fb Přeslička rolní - Herba equiseti - Herbář - Bylík.cz - prodej bylin, bylinek a koření - eshop obchod

Přeslička rolní

Přeslička výborně čistí cévní systém a celý organismus, se současným čištěním krve zabraňuje kornatění cév. Zlepšuje krevní oběh a činnost srdce, může snižovat krevní tlak. Druhým důležitý ... více o Přesličce

Latinský názevHerba equiseti
Přeslička

Vše o Přesličce

Popis

Přeslička výborně čistí cévní systém a celý organismus, se současným čištěním krve zabraňuje kornatění cév. Zlepšuje krevní oběh a činnost srdce, může snižovat krevní tlak. Druhým důležitý použitím přesličky je výborná schopnost zastavovat krvácení. Zastavuje krvácení z ran, hemoroidů, ženských orgánů, pomáhá při vykašlávání a zvracení krve. Přeslička je vhodná bylina při celkovém vysílení.

Přeslička se v lidovém léčitelství používá jako součást močopudných, krevčistících a posilujících čajů. Má příznivý vliv na tvorbu bílých krvinek a napomáhá při tlumení zánětlivých procesů v těle. Pomáhá při dně, revmatismu a loupání v kloubech. Přeslička působí výrazně hojivě, močopudně, užívá se při zánětech močového ústrojí nebo při močových či ledvinových kaméncích. Díky obsahu kyseliny křemičité zvyšuje přeslička pružnost a pevnost cév, ale i vlasů. Zlepšuje stavbu kostí, čímž může předcházet osteoporóze. Rovněž pomáhá při katarech průdušek. Zevně se používá ve formě kloktadla při angíně a zánětech v ústní dutině. V koupelích a bylinných obkladech působí antirevmaticky a na špatně se hojící rány. 

Použití Přesličky

Odvar z natě přesličky se osvědčil při otocích vyvolaných špatným krevním oběhem, při otravách olovem a jinými těžkými kovy, pomůže při překyselení žaludku nebo při ledvinových a močových kaméncích. Přesličku lze doporučit i při léčbě plicních chorob. Přeslička má velké dezinfekční účinky a působí také močopudně. Zevně se užívá v koupelích na vředy a těžko se hojící rány

Účinné látky

Droga obsahuje zejména kyselinu křemičitou (až 7 %, z nichž asi 12 % je rozpustných ve vodě) a dále asi 4 % steroidních saponinů, flavonoidní glykosidy (qyurcetin, luteolin, campherol), hořčiny, organické kyseliny (např. kyselina jablečná), silice, třísloviny a stopy alkaloidů.

Výskyt

Přeslička je běžně planá rostlina, roste v lesích, na vlhkých místech, březích, v okolí potoků, na náspech, podél cest, často na stanovištích ovlivněných lidskou činností.

Příprava Přesličky

Odvar - 2 kávové lžičky řezané nati zalijeme 0,25 l vody a 5 minut vaříme. Poté necháme 15 minut louhovat a scedíme. Užívá se 2 – 3x denně. Při urologických nebo revmatologických chorobách se pije v množství 0,75 až 1 l, v ostatních případech 0,5 až 0,75 l denně. Ve formě vlhkých nebo kašovitých obkladů se přeslička užívá na špatně se hojící rány, bércové vředy, píštěle apod. 

Dávejte si pozor!

Čaj z přesličky se nemá pít delší dobu a je třeba dávat pozor na dávkování, neboť bylina může mít i nepříznivé vedlejší účinky.

Lidové názvy Přesličky

Tato bylina je známa také pod názvy bezlist, blivačka, cepílek, cidivka, divé proso, divoké proso, duvok, chvost, chvošč, chvošče, chvošť, kačení mýdlo, kauviš, kociál, kocical, kocuřina, kočičí hřbet, kočičí ocas, kopí sv. Václava, kudelka, lubeček, plivačka, prasátka, praslice, praslička, přanda, přaska, přáska, přástka, přaslena, přaslenka, přaslička, přesle, přeslice, přesličí, přeslina, řehtačky, skříb, stolička, škrabka, škrejp, škryb, šmirglová tráva, třaslavka, třaslavice, třaslena, třaslice, třaslička, třeslična, usranka, věchtoví, veverčí ocas, veverčí ocásek, přeslička zimní nebo přeslička přezimující.

Zajímavé odkazy