fb Tužebník jilmový - Herba spiraeae - Herbář - Bylík.cz - prodej bylinek a koření

Tužebník jilmový

Tužebníkový čaj je vynikajícím protirevmatickým prostředkem. Má silný potopudný účinek a snižuje teplotu, proto je dobrý při chřipkových a dalších infekčních stavech. Pro močopudné vlastnosti ... více o Tužebníku

Latinský názevHerba spiraeae
Tužebník

Vše o Tužebníku

Popis

Tužebníkový čaj je vynikajícím protirevmatickým prostředkem. Má silný potopudný účinek a snižuje teplotu, proto je dobrý při chřipkových a dalších infekčních stavech. Pro močopudné vlastnosti je vhodným prostředkem při obtížích močového měchýře a ledvin. Zlepšuje metabolismus, pomáhá při kožních onemocněních a zvýšením vylučování soli z organismu prospívá při snižování nadváhy.

Tužebník se doporučuje k potním kůrám, jež s oblibou slouží k podpůrné léčbě začínajícího nachlazení. Lidové léčitelství používá tužebník při revmatických onemocněních a dně kvůli zvýšenému vylučování moče. Používá se ke snižování teploty a mírnění zánětu a bolestí svalů a kloubů. Tužebník je cenným prostředkem k úlevě zažívacích obtíží, jako je  pálení žáhy, překyselení žaludku, žaludečnímu kataru a vředům trávicího traktu. Čaj ze sušené natě tužebníku žaludek zklidňuje, ulevuje bolestem a hojí žaludeční stěny. Též prospívá při poruchách výměny látkové a pomáhá při průjmu. V homeopatii se podává na revmatismus a záněty sliznic. dobrou vlastností tužebníku je jeho naprostá neškodnost, může se užívat i samotný, ale v kombinaci s dalšími podobně působícími bylinkami je užitečnější. 

Použití Tužebníku

Tužebník se užívá při horečnatých onemocněních z nachlazení, dále při dně a revmatismu. Také jako močopudný prostředek při nemocech močových cest, močového měchýře a ledvin. Uleví většině žaludečních a zažívacích obtíží, pálení žáhy, bolestem a žaludečním vředům.

Účinné látky

Obsahuje flavonoidní kvercetinové glykosidy (např. spireosid, gaultherin), fenolické glykosidy spireinu, třísloviny a silice se salicylaldehydem a methylesterem kyseliny salicylové.

Výskyt

Místem výskytu tužebníku jsou vlhké louky, říční břehy, pobřežní olšiny nebo vrbové křoviny, rákosiny, prameniště, lužní lesy, vlhké paseky.

Lidové názvy Tužebníku

Tato bylina je známa také pod názvy arunkulus, barbarbule, filipendula, chlapice, kořen vředový, lobaz, lobazník, medunišík, medunišník, ořech zimní, tavola, třebník nebo zimničné koření

Příprava Tužebníku

Nálev- čaj se připravuje z jedné čajové lžičky na 1/4 l šálek vroucí vody, nechá se 15 minut vylouhovat. Pijí se 2 - 3 šálky horkého čaje denně. 

Dávejte si pozor!

Při problémech se srážlivostí krve jej užíváme opatrněji. Nepoužívat při přecitlivělosti na salicyláty. Vyšší dávky mohou vyvolat žaludeční obtíže a nevolnosti.

Zajímavé odkazy