fb Trnka obecná - Flos pruni spinosae - Herbář - Bylík.cz - prodej bylin, bylinek a koření - eshop obchod

Trnka obecná

V lidovém léčitelství se trnka používá jako močopudný prostředek, příznivě působí na hladinu sodíku v organismu, což šetří ledviny a přispívá ke snížení spodní hodnoty krevního tlaku. Květ trnky ... více o Trnce

Latinský názevFlos pruni spinosae
Trnka

Vše o Trnce

Popis

V lidovém léčitelství se trnka používá jako močopudný prostředek, příznivě působí na hladinu sodíku v organismu, což šetří ledviny a přispívá ke snížení spodní hodnoty krevního tlaku. Květ trnky pomáhá mírnit záněty v cévách, působí slabě projímavě a celkově zlepšuje metabolismus organismu. 

Květ trnky působí, na rozdíl od plodů, jako mírné projímadlo. Užívá se též jako močopudný prostředek a pro úpravu látkové výměny, zejména v dětské praxi. Za tímto účelem se dětem doporučuje podávat zápar ze 2 čajových lžiček sušených květů na šálek vody 3 x denně při zácpě, tvrdé stolici, nadýmání a chorobách z nachlazení. Větší množství může vyvolat zvracení nebo průjem. V homeopatii se trnka předepisuje na srdeční slabost a bolesti hlavy nervového původu. Plody se uplatňují při poruchách trávení spojených s průjmy. Vzhledem k vysokému obsahu tříslovin lze čajové nálevy zevně využít k výplachům úst a hltanu při lehčích zánětech sliznic. 

Použití Trnky

Květy trnky mají i příznivý vliv na látkovou výměnu, mírně projímají a díky močopudným vlastnostem se přidávají do čajů k proplachování močového měchýře a ledvin, ale také proti kašli.

Účinné látky

V květech flavonoidy, stopy glykosidů kyseliny kyanovodíkové- pouze v čerstvých květech. V plodech třísloviny, barviva, ovocné kyseliny, cukr, vitamin C

Výskyt

Tento trnitý keř najdeme na okrajích lesů, v křovinách

Příprava Trnky

Nálev - čaj - připravíme zalitím jedné kávové lžičky 1/4 l vroucí vody, necháme 15 minut odstát v zakryté nádobě, scedíme a pijeme 2x denně. 

Dávejte si pozor!

Květy trnky nejsou vhodné pro těhotné a kojící ženy.

Lidové názvy Trnky

Tato bylina je známa také pod názvy loh, lop, ovoce trhu, slíva trnka, slivoň trnka, trn, trní, trnky nebo trpká slíva.

Zajímavé odkazy