fb Jiaogulan Pětilistý ženšen - Gynostemma pentaphyllum - Herbář - Bylík.cz - prodej bylin, bylinek a koření

Jiaogulan Pětilistý ženšen

Léčebné účinky pětilistého ženšenu byly známy již v dávných dobách a v čínských herbářích se objevuje již před 600 roky jako rostlina nesmrtelnosti. Je prokázáno, že v  oblastech, kde ... více o Jiaogulanu

Latinský názevGynostemma pentaphyllum
Jiaogulan

Vše o Jiaogulanu

Popis

Léčebné účinky pětilistého ženšenu byly známy již v dávných dobách a v čínských herbářích se objevuje již před 600 roky jako rostlina nesmrtelnosti. Je prokázáno, že v  oblastech, kde se vyskytuje nejvyšší procento lidí starších 100 let a kde je nejnižší úmrtnost na nádorová onemocnění, je právě v čínských provinciích, kde se z této rostliny popíjí čaj pravidelně. Název „Pětilistý ženšen“ získala tato bylina pro účinnost obsažených léčivých látek - gypenosidů, které jsou velmi podobné ginsenosidům v ženšenu pravém. Vědecké testy uvádějí až 4x vyšší účinost na lidský organizmus než u ženšenu pravého.

Účinky látek obsažených v jiaogulanu byly podrobeny vědeckým testům a bylo prokázáno mnoho prospěšných vlivů na lidský organismus. Pětilistý ženšen se řadí mezi antioxidanty, adaptogeny, antistresory a harmonizátory -příznivě ovlivňuje funkce celého organismu. Kladně ovlivňuje trávení, posiluje imunitní systém, snižuje hladinu cholesterolu, pomáhá upravovat nespavost, zlepšuje funkce jater a ledvin, snižuje hladinu cukru v krvi. Pozoruhodná je i schopnost regulovat a harmonizovat krevní tlak, kdy nízký zvyšuje a vysoký naopak snižuje. Používá se jako prevence proti infekční žloutence, nádorovýn onemocněním, kardiovaskulárním nemocem - mrtvici a infarktu. U osob užívajících jiaogulan byla pozorována lepší fyzická kondice, vytrvalost a rychlejší reakce.

Použití Jiaogulanu

Jiaogulan působí příznivě na celý trávicí trakt, zlepšuje fyzickou i psychickou kondici, podporuje správné dýchání a zvyšuje odolnost proti stresu. Jiaogulan je dekorativní popínavá rostlina, kterou můžete pěstovat i doma v květináči jako pokojovou rostlinu,nebo venku na zahradě. Je mrazuvzdorný, vydrží teploty až do -15 °C a vyhovuje mu běžný zahradnický substrát.

Účinné látky

Jiaogulan obsahuje 82 různých saponinů, gypenosidy

Výskyt

Jiaogulan roste v horských oblastech jižní Číny, Thajsku a Japonsku

Příprava Jiaogulanu

Nálev -čaj -jednu lžičku zalijte 1/4 l vroucí vody a nechte 3 -5 minut vylouhovat. Maximální dávka jsou čtyři šálky denně. Čerstvé mladé lístky lze také přidávat do zeleninových salátů.

Dávejte si pozor!

Nebyly zjištěny žádné nepříznivé vedlejší účinky způsobené užíváním této byliny.

Zajímavé odkazy