fb Popenec obecný - Herba hederae terrestris - Herbář - Bylík.cz - prodej bylin, bylinek a koření - eshop obchod

Popenec obecný

Čaj z natě popence pomáhá proti kašli, dušnosti a všem dalším onemocněním dýchacích cest. Popenec se významně uplatňuje rovněž u chorob močového ústrojí. Uvolňuje, při delším užívání i pomalu ... více o Popenci

Latinský názevHerba hederae terrestris
Popenec

Vše o Popenci

Popis

Čaj z natě popence pomáhá proti kašli, dušnosti a všem dalším onemocněním dýchacích cest. Popenec se významně uplatňuje rovněž u chorob močového ústrojí. Uvolňuje, při delším užívání i pomalu rozpouští močové kameny, písek v ledvinách a žlučové kameny. Odstraňuje bolesti při zánětu močového měchýře a močových cest, uvolňuje s tím související zástavu močení.

Popenec je značně aromatická rostlina, v kuchyni se uplatňuje i jako koření, je to oblíbená bylinka na povzbuzení chuti a trávení. Popenec obsahuje mnoho vitaminu C, což dále rozšiřuje jeho použití jako posilujícího prostředku při avitaminóze, chudokrevnosti a chřipce. Silným odvarem z popence se doporučuje omývat kožní vyrážky, ekzémy a špatně se hojící rány. Popenec se většinou přidává do různých čajových směsí, tvoří součást čaje proti pomočování u dětí. Můžeme ho však pít i samostatně, neboť je zcela neškodný.

Použití Popence

Popenec působí protizánětlivě, hojivě, dezinfekčně a močopudně. Zlepšuje trávení, podporuje látkovou výměnu a tlumí průjmy. Pomáhá detoxikovat játra. Zevně ve formě obkladů a koupelí léčí  záněty a omezuje svědění kůže.

Účinné látky

Éterický olej s menthonem, pulegonem a pinocarvinem, sesquiterpeny jako glechomafuran, kyselina rozmarýnová a další fenolkarbonové kyseliny, triterpenoidy, flavonoidy

Výskyt

Vlhké lesy, živé ploty, louky, častý plevel luk a polí

Příprava Popence

Nálev - čaj z popence si připravíme přelitím 2 lžiček natě 1 /4 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 10 minut louhovat. Užívá se 2 – 3x denně. Obklad na křečové žíly - 2 g popence a 2 g kostivalu povaříme 10 minut v 0,5 l vody. Po scezení a vychladnutí přikládáme na postižená místa a několikrát denně vyměňujeme. 

Lidové názvy Popence

Tato bylina je známa také pod názvy budra, kadeřník, kondelík, kondrábek, kondrlík, koudelík, kundrábek, kundrásek, kundrátek, kundrlátek, kundrtálek, kunrábek, kunrátek, moďátka, openec, oponec, opoňka, popenec, poponec, popoňka, popounek, pupenec, švýcarský čaj, vopenec, voponec, vopuňka, zádušník, zemní břečťan nebo zemský břečťan.

Zajímavé odkazy