fb Pelyněk pravý - Artemisia absinthium - Herbář - Bylík.cz - prodej bylin, bylinek a koření - eshop obchod

Pelyněk pravý

Pelyněk se používá pro zlepšení chuti k jídlu a trávení, uvolnění křečí trávicího traktu a jeho dezinfekci. Příznivě ovlivňuje činnost žlučníku, jater a dvanácterníku. Dobře působí na vylučování ... více o Pelyňku

Latinský názevArtemisia absinthium

Podbné jako Pelyněk pravý

Pelyněk pravý

Vše o Pelyňku

Popis

Pelyněk se používá pro zlepšení chuti k jídlu a trávení, uvolnění křečí trávicího traktu a jeho dezinfekci. Příznivě ovlivňuje činnost žlučníku, jater a dvanácterníku. Dobře působí na vylučování trávicích šťáv. Odstraňuje křeče trávicí soustavy způsobené nadměrnou plynatostí. Zevně se užívá ke koupelím na omrzliny. Pelyněk nesmí užívat těhotné a kojící ženy a malé děti! Ve větším množství anebo při dlouhodobějším užívání působí jedovatě!

Pelyněk je nejvíce hořká rostlina a to ji předurčuje především k léčení žaludku, osvědčuje se proti zvracení, při poruchách tvorby žaludeční kyseliny. Mohutně podporuje tvorbu žaludečních šťáv, působí dezinfekčně, tlumí křeče. Užívá se nejčastěji při nechutenství, střevních kolikách, průjmu a při žlučníkových poruchách. Pelyněk má výrazně hořkou, až odpornou chuť -ostatně latinské druhové jméno je odvozeno od řeckého slova apsinthion, což v překladu znamená "to, co se nedá pít"- od stejného základu je mimochodem odvozeno i slovo abstinence. Předávkování pelyňkem může vyvolat otravy, při kterých může dojít k poškození nervové soustavy, jež se projevuje křečemi, stavy opojení, v těžších případech i bezvědomím a ochrnutím. Lehčí otravy se projevují dávením a bolestmi hlavy. 

Použití Pelyňku

Pelyněk se užívá při žaludečních a žlučníkových potížích, střevních kolikách, nechutenství a při bolestech břicha různého původu. Výborně tlumí premenstruační napětí a menstruační bolesti. Pelyňkový čaj má i protizánětlivé účinky, posiluje při chřipce a prochladnutí, vyhání střevní parazity

Účinné látky

Droga obsahuje zejména silice (asi 0,2 až 0,5%), jejichž nejdůležitější složku tvoří toxický thujon a thujol. Dále je přítomen kandiden, felandren, hořké sesquiterpenové laktony, glykosidní hořčiny absinthin a anabsinthin, flavonoidy, třísloviny, kvercetin, pryskyřice, flavonoid artemisetin, organické kyseliny a jiné látky.

Výskyt

Pelyněk roste podél cest, na kamenitých místech, skalnatých stráních, rumištích, starých náspech, smetištích, mezích.

Příprava Pelyňku

Nálev - čaj připravíme přelitím 1 lžičky natě pelyňku 1/4 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 10 minut louhovat. Užívá se 2x denně, k povzbuzení chuti neslazený, 1/2 hod před jídlem, při zažívacích obtížích po jídle. 

Dávejte si pozor!

Při používání pelyňku je třeba dávat pozor na dávkování, užívat ho raději méně, neboť je silný. V malých dávkách uklidňuje, v silnějších vyvolává nervozitu. Neužívat dlouhodobě a ve vysokých dávkách! Neužívat při žaludečních a střevních vředech! Pelyněk nesmí užívat těhotné a kojící ženy a malé děti!

Lidové názvy Pelyňku

Tato bylina je známa také pod názvy absint, bylinná můza pařížských impresionistů, bylina sv. Jana, černobejl, hořký stříbrník, hořký peluň, chlebníček, nechrasť, nechráše, nechřesť, palina, pamatujček, pamětníček, pamutějček, pelun, pelunka, peluň, peluň hořká, peluňka, pelynek, pelýnek, pelynka, pelyň, pelyňka, permutejček, polenek, polýnek, polyněk, stříbrník hořký nebo stříbrník velký.

Zajímavé odkazy