fb Vrba bílá kůra - Bylík.cz - prodej bylinek a koření

Vrba kůra bílá

Kůra vrby se používá při nemocech z nachlazení a ke snížení teploty. Vrba posiluje oslabené nervy a je účinným prostředkem proti nespavosti a revmatismu. Zevně se užívá odvar z kůry vrby k čištění pokožky, ... více o Vrbě

Kód zboží 00111
Latinský názevSalix alba

Potřebujete s něčím poradit?

+420 773 318 559
(po-pá 8:00-19:00, so 9:00-14:00)

Doprava za 49 Kč, od 499 Kč zdarma Kdy zboží dostanu?

50g
21
100g
30
150g
42
200g
50
250g
54
300g
59
400g
64
500g
79
750g
119
zobrazit další varianty zboží
Dostupnost: skladem < 1 kg
Vrba
Vrba
kůra
200g
Příprava: Odvar - jednu čajovou lžičku povařit 10 minut v 1/4 l vody, necháme odstát a scedíme. Užívá se 1 pol. lžíce každé dvě hodiny. Macerát - 6 g drogy louhujeme 8 hodin v 0,6 l studené vody.
Balení Vrba

Vše o Vrbě

Popis

Kůra vrby se používá při nemocech z nachlazení a ke snížení teploty. Vrba posiluje oslabené nervy a je účinným prostředkem proti nespavosti a revmatismu. Zevně se užívá odvar z kůry vrby k čištění pokožky, na zanesené póry a špatně se hojící rány. Z vrby se rovněž připravuje uvolňující, relaxační koupel. 

K tišení bolestí používali čínští lékaři kůru bílé vrby již před tisíci lety. K tomuto účelu se vrba používá i dnes. Má uklidňující účinek při nespavosti, zejména nepavosti spojené s bolestmi kloubů. Užívá se při nachlazení, dyspeptických zánětech trávicího ústrojí, na některé choroby ledvin a močového ústrojí. Mírného uklidňujícího účinku lze využít při lehčích neurasteniích, údajně i poněkud zklidňuje osoby s nadměrnou sexuální žádostivostí. Zevně se odvar z vrby uplatňuje ve formě koupelí při pocení nohou a obkladů při těžko se hojících ranách. V kůře vrby je obsažena kromě tříslovin i kyselina salicylová, základ aspirinu. Na rozdíl od aspirinu užívaného v naší medicíně tato léčivka nedráždí žaludek a nemá žádné vedlejší účinky. Zevně lze kůru vrby použít i ve formě prášku, jako zásyp.

Použití Vrby

Čaj z vrbové kůry se používá při horečkách, bolestech a proti kloubním obtížím. Vrba má i posilující účinek a pročistí krev. Odvar se používal při vnitřním krvácení, zánětech střev, žaludku a močového měchýře. Vrbu můžeme použít na zmírnění bolesti jater, ledvin a srdce. Pití čaje z vrby se doporučuje zvláště mužům nad padesát let, jelikož napomáhá snížit riziko srdečního infarktu.

Účinné látky

Kůra vrby obsahuje fenolový glykosid salicin a dále třísloviny, flavonoidy, pryskyřice, soli kyseliny šťavelové a další látky.

Výskyt

Břehy, lužní lesy, náspy, na půdách výživných, písčitých i hlinitých, vlhkých až zaplavovaných, obvykle vápnitých, stanoviště teplé, slunné nebo jen mírně zastíněné.

Lidové názvy Vrby

Bylina je známá také jako bělice, břesk

Příprava Vrby

Odvar připravíme tak, že jednu čajovou lžičku kůry 10 -15 minut povaříme v 1/4 l vody. Necháme chvíli odstát a scedíme. Můžeme dochutit medem. Užívá se 1 polévková lžíce každé 2 hodiny. Odvar ke koupeli – 50 g kůry přelijeme 1 l vody, přivedeme k varu, 15 minut povaříme a scedíme, poté přidáme do koupele. Podává se také ve formě macerátu, ten se připravuje 8 hodinovým louhováním drogy ve studené vodě, přičemž na denní dávku v objemu 0,6 l se použije cca 6 g drogy. Zajímavé odkazy

Kategorie

Zboží související
s Vrbou

Hloh květ

Květ hlohu pomáhá zlepšovat činnost srdce, snižuje krevní tlak a zlepšuje průtok krve v srdci. Působí proti skleróze.

Hloh list s květem

Květ hlohu pomáhá zlepšovat činnost srdce, snižovat krevní tlak a zlepšovat průtok krve v srdci. Působí proti skleróze.

Kostival kořen

Kostival je nejlepší ze všech rostlin proti onemocnění kostí, přičemž se používá zevně

Lékořice kořen

Kořen lékořice se používá k usnadnění odkašlávání a uvolnění hlenů při kašli a při onemocnění dýchacích orgánů.

Co vás zajímá o Vrbě

Zeptejte se Bylíka!

Zajímá vás něco a nenašli jste odpověd? Napiště nám, rádi vám odpovíme.