fb Zlatobýl celík - Herba solidaginis - Herbář - Bylík.cz - prodej bylin, bylinek a koření - eshop obchod

Zlatobýl celík

Zlatobýl je nejlepší rostlinný lék na všechny druhy ledvinových obtíží. Nálev ze zlatobýlu se podává ke zvýšení vylučování moče při proplachovací terapii zánětlivých onemocnění močovodů, ... více o zlatobýlu

Latinský názevHerba solidaginis
Teplota vaporizace93-149°C

Vše o zlatobýlu

Popis

Zlatobýl je nejlepší rostlinný lék na všechny druhy ledvinových obtíží. Nálev ze zlatobýlu se podává ke zvýšení vylučování moče při proplachovací terapii zánětlivých onemocnění močovodů, při močových kamenech a písku v ledvinách. Protizánětlivý účinek zlatobýlu se uplatňuje ve formě koupelí a obkladů na špatně se hojící a hnisavé rány, podlitiny, hemoroidy a ekzémy. 

Zlatobýl se používá především jako protizánětlivý a močopudný prostředek, zlepšuje funkci ledvin, příznivý vliv má na revmatické potíže a kožní choroby. Pomáhá při chronickém zánětu ledvin, čistí moč od hnisu, krve a bílkovin. Nať zlatobýlu se přidává do čajů na léčení potíží souvisejících s prostatou. Hlavní vlastností zlatobýlu je silná močopudnost, proto je vhodný také při dně a revmatismu. Zlatobýl pomáhá při sníženém vylučování vody z organismu, při poruchách látkové výměny, zvětšení prostaty a dále jako stavící prostředek při průjmech. Nápomocný je zlatobýl také u nemocí jater a žlučníku. Zlatobýl kanadský má obdobné použití v lidovém léčitelství jako zlatobýl obecný nebo-li celík. 

Použití zlatobýlu

Zlatobýl působí močopudně, protizánětlivě a podporuje látkovou výměnu. Používá se při potížích s močením, pomáhá při chronických chorobách ledvin a močových cest a při zbytnění prostaty. Tlumí krvácení v trávicím ústrojí. Zevně se používá na obklady a koupele nehojících se ran a ekzémů, při léčbě podlitin a hemoroidů. 

Účinné látky

Obsahuje flavonoidy, rutin, betain, třísloviny, saponinové glykosidy, fenolové kyseliny, hořčiny, sliz, silici, amid kyseliny nikotinové a další látky. Obsah silice klesá po odkvětu, obsah saponinů kolísá podle stanoviště a denní doby (stoupá od rána k poledni).

Výskyt

Světlé lesy, mýtiny, břehy, úhory, rumiště, křovinaté nebo skalnaté stráně, vřesoviště, pastviny. Je to také nenáročná zahradní rostlina.

Příprava zlatobýlu

Nálev - čaj - lžičku sušené natě zalijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme louhovat 15 minut. Užívá se 2 – 3x denně. Odvar k obkladům a jako kloktadlo - 2 polévkové lžíce natě zalijeme 0,5 l vody a přivedeme k varu. Vaříme 15 minut, odstavíme a scedíme. 

Dávejte si pozor!

Čaj ze zlatobýlu je zcela neškodný, můžeme ho pít i delší dobu a ve větším množství, až jeden litr denně -  to se často doporučuje na pročištění ledvin, nesmí se však užívat dlouhodobě

Lidové názvy zlatobýlu

Tato bylina je známa také pod názvy zlatobýl planý nebo celík kanadský.

Zajímavé odkazy