fb Krušina olšová - Cortex frangulae - Herbář - Bylík.cz - prodej bylin, bylinek a koření - eshop obchod

Krušina olšová

Krušina olšová se v lidovém léčitelství používá jako projímadlo při dlouhodobých zácpách, zejména u starších lidí. Posiluje tvorbu žluče a její vylučování do střev. Krušina se často se přidává ... více o Krušině olšové

Latinský názevCortex frangulae
Krušina

Vše o Krušině olšové

Popis

Krušina olšová se v lidovém léčitelství používá jako projímadlo při dlouhodobých zácpách, zejména u starších lidí. Posiluje tvorbu žluče a její vylučování do střev. Krušina se často se přidává do redukčních čajových směsí. Zevně se odvar z krušiny olšové používá k obkladům na špatně se hojící rány a vředy.

Nejdůležitější vlastností krušiny v bylinkářské praxi je její schopnost účinně vyčistit vnitřní orgány. Nejčastěji se používá při zácpě, kdy ji můžeme užívat i samostatně. Kůra krušiny posiluje pohyby tlustého střeva, uvolňuje trávicí trakt, čistí a ředí krev, upravuje látkovou výměnu. Bylina je významnou složkou čajů na hubnutí a pomáhá i proti vyrážkám.

Použití Krušiny olšové

Nálev z kůry krušiny olšové se používá jako projímadlo při zácpě, zevně jako sedací koupel při léčbě hemeroidů.

Účinné látky

Antrachinonové glykosidy jako glukofranguliny, franguliny, frangulaemodin, cyklopeptidické alkaloidy, deriváty naftalenu, třísloviny

Výskyt

Krušinový keřík bývá ve volné přírodě součástí věrších porostů podobných rostlin ve vlhkých světlých lesích, rašeliništích. K léčivým účelům se pěstuje.

Dávejte si pozor!

Není určeno k vnitřímu užití. Ve větších dávkách je krušina jedovatá a jsou známé i otravy dětí plody, proto je třeba při samostatném užívání dávat pozor na předávkování. Krušina se má používat vždy jen krátkodobě. Nepoužívat během těhotenství a kojení a nedávat dětem mladším 10 let! Doporučuje se používat drogu až po 1 roce skladování.

Lidové názvy Krušiny olšové

Tato bylina je též známá pod názvy psí jahůdka, čeremcha, bluva, krupina

Zajímavé odkazy