fb Kyprej vrbice - Salicaria herba cs. - Herbář - Bylík.cz - prodej bylin, bylinek a koření - eshop obchod

Kyprej vrbice

Kyprej vrbice se využívá při průjmových onemocněních i virového původu. Taktéž působí proti žilní nedostatečnosti. Zevně formou koupelí a obkladů se používá při léčbě hemeroidů, vyrážek a ... více o kypreji

Latinský názevSalicaria herba cs.
Kyprej

Vše o kypreji

Popis

Kyprej vrbice se využívá při průjmových onemocněních i virového původu. Taktéž působí proti žilní nedostatečnosti. Zevně formou koupelí a obkladů se používá při léčbě hemeroidů, vyrážek a k hojení ran. Uklidňuje trávicí trakt, močový měchýř a prostatu.   

Natě kypreje se užívá při epilepsii a při šumění v uších. Zastavuje vnější krvácení po zranění, krvácení z nosu, silné menstruační krvácení, tiší bolest různé příčiny, podporuje léčbu chronických zánětů žaludku a střev. Zevně působí na svědivé ekzémy a  špatně se hojící rány.

Použití kypreje

Při  svědivých ekzémech nebo špatně se  hojících ranách namočte do studeného nálevu tkaninu a obklad přiložte  na postižené místo. Obsahuje velké množství tanin, čímž chrání organismus před volnýmu radikály.

Účinné látky

5—12 % tříslovin, deriváty  kyseliny salicylové, fytosteriny a éterický olej

Výskyt

Tato vláhomilná rostlina obvykle vyrůstá na níže položených stanovištích, kterými se stávají různé zaplavované louky, okolí řek, potoků nebo vodních nádrží, pobřežní křoviny a rákosiny, mokřady, rašeliniště a jiné zamokřené plochy.

Příprava kypreje

 

Nálev - jednu lžičku  sušené kvetoucí natě zalijte 1/4 l vroucí  vody, zakryjte a nechte louhovat 5 minut. Poté sceďte. Užívá se 2 -3 šálky denně.