fb Řecké seno Pískavice - Semen foeni-graeci - Herbář - Bylík.cz - prodej bylin, bylinek a koření - eshop obchod

Řecké seno Pískavice

Pískavice je léčivá rostlina pomáhající diabetikům, kladně ovlivňuje celkovou látkovou výměnu, poněkud snižuje krevní tlak a příznivě působí na trávení - podporuje chuť k jídlu. Užívání v období ... více o Řeckém seni

Latinský názevSemen foeni-graeci
Řecké seno

Vše o Řeckém seni

Popis

Pískavice je léčivá rostlina pomáhající diabetikům, kladně ovlivňuje celkovou látkovou výměnu, poněkud snižuje krevní tlak a příznivě působí na trávení - podporuje chuť k jídlu. Užívání v období kojení zvyšuje tvorbu mateřského mléka.

Pískavice řecké seno se užívá vnitřně jako léčivo při kašli, jako posilující prostředek a při zánětech horních cest dýchacích. Ulevuje při nadýmání, průjmech a povzbuzuje trávení. Mírně snižuje hladinu krevního cukru. Zevně se používá mleté semeno ve formě kaší k protizánětlivým obkladům furunkulů, vředů a zánětlivých ztvrdnutí kůže. Celá nebo mletá pískavice se používá v kuchyních jižní Asie. Lépe je ji předem nasucho opražit, protože se tím zmírní nahořklá chuť. Koření se jí masitá i zeleninová jídla, po namočení ji lze využít i jako luštěninu, nebo naklíčenou do salátů. Semena pískavice mají vysoký obsah bílkovin a minerálních látek, bývá důležitou součástí vegetariánských pokrmů, obsahuje fosfor a železo. Je nezbytnou součástí směsí koření karí, balkánské čubrici a mnoha dalších.

Použití Řeckého sena

Pískavice řecké seno se užívá vnitřně proti kašli a při zánětech horních cest dýchacích, ulevuje při nadýmání, při průjmech a povzbuzuje trávení. Působí jako posilující prostředek. Mírně snižuje hladinu krevního cukru.

Účinné látky

20 - 45 % slizů, steroidní saponiny- trigofoenosidy, flavonoidy- vitexin a saponaretin, éterický olej se sotolonem, steroly, bílkoviny, mastný olej

Výskyt

Pravlastí pískavice je jihozápadní Asie, pěstuje se jako léčivá bylina, koření i krmná rostlina v jižní Evropě

Příprava Řeckého sena

Pískavici lze připravit několika způsoby. Na nálev použijeme jednu lžičku mletého semene na 1/4 l vroucí vody. Pijeme 2-3 x denně. Při nechutenství je možno užívat 3x denně před jídlem 1/2 zarovnané kávové lžičky mletých semen s dostatečným množstvím tekutiny. Pro přípravu macerátu na podporu odkašlávání se používá 1 lžička roztlučených semen, nechají se macerovat 3 hodiny ve studené vodě, poté se přivede k varu, odstaví a scedí. užívá se 2-3x denně.

Dávejte si pozor!

Léčivé dávky se nesmí podávat dětem mladším 2 let, a vzhledem k tomu, že by pískavice mohla povzbuzovat děložní stahy, její užívání se nedoporučuje těhotným ženám.

Lidové názvy Řeckého sena

Tato bylina je známa také pod názvy fenegrek, fenugrek, jetel kozího rohu, kozí roh, kozí růžek, kozorožcové semeno, kozorožcové seno, pískavice obecná, pižravice, řecké semeno, řecké seno, semeno kozího rohu, semeno kozího růžku, semeno pižravice, semeno trávy Boží, seněnka, senovka, sesenka, tráva Boží, vředová bylina nebo vředová zelina.

Zajímavé odkazy