fb Tužebník jilmový - Herba spiraeae - Herbář - Bylík.cz - prodej bylin, bylinek a koření - eshop obchod

Tužebník jilmový

Tužebníkový čaj je vynikajícím protirevmatickým prostředkem. Má silný potopudný účinek a snižuje teplotu, proto je dobrý při chřipkových a dalších infekčních stavech. Pro močopudné vlastnosti ... více o Tužebníku

Latinský názevHerba spiraeae
Tužebník

Vše o Tužebníku

Popis

Tužebníkový čaj je vynikajícím protirevmatickým prostředkem. Má silný potopudný účinek a snižuje teplotu, proto je dobrý při chřipkových a dalších infekčních stavech. Pro močopudné vlastnosti je vhodným prostředkem při obtížích močového měchýře a ledvin. Zlepšuje metabolismus, pomáhá při kožních onemocněních a zvýšením vylučování soli z organismu prospívá při snižování nadváhy.

Tužebník se doporučuje k potním kůrám, jež s oblibou slouží k podpůrné léčbě začínajícího nachlazení. Lidové léčitelství používá tužebník při revmatických onemocněních a dně kvůli zvýšenému vylučování moče. Používá se ke snižování teploty a mírnění zánětu a bolestí svalů a kloubů. Tužebník je cenným prostředkem k úlevě zažívacích obtíží, jako je  pálení žáhy, překyselení žaludku, žaludečnímu kataru a vředům trávicího traktu. Čaj ze sušené natě tužebníku žaludek zklidňuje, ulevuje bolestem a hojí žaludeční stěny. Též prospívá při poruchách výměny látkové a pomáhá při průjmu. V homeopatii se podává na revmatismus a záněty sliznic. dobrou vlastností tužebníku je jeho naprostá neškodnost, může se užívat i samotný, ale v kombinaci s dalšími podobně působícími bylinkami je užitečnější. 

Použití Tužebníku

Tužebník se užívá při horečnatých onemocněních z nachlazení, dále při dně a revmatismu. Také jako močopudný prostředek při nemocech močových cest, močového měchýře a ledvin. Uleví většině žaludečních a zažívacích obtíží, pálení žáhy, bolestem a žaludečním vředům.

Účinné látky

Obsahuje flavonoidní kvercetinové glykosidy (např. spireosid, gaultherin), fenolické glykosidy spireinu, třísloviny a silice se salicylaldehydem a methylesterem kyseliny salicylové.

Výskyt

Místem výskytu tužebníku jsou vlhké louky, říční břehy, pobřežní olšiny nebo vrbové křoviny, rákosiny, prameniště, lužní lesy, vlhké paseky.

Příprava Tužebníku

Nálev- čaj se připravuje z jedné čajové lžičky na 1/4 l šálek vroucí vody, nechá se 15 minut vylouhovat. Pijí se 2 - 3 šálky horkého čaje denně. 

Dávejte si pozor!

Při problémech se srážlivostí krve jej užíváme opatrněji. Nepoužívat při přecitlivělosti na salicyláty. Vyšší dávky mohou vyvolat žaludeční obtíže a nevolnosti.

Lidové názvy Tužebníku

Tato bylina je známa také pod názvy arunkulus, barbarbule, filipendula, chlapice, kořen vředový, lobaz, lobazník, medunišík, medunišník, ořech zimní, tavola, třebník nebo zimničné koření

Zajímavé odkazy