fb Vrbice bílá Rdesno blešník - Herba polygoni lapathifolii - Herbář - Bylík.cz - prodej bylin, bylinek a koření

Vrbice bílá Rdesno blešník

Rdesno blešník je proslulý především svou schopností rozpouštět močové kameny a vyplavit je ven z těla společně se všemi mikroby v urologickém traktu. Má protizánětlivé účinky - společně s přesličkou ... více o Vrbici

Latinský názevHerba polygoni lapathifolii
Vrbice bílá

Vše o Vrbici

Popis

Rdesno blešník je proslulý především svou schopností rozpouštět močové kameny a vyplavit je ven z těla společně se všemi mikroby v urologickém traktu. Má protizánětlivé účinky - společně s přesličkou a zlatobýlem. Odborníci tuto směs doporučují i pacientům, u kterých se přemýšlí o zavedení umělé ledviny či dokonce o její transplantaci. Rdesno zvyšuje srážlivost krve - při nadměrné tvorbě modřin, krvácení z nosu nebo krvi v moči je odvar z blešníku výborným pomocníkem.

Rdesno blešník se používá při průjmu jako střevní dezinfekce, rovněž dezinfekčně působí v močových cestách a je vhodné k podpoře léčení zánětů močových cest a při potížích s močovými kameny. Protizánětlivé účinky tříslovin lze využít ve formě kloktadla při parodentóze, angíně a zánětu nosohltanu. Ve směsi s kontryhelem a přesličkou tlumí menstruační bolesti.

Použití Vrbice

Vrbice bílá neboli rdesno blešník pomáhá rozpouštět močové kameny, působí desinfekčně v oblasti močového ústrojí. Je vynikajícím protiprůjmovým prostředkem, tlumí bolesti břicha. Zevně se používá k přípravě kloktadel k dezinfekci dutiny ústní při zánětech dásní a mandlí a při aftech.

Účinné látky

 třísloviny, flavonoidy, rutin, hořčiny, organické kyseliny, silice, vosky, vitamín C a K a minerální látky


Výskyt

Rdesno blešník je rozšířen po celém světě, vyskytuje se od nížin až po horské oblasti, roste na vlhčích stanovištích, u rybníků, na březích řek, rumištích a je typickým druhem říčních náplavů, během povodní se šíří po okolí.

Příprava Vrbice

Odvar připravíme krátkým - asi 5 minut povařením v 1/4 l vody, užívá se 4x denně.

Dávejte si pozor!

Rdesno blešník není doporučován lidem, kteří mají cévní choroby požadující ředění krve, např. trombózu, ucpávání cév, anginu pectoris, infarkt nebo mozkovou příhodu

Zajímavé odkazy