fb Muňa-Muňa - Minthostachys setosa - Herbář - Bylík.cz - prodej bylin, bylinek a koření - eshop obchod

Muňa-Muňa

Muňa-Muňa je užívána k celkové očistě organizmu, aromatické silice uvolňují dutiny a hladké svalstvo dýchacích cest, používá se také při žaludečních a zažívacích potížích. Jako vynikající ... více o Muně-Muně

Latinský názevMinthostachys setosa
Muňa-Muňa

Vše o Muně-Muně

Popis

Muňa-Muňa je užívána k celkové očistě organizmu, aromatické silice uvolňují dutiny a hladké svalstvo dýchacích cest, používá se také při žaludečních a zažívacích potížích. Jako vynikající prostředek při chřipce, nachlazení a zánětů průdušek se osvědčila Muňa-Muňa v kombinaci s vilcacorou.

Muňa muňa má charakteristické mentolové aroma. Poprvé byla rostlina popsána již v XVII století španělskými kronikáři, působícími na území dnešního Peru. Použití byliny ve fytoterapii je při nachlazení, zánětech vedlejších nosních dutin, zánětech a infekcích dýchacích cest, zánětech průdušek, bronchitidě a astmatu. Uleví při žaludečních a zažívacích potížích, odstraní zácpu a nadýmání a v kombinaci se šalvějí působí proti parazitům. Rovněž se uvádí její působení při harmonizaci nepravidelné menstruace, jako analgetika při bolestech kloubů. Velmi populární je domorodý recept pro celkové osvěžení spolu s citrónovou šťávou. Bylina se také používá pro svůj insekticidní účinek při ochraně uskladněné zeleniny (nejčastěji brambor) proti škůdcům.

Muňa-Muňa je exotickou léčivkou z Jižní Ameriky

Pod neobvyklým pojmenováním Muňa-Muňa se ukrývá vysokohorská andská bylina, která u nás zatím příliš známá není, což je ale určitě škoda. V Jižní Americe má totiž v lidovém léčitelství prastarou tradici a tamní indiáni ji využívali především jako účinné přírodní antibiotikum.

V nížinách se s ní nesetkáte

Muňa-Muňa (latinsky Minthostachys setosa) je zcela oprávněně horskou rostlinou, vyskytuje se totiž pouze ve vysokých nadmořských polohách jihoamerického kontinentu, a to v místech, které dosahují přibližného rozmezí 2 700 až 3 400 metrů. Vyhovují jí především suché a zároveň kamenité půdy. Právě v těchto poměrně drsných podmínkách se jí daří nejlépe, celková výška rostlina pak může dosáhnout až takřka 2 metrů. Má charakter spíše keře, jehož lodyha je pokryta jemným chmýřím, jasně zelené listy jsou oválné a rovněž mají na svém povrchu jemné chloupky. Muňa-Muňa vykvétá drobnými bílými kvítky, která tvoří hustá květenství a vyrůstají na koncích jednotlivých větviček.

Domovinou této exotické rostliny je zejména Peru, Ekvádor, Bolívie, Venezuela a horské oblasti Argentiny. Milovníci bylinkových zahrádek mají bohužel smůlu, v našich podmínkách totiž pěstování rostliny není vzhledem k jejím požadavkům na klima možné.

Vynikající přírodní antibiotikum

V jihoamerické tradiční medicíně je Muňa-Muňa velmi ceněnou rostlinou a uvádí se celá řada příznivých účinků na lidské zdraví. Představme si alespoň ty nejznámější z nich.

Uvádí se, že rostlina obsahuje látky, které působí jako přírodní antibiotikum. Muňa-Muňa je však účinná také proti bakteriím, pomáhá při rozličných zánětech v těle, je antiseptická a má analgetické schopnosti. V lidovém léčitelství jí jsou připisovány rovněž prospěšné vlastnosti při trávicích potížích, má pomáhat při nepříjemném nadýmání, kolikách, žaludečních problémech, zároveň má působit proti průjmovému onemocnění a dokonce proti střevním parazitům.

Rostlina se používá také při horečnatých onemocněních, kdy se uvádí její schopnost snižovat teplotu. Kromě toho má blahodárné účinky na dýchací ústrojí (mimo jiné obsahuje mentol), je vhodná při bronchitidě a různých zánětech dýchacích cest, ale také při nachlazení a kašli. Ženy ji mohou vyzkoušet při potížích s menstruačním cyklem, poradit by si mohla zejména při jeho nepravidelnosti a při bolestivých křečích. Zajímavé výsledky má při zánětech močových cest a potížích s ledvinami.

Možné způsoby použití

K léčebným účinkům se používají hlavně sušené listy rostliny, případně celá její nadzemní část. Pravděpodobně nejběžnějším způsobem, jak využít léčivé účinky rostliny, je její použití ve formě odvaru. Nejčastěji se doporučuje po dobu 5 minut povařit 1 lžičku sušené drogy přibližně v 1 litru vody. Výsledný odvar žlutozelené barvy je charakteristický svou výraznou mentolovou chutí.

Někdy se Muňa-Muňa připravuje také jako nálev, zejména pro zlepšení zažívání. Rostlinu lze použít rovněž vně, a to v podobě léčivých obkladů, které zklidňují kožní záněty, pomáhají při mykózách a různých plísňových onemocněních.

Potencionální nežádoucí účinky doposud nejsou příliš prozkoumány. Užití byliny se proto raději nedoporučuje těhotným a kojících ženám, malým dětem a vyvarovat by se jí měly také osoby s diabetem.

 

 

 

Použití Muni-Muni

Vnější použití ve formě obkladů léčí plísňová onemocnění a ničí cizopasníky, např. svrab. Muňa Muňa posiluje organizmus, působí antisepticky při infekcích močových cest a zánětech ledvin.

Účinné látky

Flavonoidy, mentolové silice: mentol a jeho estery, menton, mentofuran, isomenton, pulegon, karyofylon, karvakrilacetát, spatilenon, limonen; pryskyřice, terpineol, terpeny: geraniol, cineol a linalol, isoamilický alkohol, třísloviny, Ca, P, vitamin B1.

Výskyt

Muňa muňa dorůstá do výšky 1-2 metrů a najít ji můžeme ve výškách od 2700-3400 m.n.m. Listy mají oválný tvar s jemně ochmýřenou lodyhou. Malé bílé květy jsou složené v hustá květenství ve tvaru košíků. 

Příprava Muni-Muni

Odvar připravíme zalitím jedné lžíce 0,75 l studené vody a mírným, 5-10 minutovým povařením. Scedit. Užívá se 3x denně.

Dávejte si pozor!

Nevhodné pro těhotné a kojící ženy a malé děti.