fb Jmelí bílé - Herba visci albi - Herbář - Bylík.cz - prodej bylin, bylinek a koření - eshop obchod

Jmelí bílé

Jmelí působí na nervovou soustavu a uvolňuje napětí. Používá se při kolísavém krevním tlaku a kornatění tepen - zabraňuje stárnutí cév. Pomáhá při příznacích stáří, arterioskleróze, ... více o Jmelí

Latinský názevHerba visci albi
Jmelí

Vše o Jmelí

Popis

Jmelí působí na nervovou soustavu a uvolňuje napětí. Používá se při kolísavém krevním tlaku a kornatění tepen - zabraňuje stárnutí cév. Pomáhá při příznacích stáří, arterioskleróze, nervových srdečních poruchách a také jako močopudný prostředek. Pití čaje ze jmelí ulevuje při obtížích v klimakteriu, odstraňuje návaly krve do hlavy, mírní pocity strachu a nervozity. 

Hlavním léčebným účinkem jmelí je regulace krevního tlaku, jehož dosahuje změkčováním a odstraňováním vápenatých usazenin v cévním systému. Tím se předchází srdečním a mozkovým infarktům. Jmelí zároveň posiluje srdeční sval a zlepšuje krevní oběh, což z něho dělá prvotřídní lék a vynikající prostředek proti těmto nejzákeřnějším onemocněním dnešní doby. Jmelí potlačuje chorobně zvýšenou činnost štítné žlázy, stimuluje imunitní systém a pomáhá při ženské i mužské neplodnosti. Jmelí prospívá při léčbě nočního pomočování dospělých. Za nejkvalitnější se považuje jmelí z jabloně, hlohu, jedli, smrku nebo borovice, používat by se naopak nemělo jmelí z topolu, které vykazuje vysokou toxicitu. 

Použití Jmelí

Jmelí bílé prokazatelně snižuje krevní tlak, tlumí některé bolesti hlavy, závratě a působí antiskleroticky. Zastavuje krvácení a působí také jako kardiosedativum. Reguluje vylučování žluči do střev a ovlivňuje činnost slinivky. Má jistou protirevmatickou aktivitu a pomáhá při léčbě některých projevů senné rýmy. Při křečových žilách a bércových vředech lze doporučit omývání, případně koupele nohou.

Účinné látky

Lectiny, pryskyřice (např. viskotoxin, který je však ve větším množství toxický), alkaloidy, flavonoidy, cholin, acetylcholin, histamin, organické kyseliny, triterpeny, aminokyseliny, fenylové sloučeniny aj.

Výskyt

Jmelí roste jako parazit vysoko ve větvích stromů, proto se nesnadno opatřuje. Jmelí je rostlinný poloparazit, který bere životodárnou mízu různým dřevinám, roste na stromech ovocných i jehličnatých např. na jabloni, jedli, smrku i borovici, topolu, dubu, akátu a jiných dřevinách.

Příprava Jmelí

Nálev -1 čajovou lžičku zalijte 1/4 l šálkem vroucí vody, 10 minut nechte vylouhovat. Scedíme a pijeme 2 - 3x denně. Vzhledem k tomu, že některé účinné látky obsažené ve jmelí se varem rozkládají, podává se jmelí nejčastěji ve formě macerátu - 1 lžičku natě zalijeme 0,3 l studené vody a 10 hodin macerujeme. Před podáváním scedíme a zahřejeme. Užívá se 30 kapek 3x denně. Nebo se užívá jemně pomletá usušená nať v jednotlivé dávce do 1 g, denně pak max. 5 g sušené drogy.

Dávejte si pozor!

Za nejkvalitnější se považuje jmelí z jabloně, hlohu, dubu, jedle nebo borovice, používat by se naopak nemělo jmelí z topolu, které vykazuje vysokou toxicitu. Jmelí patří mezi jedovaté rostliny, takže v žádném případě nezvyšujeme předepsané dávkování. Bobule nesbíráme, jsou prudce jedovaté!

Lidové názvy Jmelí

Tato bylina je známa také pod názvy amala, čarodějná metla, dubové majlí, dubové mejlí, gmejl, gmejlí, hromová metla, hýmelí, jamela, jemela, jemela bílá, jemelka, jemelo, jeměl, jemola, jímelí, jmel, jmél, majlí, mejdlí, mejlí, mel, melé, melí, mélí, mílí, muří noha, mýlí, nejdlí, omejlí, omelí, posel bohů, svaté dřevo kříže nebo jmelí listnáčové.

Zajímavé odkazy