fb Plavuň vidlačka - Herba lycopodii - Herbář - Bylík.cz - prodej bylin, bylinek a koření - eshop obchod

Plavuň vidlačka

Plavuň se v lidovém léčitelství používá hlavně zevně do koupelí proti křečím a při léčbě revmatických potíží. Plavuňový prášek se užívá jako zásyp, hlavně při kožních zánětech. Může ... více o Plavuni

Latinský názevHerba lycopodii
Plavuň

Vše o Plavuni

Popis

Plavuň se v lidovém léčitelství používá hlavně zevně do koupelí proti křečím a při léčbě revmatických potíží. Plavuňový prášek se užívá jako zásyp, hlavně při kožních zánětech. Může se používat i na otevřené rány. K vnitřnímu užití se doporučuje pouze v homeopatických dávkách, podávání a velikost dávky určuje homeopat.

Plavuň velmi dobře působí na močové cesty. Proto se plavuň používá při onemocněních močového měchýře, na bolesti varlat a při zastaveném močení. Uplatnění najde plavuň také při chronických onemocněních žaludku, jater a žlučníku. Při dně a revmatismu ve spojení s deformacemi kloubů pomáhají koupele v odvaru z plavuně. Plavuň uvolňuje křeče a to se využívá především zevně. Na bolestivé místo, například při křečích v lýtkách, přiložíme obklad a zároveň pijeme čaj z plavuně. Prášek z výtrusnic slouží i k zasypávání ran, oparů, mokvajících a svědících vyrážek nebo při zánětlivých onemocněních pokožky, zvláště u dětí.

Použití Plavuně

Vnitřně se plavuňových výtrusů užívá při onemocnění jater nebo při zánětu močového měchýře či ledvin, zevně pak jako zásypu na kožní záněty, mokvavé ekzémy, vyrážky, na svrab nebo vředy. Pokožku nedráždí a dobře ji vysušuje. Nať se užívá převážně zevně ve formě obkladu nebo koupele. 

Účinné látky

Výtrusy obsahují asi 50% oleje, dále pryskyřici, polysacharid sporonin, organické kyseliny, vysokomolekulární terpen a stopy chinolizidinových alkaloidů (lykopodin, klavatin, klavotoxin).

Výskyt

Světlejší jehličnaté lesy, vřesoviště, suché pastviny, paseky, na půdách kyselých.

Příprava Plavuně

Nálev - jedna čajová lžička se zalije 1/4 l vroucí vody a zakryté se nechá 15 minut vylouhovat. Spory se podávají ve formě prášku - 4x denně na špičku kulatého nože, nebo ve směsi s medem. Příprava odvaru - 2 čajové lžičky drogy se povaří 15 minut v 1/4 l vody. 

Dávejte si pozor!

Při běžném použití je plavuň neškodná, nať však obsahuje látky podobné indiánskému jedu kurare, který způsobuje ochrnutí centrální nervové soustavy, proto ji vnitřně užíváme velmi opatrně a ne dlouhodobě.

Lidové názvy Plavuně

Tato bylina je známa také pod názvy čertův spár, červotočina, hadí mech, jelení růžek, jelení skok, kultunova bylina, koltunova zelina, medvědí tlapa, mech, mech hadí, mech sv. Jana, mech zemský, moří noha, muří noha, netápa, pás sv. Jana, rváč, špárek, štěp, vidlačka, vidlačky, vidlák, vidlička, vlačeha, vláčeha, vlačeka, vlačenka, vlačiha, vlčí chvost, vlčí noha, vlčí ocasy, zaječí opratě, zasejpátko nebo zemský mech.

Zajímavé odkazy