fb Sléz květ maurský - Flos malvae - Herbář - Bylík.cz - prodej bylin, bylinek a koření - eshop obchod

Sléz květ maurský

Květ slézu maurského má protizánětlivý účinek. Pomáhá při dráždivém kašli, napomáhá uvolnění hlenů při zánětech dýchacích cest, zánětu žaludku a střev. Má schopnost absorbovat škodliviny ... více o Slézu

Latinský názevFlos malvae
Sléz květ

Vše o Slézu

Popis

Květ slézu maurského má protizánětlivý účinek. Pomáhá při dráždivém kašli, napomáhá uvolnění hlenů při zánětech dýchacích cest, zánětu žaludku a střev. Má schopnost absorbovat škodliviny v trávicím traktu, hojí různé defekty žaludeční a střevní sliznice, působí jako mírné projímadlo. Zevně je sléz vhodný jako obklad při spáleninách, bércových vředech a na výplachy zanícených očí.

Květy slézu obsahují mnoho slizových látek a to je předurčuje k léčení dýchacích orgánů. Slézový čaj pomáhá léčit angínu, zánět průdušek a tiší kašel. Sléz si poradí se všemi druhy zánětlivých onemocnění. Osvědčil se při průjmech zvláště u dětí. Sléz pomáhá i při křečových žilách a při onemocnění močových cest. Podle lidové tradice se spařené listy slézu přikládají jako teplý obklad na hrdlo, nejlépe přes noc. Kloktání slézovým macerátem pomáhá při chrapotu, je prevencí pro řečníky a zpěváky, léčí všechny choroby hrdla, i hnisavý zánět. Slézový obklad přikládáme také na zdeformovaná a bolavá místa při dně. Omývání silným nálevem ze slézu pomáhá i při některých kožních obtížích, například při mokvavých ekzémech, akné a růži, změkčuje otoky svalů a vypuzuje jedovaté látky z těla. Sléz nemá žádné nepříznivé účinky ani při dlouhodobém užívání a často tvoří přísadu v různých bylinkových směsích.

Použití Slézu

Hlavním účinkem slézu je ochrana sliznic před škodlivým a dráždivým působením, chrání sliznice trávicího ústrojí i sliznice dýchacích cest. Užívá se proti katarům a zánětům krku a hrtanu, působí protizánětlivě, mírně svíravě, rozpouští hlen. Sléz je účinný při podráždění sliznice zažívacího traktu, vhodný při vředové chorobě žaludku, dvanáctníku a vředové chorobě tlustého střeva

Účinné látky

Slizovité polysacharidy- galakturonorhamnany a arabinogalaktany, flavonoidy, flavonoidové sírany, třísloviny, v květech anthokyany

Výskyt

Sléz můžeme nalézt hojně na loukách, mezích, podél cest, na rumištích i skládkách, pastvinách, podél řek. V léčitelství je dnes především žádaný dvouletý sléz lesní, který šlechtěný dává velké výnosy. Sléz maurský se převážně pěstuje.

Příprava Slézu

Nálev- čaj - připravíme zalitím jedné kávové lžičky květu 1/4 l vroucí vody, necháme 15 min vyluhovat v přikryté nádobě. Nálev nevaříme, pijeme jej teplý, lze jej použít i ke kloktání. Na podporu vykašlávání při zánětech horních cest dýchacích se dávkuje 2x denně.

Lidové názvy Slézu

Tato bylina je známa také pod názvy Boží koláčky, homůlky, chlebíčky, koláčky, knoflíčky, sleží, slíz, slíž, syrečky nebo zaječí sléz, chlebík, pecenek, pagáčky, pána boha koláčky, homulky, cigánské tvarůžky.

Zajímavé odkazy