fb Průtržník lysý - Herba herniariae - Herbář - Bylík.cz - prodej bylin, bylinek a koření - eshop obchod

Průtržník lysý

Průtržník lysý působí výrazně diureticky - močopudně, dezinfekčně a protikřečově. Používá se k léčení chorob močového ústrojí, hlavně při zánětech měchýře, ledvinových kolikách, močovém ... více o Průtržníku

Latinský názevHerba herniariae
Průtržník

Vše o Průtržníku

Popis

Průtržník lysý působí výrazně diureticky - močopudně, dezinfekčně a protikřečově. Používá se k léčení chorob močového ústrojí, hlavně při zánětech měchýře, ledvinových kolikách, močovém písku a kaméncích. Má schopnost tlumit záněty. Nať průtržníku je často součástí urologických čajů.

Rodový název rostliny je odvozen od latinského slova hernia, tj. kýla, k léčbě kýly byl průtržník skutečně používán. Dnes oceňujeme jeho výborné účinky především na onemocnění močových orgánů. Průtržník je rostlina značně močopudná, se silnými dezinfekčními účinky na močové cesty. Průtržník pomáhá při chronických i akutních zánětech močového měchýře, prospívá při ledvinových kamenech a tvorbě písku. Odstraňuje bolesti v močové trubici a neschopnost udržet moč. Průtržník podporuje vylučování chloridů, močoviny a kyseliny močové, působí proti širokému spektru bakterií především v močovém systému a narušuje soudržnost močových kaménků - způsobuje rozpad na písek, který je pak možno vymočit.

Použití Průtržníku

Průtržník se používá především jako výrazně močopudná bylina s výraznými účinky zejména při léčbě dny a v oblasti močového systému. Napomáhá k uvolnění křečí a dezinfekci při zánětu močového měchýře, tvorbě kaménků a močového písku, ledvinové kolice a chronických chorobách ledvin spojených se sníženým vylučováním tekutin z těla.

Účinné látky

Hlavními účinnými látkami v nati průtržníku jsou saponiny, triterpensaponiny, flavonoidy, hydroxykumariny jako herniarin a umbelliferon, třísloviny 

Výskyt

Vyskytuje se na sušších písčitých místech na lukách a pasekách, na skalnatých úbočích, parcích a otevřených štěrkovitých stanovištích.

Příprava Průtržníku

Nálev - čaj - 2 lžičky natě průtržníku přelijeme 1/4 l vroucí vody a necháme 15 minut vyluhovat v přikryté nádobě. Užívá se obvykle 3x denně, u malých dětí postačí 2x denně, ráno a večer Připravuje se vždy čerstvý, bezprostředně před použitím. 

Dávejte si pozor!

Čaj můžeme bez obav pít delší dobu, nemá žádné nepříznivé účinky.

Lidové názvy Průtržníku

Tato bylina je známa také pod názvy husí mýdlo, kejlová bylina, stozrno nebo úplavičník prvníček.

Zajímavé odkazy