fb Maca - Lepidium meyeni - Herbář - Bylík.cz - prodej bylin, bylinek a koření - eshop obchod

Maca

Maca je nízká rostlinka vyskytující se v obrovských nadmořských výškách peruánských And. Využívají se cenné látky kořene a konzumuje se jako velice výživná potravina. Je vhodná pro vojáky, ... více o Maca

Latinský názevLepidium meyeni

Podbné jako Maca

Maca

Vše o Maca

Popis

Maca je nízká rostlinka vyskytující se v obrovských nadmořských výškách peruánských And. Využívají se cenné látky kořene a konzumuje se jako velice výživná potravina. Je vhodná pro vojáky, kosmonauty, fyzicky i psychicky těžce pracující osoby. Výrazně posiluje, dodává energii a vitalitu, podporuje dobrou fyzickou i psychickou kondici, posiluje imunitní systém a celkovou odolnost. Zlepšuje paměť a soustředění, reguluje hormonální funkce, blahodárně působí na pohlavní orgány, posiluje plodnost a potenci.    

Maca ma velice přiznivý vliv na funkce organizmu, na jeho vitalitu a fyzickou i psychickou kondici, vytrvalost, zvýšení odolnosti na stres. Zvyšuje odolnost organizmu, podporuje jeho imunitu. Mírní deprese, psychické vyčerpání, neurózy a chronickou únavu. Posiluje mozkovou činnost zvyšuje koncentraci a schopnost učit se.

Čerstvé i sušené kořeny rostliny, mají štiplavou, nasládlou chuť. Čerstvé je možno péct v popelu jako brambory. Sušené se vaří v mléce nebo ve vodě a produktem je aromatický vývar. V některých regionech Peru je sušená maka používána k přípravě džemů a pudingů nebo po uvaření je z ní připravována kaše. Rozemletá na prášek se dodává jako výživný doplněk do nápojů. Kvašením je vyráběn nápoj Maca chicha, do kterého se někdy dodává alkohol a pak je známý pod názvem Coctel de maca. Syrové nebo vařené listy jsou v chuti ostré, podobně jako naše řeřicha. Jsou používány k přípravě salátů.

Použití Maca

Maca se užívá při fyzickém a psychickém vyčerpání, při anémii, v těhotenství a po porodu, při nespavosti, stresu a napětí. Ideální je pro studenty připravující se ke zkouškám, ženy před porodem, vrcholové sportovce i těžce nemocné pacienty. Pomáhá zachovat v dobrém stavu svaly a kosti, rovněž zrak a sluch. Zmírňuje následky nadměrného požití alkoholu. Pomáhá při farmakologické léčbě u novotvarů, mírní účinky chemoterapie a radioterapie. Udržuje hormonální rovnováhu, upravuje nepravidelnou menstruaci a snižuje nepříjemné projevy menopauzy, návaly a depresivní stavy. Zabraňuje vzniku osteoporózy. Stimuluje sexuální aktivitu, pomáhá při impotenci a frigiditě, zvyšuje libido, ovlivňuje tvorbu a jakost spermií. Pomáhá uchovat sexuální funkce do vysokého věku.

Účinné látky

Maca obsahuje velké množství vitamínů a minerálů, zejména vitamíny skupiny B, vitamín A, C a E, železo, vápník, hořčík, zinek, sodík, draslík, jód a měď, dále aminokyseliny, mastné kyseliny-kyselina linolenová, palmitinová, oleinová, laurová, stearová, dále steroly -kampesterol, stigmasterol, beta-sitosterol, třísloviny, saponiny, terpenoidy, biologicky aktivní aromatické isothiokyanáty -benzyl isothiokyanát, p-methoxybenzyl isothiokyanát, bílkoviny, uhlovodany a vlákninu.

Výskyt

Peruánska Maca je jedna z nejstarších, nejvýše rostoucích i nejvýše pěstovaných rostlin na světě. Roste v místech, kde drsné klimatické podmínky nedovolují růst většině jiných rostlin. Odolává mrazu, výkyvům teplot od +10 do -20 stupňů C., krupobití, suchu a silným větrům, dokonale snáší pražící slunce. Dorůstá výšky 15 cm. 

Příprava Maca

Jednu čajovou lžičku prášku maky rozmícháme ve vodě. Užíváme 2x denně, ráno a odpoledne, na lačno. Maca se užívá ve formě prášku ze sušeného praženého kořene, který se může přidávat například do jogurtů, smoothie nebo kaší. Pro děti je vhodnější Maka Gelandina (gelatinizada). Podáváme o polovinu menší dávky než u dospělých, tj. do 3 g denně, nejlépe při snídani.