fb Afty bylinková směs - Bylík.cz - prodej bylinek a koření

Afty bylinková směs

Směs bylin se synergicky působícími účinky podpoří léčbu aftů jak při vnitřním užívání ve formě čaje - nálevu, tak i ve formě kloktadla a výplachů úst.  ... více o aftech

Kód zboží b00124

Potřebujete s něčím poradit?

+420 773 318 559
(po-pá 8:00-19:00, so 9:00-14:00)

Doprava za 39 Kč, od 399 Kč zdarma Kdy zboží dostanu?

30g
31
50g
36
100g
47
150g
58
200g
68
250g
79
300g
93
400g
114
500g
133
zobrazit další varianty zboží
Dostupnost: skladem < 1 kg
Afty

Vše o aftech

Složení bylinkové směsi na afty

Směs bylin se synergicky působícími účinky podpoří léčbu aftů jak při vnitřním užívání ve formě čaje - nálevu, tak i ve formě kloktadla a výplachů úst. 

Ořešák

Ořechový list silně čistí krev, uplatňuje se především při kožních chorobách. Pomáhá odstranit svědivé ekzémy a doléčit omrzliny. Obklady z ořechu pomáhají i při obtížně se hojících ranách, opuchlinách, tvrdých vředech, různých kožních onemocněních, vyrážkách a podobně.

Borůvky

Sušené borůvkové listí výborně dezinfikuje a zároveň léčí sliznici střev. Šťáva z plodů slouží k natírání kožních ekzémů a lupénky, je lékem proti rýmě. Zředěná šťáva s vodou slouží jako kloktadlo při zánětu v krku a ústní dutině.

Šalvěj

List šalvěje užíváme zevně jako antiseptický a protizánětlivý prostředek ve formě kloktadla při zánětech v ústech a hrtanu a jako obklady při kožních potížích.    

Popis obtíží / nemoci

Afty

jsou drobné vřídky v ústní dutině, které člověka dovedou hodně potrápit. Objevují se znenadání a způsobují nám bolest při jídle, pití i mluvení. Příčiny vzniku aftů mohou být v zažívacích problémech, nedostatku vitamínů a v následcích užívání některých léků. Někdy se afty vyskytnou jednou za život a již se nevytvoří, v jiných případech se objevují opakovaně několikrát za rok. Jsou případy, kdy se jedna afta hojí, ale další se již tvoří. Intervaly bez aft mohou být pro tyto nemocné velice vzácné. Frekvence výskytu je tedy velmi rozdílná, je také měřítkem přístupu k léčbě a vyšetřování pacientů s aftami. Pacienta nejvíce obtěžují často se opakující aftózní léze, které se odborně nazývají recidivující afty. Afty se vyznačují výraznou, nepříjemnou bolestí – hlavně při jídle, ale i mluvení. Vzácné jsou spontánní bolesti v klidu.

Příznaky vzniku afty, aftu

Pacienti, kteří dlouhodobě trpí tvorbou aft, jsou schopni přesně říci, kde se afta vytvoří. Pociťují v tomto místě pálení, pnutí, sliznice se jim zdá v daném místě oteklá a při pohybu citlivá. Jejich předpověď se velice často vyplní do 1–3 dnů. Bolest aft se vystupňuje při slaném či kyselém nebo kořeněném jídle. Afty se netvoří po celé dutině ústní. Jsou lokalizovány pouze na ty sliznice, které nejsou na povrchu keratinizovány. V praxi to znamená, že je nikdy nenajdeme na tvrdém patře a dásni, protože zde jsou povrchové vrstvy slizničního epitelu změněny keratinem. Tato část sliznice je vzhledově bělavější. Afty nacházíme spíše v přední části dutiny ústní, na hranách jazyka a jeho spodině. Řidčeji jsou afty na patrových obloucích, měkkém patře a mandlích. Podkladem aftózní léze je puchýřek, který rychle praská a mění se ve vřídek. Dno vřídku je lehce pod úrovní sliznice, má ostré okraje lemované začervenalou sliznicí, které říkáme zánětlivé „haló“. Aft se může vytvořit několik, někdy jen jedna. Nemají tendenci splývat do rozsáhlejších ploch. Většina aft má velikost 1–4 mm v průměru. Vzácněji se vyskytují afty rozměru 3 cm i více. Menší afty se hojí do 7–14 dnů, velké se mohou hojit i několik měsíců. Afty se dělí dle velikosti na malé recidivující afty, které se hojí bez jizvy a spodina afty je měkká a na velké afty, které se hojí jizvou a spodina je tvrdá.

Příčina vzniku

Doposud nebyla zjištěna přesná příčina vzniku afty. Mezi pravděpodobné příčiny patří nedostatek železa, vit. B12 a kyseliny listové, stresové situace, hormonální vlivy spojené s menstruačním cyklem u žen, dráždivé složky v jídle, snížená imunita, kouření, traumata ústní sliznice – rovnátka, zubní protéza, zlozvyk okusování vnitřní strany tváří a rtů, trauma při čištění chrupu kartáčkem, špatná hygiena. Léčba aft je nevyřešený problém. Důvodem je skutečnost, že léčit účinně můžeme tehdy, když známe příčinu. V případě, že příčinu neznáme, léčíme pouze příznaky choroby: snížení bolestivosti, vyloučení deficitu železa, vitaminu B12, kyseliny listové, správná hygiena dutiny ústní - povlaky na zubech jsou významným zdrojem mikroorganizmů    

Lidové názvy aftů

afty

Příprava aftů

Příprava nálevu: Jednu polévkovou lžíci směsi povařte 5 minut v 1/4 l vody, nechte 15 minut přikryté vylouhovat, vlažné použijte ke kloktání.

Zajímavé odkazy

Zboží související
s afty

Borůvka nať

Borůvkové listy pomáhají při cukrovce, při zánětech trávicího ústrojí, při průjmu a při léčbě střevních kolik.

Borůvka sušené plody

Sušené borůvky jsou vynikajícím prostředkem proti průjmům, obzvláště šetrné a vhodné jsou pro děti.

Imunita bylinková směs

Bylinná směs podpoří vaši imunitu v době chladného a nepříznivého počasí i v období chřipkových epidemií.

Ořešák list

Ořešák se používá na záněty sliznic, zastavení krvácení, kožní choroby a proti pocení nohou.

Zajímavé články
o aftech

Trápí vás afty? Už nemusí!

Trápí vás afty? Už nemusí!

Nemůžete jíst, pít, bolí vás i mluvit. O slovo se opět hlásí afty, které se rozhodly znepříjemnit vám život minimálně na několik dní. Máme...

Afty - Jak léčit afty?

Afty - Jak léčit afty?

Afty jsou na rozdíl od oparů uvnitř dutiny ústní a jejich léčba je o něco složitější, protože mast či roztok se hned ředí slinami....

Co vás zajímá o aftech

Zeptejte se Bylíka!

Zajímá vás něco a nenašli jste odpověd? Napiště nám, rádi vám odpovíme.