fb Prvosenka jarní, petrklíč - Flos primulae - Herbář - Bylík.cz - prodej bylin, bylinek a koření - eshop obchod

Prvosenka jarní, petrklíč

Květ prvosenky se v lidovém léčitelství používá k usnadnění odkašlávání a odchodu hlenů při onemocnění a zánětech horních dýchacích cest a akutním či chronickém zánětu průdušek. Prvosenka ... více o Prvosence

Latinský názevFlos primulae
Teplota vaporizacedo 130°C
Prvosenka

Vše o Prvosence

Popis

Květ prvosenky se v lidovém léčitelství používá k usnadnění odkašlávání a odchodu hlenů při onemocnění a zánětech horních dýchacích cest a akutním či chronickém zánětu průdušek. Prvosenka působí rovněž mírně močopudně a protizánětlivě. Celkově zklidňuje a zlepšuje kvalitu spánku, tlumí migrenózní bolesti hlavy. Často se kombinuje do průduškových směsí.

Prvosenka svým účinkem působí na dýchací orgány. Její další dobrou vlastností jsou uklidňující účinky, proto se používá při neuróze, nespavosti a migréně. Působí i jako mírné srdeční tonikum. Květ prvosenky podporuje také vylučování moči, takže ji lze doporučit i jako antirevmatikum - podporuje vylučování nežádoucích solí. Prvosenka tvoří velmi potřebnou součást mnohých čajových směsí na všechna výše uvedená onemocnění. Květy prvosenky bývají také často přísadou do inhalačních směsí, bylinných koupelí pro úlevu při nervovém vypětí, ale prvosenku můžeme přidat i do koupele při revmatismu, po mrtvici či jiných onemocněních. 

Použití Prvosenky

Prvosenka se užívá při onemocněních dýchacích cest a při kataru průdušek, odstraňuje dráždění ke kašli. Působí protizánětlivě a mírně močopudně. Květ prvosenky je výborným léčivem, který usnadňuje vykašlávání a uvolňuje hleny. Má schopnost posilovat a uklidňovat srdce. Čaj z prvosenky je vhodný při nemocech z nachlazení a při všech typech bronchitidy.

Účinné látky

Triterpensaponiny, zejména primulové saponiny, fenolové glykosidy jako primulaversoid, flavonoidy, karotenoidy, a stopy éterického oleje

Výskyt

Suché až střídavě vlhké travní porosty, vlhké listnaté lesy a louky

Příprava Prvosenky

Nálev - čaj  připravíme tak, že 1 kávovou lžičku květů přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Užívá se obvykle 1 - 3x denně, při katarech dýchacích cest se pije horký a slazený medem.