fb Zemědým lékařský nať - Bylík.cz - prodej bylinek a koření

Zemědým nať lékařský

Nať zemědýmu se používá při potížích se žlučníkem a žlučovody. Rovněž pomáhá při zácpě, působením na hladké svalstvo urychluje střevní peristaltiku. Příznivě ovlivňuje činnost žaludku ... více o Zemědýmu

Kód zboží 00116
Latinský názevHerba fumariae

Potřebujete s něčím poradit?

+420 773 318 559
(po-pá 8:00-19:00, so 9:00-14:00)

Doprava za 49 Kč, od 499 Kč zdarma Kdy zboží dostanu?

30g
12
50g
21
100g
42
150g
50
200g
66
250g
74
300g
81
400g
94
500g
117
zobrazit další varianty zboží
Dostupnost: skladem > 1 kg
Zemědým
Zemědým
nať
200g
Příprava: Jednu lžičku zalijte 1/4 l vroucí vody, zakryté nechte 15 minut louhovat. Užívá se 2x denně 30 minut před jídlem. Nevhodné pro těhotné a kojící ženy.
Balení Zemědým

Vše o Zemědýmu

Popis

Nať zemědýmu se používá při potížích se žlučníkem a žlučovody. Rovněž pomáhá při zácpě, působením na hladké svalstvo urychluje střevní peristaltiku. Příznivě ovlivňuje činnost žaludku a  zlepšuje látkovou výměnu. Patří mezi nejlepší byliny při léčbě kožních nemocí. Často bývá zemědým součástí čajových směsí určených na pročišťování krve při jarních kúrách.

Zemědým je účinný při žlučníkových nemocech, brání vzniku žlučových kaménků a spolupůsobí při jejich rozpouštění. Malé dávky zemědýmu tvorbu žluče stimulují, větší dávky naopak tvorbu žluče tlumí, střední dávky jsou dobrým regulátorem - pravidelné užívání upravuje funkci žlučníku a tím upravuje i hladinu cholesterolu v krvi. Pro močopudné účinky je zemědým vhodný při obtížích se zvýšeným zadržováním vody v těle, může napomoci při léčbě vysokého krevního tlaku. Čaj ze zemědýmu silně čistí krev, čehož se využívá při léčení kožních potíží, proti vyrážkám, při léčbě pleti s akné, i na posílení celého těla. Má příznivý vliv na červené krvinky, zlepšuje krev a upravuje její špatnou srážlivost. Silný odvar ze zemědýmu se přidává do sedacích koupelí při hemoroidech. V homeopatii se zemědým podává při chronickém, svědivém ekzému vyvolaném jaterními poruchami.

Použití Zemědýmu

Zemědým posiluje játra a žlučník, působí projímavě a močopudně. Podporuje tělesné vylučovací pochody, uleví od bolesti při žlučníkové kolice a při migrénách souvisejících se žlučovými obtížemi. Zevně se odvar používá na omývání ekzémů, vyrážek nebo akné.

Účinné látky

Benzylisochinolinové alkaloidy, scoulerin, fumarin, fumaricin, kyselina caffeoyljablečná, flavonoidy

Výskyt

Zemědým roste jako nenápadný plevel na polích, rumištích, v zahradách. Klíčí i mezi dlažbou a v puklinách zdí.

Lidové názvy Zemědýmu

Tato bylina je známa také pod názvy aničky, bylina poslední pomoci, divoká víčka, dejmák, dejmňák, dýmnice, gertrudka, kominka, koření pro divej pláč, křepka, křupka, ocikávka, očiplačka, pásek, pižmo, planá routa, polní routa, polní rutka, polní zeměžluč, psí routa, rosica, rota, routička, routička pospolitá, rutka lékařská, rútka polní, tanečnice, zemědych, zeměklíček, zemská pára, zemskej luft nebo židovo třesení.

Příprava Zemědýmu

Nálev - čaj k vnitřnímu užití připravíme tak, že 1 lžičku sušené natě zemědýmu zalijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Poté scedíme. Užívá se 2x denně 30 minut před jídlem. Nálev k zevnímu užití - 20 g sušené natě zalijeme 0,25 l vody, přivedeme k varu, odstavíme a necháme 20 minut louhovat. Poté scedíme. 

Dávejte si pozor!

Nedoporučuje se v těhotenství a během kojení.

Zajímavé odkazy

Kategorie

Zboží související
s Zemědýmem

Bříza list

Bříza se používá při zánětlivých onemocněních močových cest, do redukčních čajových směsí a k mírnění bolestí kloubů při dně a revmatismu.

Kopřiva list

Kopřiva je jedna z našich nejlepších léčivých rostlin s univerzálním použitím, preventivně i jako prostředek pro zdraví a krásu

Kopřiva kořen

Kopřiva je jedna z našich nejlepších léčivých rostlin s univerzálním použitím, působí preventivně a také jako prostředek pro zdraví a krásu

Meduňka nať

Meduňka pomáhá při nespavosti, stavech neklidu a podrážděnosti, při nadýmání a křečích v žaludku.

Co vás zajímá o Zemědýmu

Zeptejte se Bylíka!

Zajímá vás něco a nenašli jste odpověd? Napiště nám, rádi vám odpovíme.