fb Smil písečný - Flos stoechados - Herbář - Bylík.cz - prodej bylin, bylinek a koření

Smil písečný

Květ smilu písečného působí bakteriostaticky, zvyšuje vylučování žluči, mírní křeče a napomáhá látkové výměně. Ulehčuje při chronických zánětech dolních cest močových. Používá ... více o Smilu

Latinský názevFlos stoechados
Smil

Vše o Smilu

Popis

Květ smilu písečného působí bakteriostaticky, zvyšuje vylučování žluči, mírní křeče a napomáhá látkové výměně. Ulehčuje při chronických zánětech dolních cest močových. Používá se k usnadnění odchodu hlenů z dýchacích cest při onemocnění dýchacích orgánů, kašli, zánětu horních cest dýchacích a průdušek.

Hořčiny a třísloviny působí močopudně a podporují pocení, proto se smil využívá k léčbě revmatu, ledvin, při zánětu žlučníku a žlučníkových kamenech. Flavonoidy obsažené v rostlině mají rovněž antimikrobiální a dezinfekční účinek. Smil působí protizánětlivě při onemocněních močových cest a střev, používá se i při průjmu. V homeopatii se smil písečný používá mimo jiné na bolesti spojené s ischiasem.

Použití Smilu

Květ smilu písečného má dezinfekční účinky, působí proti bakteriím, zvyšuje vylučování žluče a napomáhá látkové výměně. Má schopnost mírnit křeče a pomáhá při chronických zánětech močových cest. Zevně je smil vhodný ke kloktání při zánětech mandlí a nosních dutin

Účinné látky

Smil obsahuje hořčiny, silice, třísloviny, některé kyseliny, fytoncidní látky, chinonové barvivo helichrysin, kumarinový derivát herniarin.

Výskyt

Smil je domácí v celé Evropě, u nás roste hlavně na suchých a písčitých trávnících, kamenitých stráních, v borových lesích, v nížině a pahorkatině.

Lidové názvy Smilu

Smil je známější pod jménem protěž písečná nebo pod lidovým označením myší ouško, smijí

Příprava Smilu

Nálev - čaj - připravíme zalitím jedné kávové lžičky sušeného květu 1/4 l vroucí vody, přikryté necháme 10 minut louhovat. Čaj pijeme mírně teplý několikrát denně. 

Dávejte si pozor!

Neužívat při ucpání žlučovodů.

Zajímavé odkazy