fb Kaštan Jírovec maďal - Flos hippocastani - Herbář - Bylík.cz - prodej bylin, bylinek a koření - eshop obchod

Kaštan Jírovec maďal

Účinné látky v kaštanu mají výrazný účinek na cévní stěny, které zpevňují a zvyšují jejich pružnost. Dále působí kaštan protizánětlivě a tlumí otoky - zejména otoky lymfatických žláz. Ovlivňuje ... více o Kaštanu

Latinský názevFlos hippocastani
Kaštan

Vše o Kaštanu

Popis

Účinné látky v kaštanu mají výrazný účinek na cévní stěny, které zpevňují a zvyšují jejich pružnost. Dále působí kaštan protizánětlivě a tlumí otoky - zejména otoky lymfatických žláz. Ovlivňuje poruchy periferního prokrvování - příznakem jsou studené nohy a ruce, i poruchy prokrvování koronárních cév na psychogenním podkladě. Pomocí kaštanu lze ovlivňovat i některé formy migrény. 

Přípravky z kaštanu mají i mírně antisklerotický účinek a můžeme je tedy použít k léčbě i prevenci mozkových příhod. Nálev z květů kaštanu usnadňuje odkašlávání a ulehčuje rozpouštění hlenů. 

Použití Kaštanu

Kaštan má protizánětlivý účinek, tlumí a odstraňuje otoky, zvláště lymfatické, a příznivě ovlivňuje pružnost a pevnost cévních stěn. Kaštan využíváme při léčbě hemoroidů, bércových vředů, křečových žil, při zánětu žil a při výskytu trombózy.  

Účinné látky

Droga obsahuje zejména glykosid eskulin ( aeskulin) a dále saponiny (např. escin), flavonoidy, éterické oleje, pektin

Výskyt

U nás je kaštan převážně vysazován v parcích či alejích, ve své domovině roste zejména v horských a údolních lesích, na půdách výživných, humózních, hlubokých, svěžích a na stanovišti světlém až polostinném.

Příprava Kaštanu

Nálev z květů - jednu čajovou lžičku přelijte 250 ml vroucí vody, přiklopte a nechte 15 minut vylouhovat. Užívejte 1x denně po jídle. Užívat jen velmi opatrně, větší množství může vyvolat otravu! Nálev z květů se někdy užívá na kožní záněty nebo slabší popáleniny. 

Dávejte si pozor!

Vzhledem k tomu, že účinky jírovce nejsou detailně prozkoumány, neměli by ho užívat děti, těhotné a kojící ženy a lidé s chorobami ledvin nebo jater. Jírovec se obvykle podává dlouhodobě, ale protože ve větších dávkách působí toxicky a ovlivňuje funkci nadledvinek, je vhodné léčbu vždy po 2 měsících na 1 měsíc přerušit. Při předávkování se mohou objevit příznaky otravy jako např. křeče, ztráta koordinace, zvracení, průjem, ochrnutí, dle některých zdrojů může dojít i k poškození ledvin a jater. 

Lidové názvy Kaštanu

Tato bylina je známa také pod názvy jírovec obecný, kaštan, kaštan bílý, kaštan divoký, kaštan hořký, kaštan koňský, kaštan planý, kaštan svinský, kaštany, maďál nebo pakaštankoňský.

Zajímavé odkazy