvin. Mírně snižuje krevní tlak a uvádí se schopnost ... více o jasanu

Latinský názevFolium fraxini
Jasan

Vše o jasanu

Popis

Listy jasanu působí mírně močopudně a projímavě, podporují vylučování solí z organismu. Nálev z jasanu čistí krev, detoxikuje a podporuje činnost ledvin. Mírně snižuje krevní tlak a uvádí se schopnost tlumit horečky. V lidovém léčitelství se doporučuje při revmatismu a dně, ledvinových chorobách a při zadržování tekutin v těle. Zevně se nálev z listů jasanu může používat k omývání špatně se hojících ran nebo bércových vředů.      

Jasan ztepilý – mohutný strom s léčivými listy

Jasan je tradiční součástí evropských listnatých a smíšených lesů. Rod jasanů zahrnuje na 65 různých druhů, pouze dva z nich jsou ale původní i u nás. A právě jedním z nich je jasan ztepilý, jehož listy mají zajímavé léčivé účinky.

Vysoký strom i nevýrazný keř

Jasan ztepilý (latinsky Fraxinus excelsior) náleží do čeledi olivovníkovitých. Je to většinou mohutný opadavý strom s rovným kmenem a štíhlou korunou, který může dorůst až do výšky úctyhodných 40 metrů a dožít se i několika set let. Není proto divu, že kvůli svému vysokému vzrůstu je známý také pod lidovým pojmenováním jako bleskosvod. Jeho velikost však není pravidlem, ke správnému prospívání potřebuje příhodné podmínky, pokud je nemá, může vyrůst pouze jako keř.

Jasan

Vyhovuje mu dostatečně vlhká a vápnitá půda. Rovněž má rád dostatek prostoru, ale obecně není příliš choulostivý a náročný. Roste téměř v celé Evropě kromě nejsevernější a nejjižnější části. U nás se s ním nejčastěji setkáme v nížinách a pahorkatinách. Některé exempláře jsou pro své stáří a velikost prohlášené památnými stromy. Jako největší jasan u nás se uvádí Nudvojovický na Semilsku, chráněná je také například alej Kilometrovka v Plzni, v níž převládají právě jasany.

Samotný strom má hladkou šedohnědou kůru, která ale s rostoucím věkem postupně praská a nakonec je její povrch celý zbrázděný a získává většinou šedočerný odstín. Jasan má výrazné listy, které jsou lichozpeřené a dlouhé okolo 20 cm, skládají se 7 – 15 menších podlouhlých lístků s ostře pilovitým okrajem. V jarních měsících, nejčastěji v průběhu dubna a května, strom rozkvétá drobnými kvítky, které tvoří zajímavé převislé chomáče. Květy se vyskytují v mnoha barevných variantách, nejčastěji jsou bílé, růžové nebo purpurové. Plodem jsou hnědé lesklé křídlaté nažky podlouhlého tvaru umístěné na dlouhých stopkách.

Nálev z jasanových listů léčí

Jasan není pouze krásný statný strom, jeho kůra a především listy jsou totiž léčivé. Právě v listech nalezneme celou škálu účinných látek. Zmiňme alespoň některé z nich: pryskyřice, vonné silice, třísloviny, flavonové glykosidy (fraxin), organické kyseliny, tanin, manit, inositol, kaučuk a cukry. Pro zdravotní účinky se ideálně v průběhu letních měsíců sbírají nikoliv celé listy, ale jednotlivé lístky, které se následně suší a užívají nejčastěji jako nálev.

Léčivý nálev příznivě podporuje činnost ledvin, má mírný močopudný účinek a pomáhá při zadržování vody v těle. Protože navíc podporuje vylučování soli z organismu, dokáže ulevit při dně a revmatismu. Má schopnost čistit krev, jeho popíjení je proto vhodné při detoxikačních kúrách. Listy z jasanu mírně snižují krevní tlak a zejména v pediatrii se využívají pro lehce projímavé účinky.

Nálev z jasanových lístků je možné aplikovat také zevně ve formě obkladů či k omývání špatně se hojících ran, je to výborný prostředek k léčbě proleženin a bércových vředů.

Láká sršně a odrazuje hady

Pokud máme jasan v zahradě, je třeba mít se na pozoru. Často totiž láká sršně. Je to dáno tím, že tomuto velkému hmyzu nedělá problém narušit jeho popraskanou kůru a dostat se k lahodné míze.

Strom měl poměrně zajímavou roli ve víře dávných předků. Tradovalo se například, že jasanové dřevo má schopnost odpudit ze svého okolí hady. A podle Keltů odrazovalo dokonce i zlé duchy.

Dodnes je jasanové dřevo ceněné jako velmi kvalitní materiál, který vyniká tvrdostí a pružností. Pro své vlastnosti našlo uplatnění při výrobě nábytku, podlah, sportovního náčiní, nejrůznějších topůrek a násad, deštníků a dokonce je oblíbené při konstrukci některých hudebních nástrojů.

Účinné látky

pryskyřice, flavonové glykosidy (fraxin), organické kyseliny, třísloviny, inositol, cukry, vonné silice, tanin, kaučuk, manit.

Výskyt

Jasan ztepilý roste hojně po celé Evropě

Příprava jasanu

Nálev- čaj - jednu lžičku drogy zalijeme 1/4 l vroucí vody, zakryté necháme 5-10 minut vylouhovat. Užívá se po doušcích, maximálně 2 šálky denně.

Lidové názvy jasanu

jesen, jaseň, jasín, bleskosvod

Zajímavé odkazy