fb Dětský kašel bylinková směs - Bylík.cz - prodej bylinek a koření

Dětský kašel bylinková směs

Dráždivý a suchý kašel je pro malé děti velmi vysilující a bolestivý, proto považujeme podávání čaje z bylinkové směsi pouze jako podpůrný prostředek k lékařem určené léčbě. ... více o dětském kašli

Kód zboží b00153

Potřebujete s něčím poradit?

+420 773 318 559
(po-pá 8:00-19:00, so 9:00-14:00)

Doprava za 39 Kč, od 399 Kč zdarma Kdy zboží dostanu?

10g
39
30g
53
50g
63
100g
86
150g
107
200g
127
250g
151
zobrazit další varianty zboží
Dostupnost: skladem > 1 kg
Dětský kašel

Vše o dětském kašli

Složení bylinkové směsi na dětský kašel

Dráždivý a suchý kašel je pro malé děti velmi vysilující a bolestivý, proto považujeme podávání čaje z bylinkové směsi pouze jako podpůrný prostředek k lékařem určené léčbě.

Sléz

Sléz obsahuje mnoho slizových látek a to ho předurčuje k léčení dýchacích orgánů. Slézový čaj léčí angínu, zánět průdušek a tiší kašel. Sléz si úspěšně poradí se všemi druhy zánětlivých onemocnění. Osvědčil se i při průjmech zvláště u dětí, Kloktání slézovým macerátem pomáhá při chrapotu, vyléčí všechny choroby hrdla, i hnisavý zánět.

Proskurník

Obsahuje mnoho slizových látek, což ho v dnešní praxi předurčuje k léčení průdušek a celého dýchacího ústrojí. Je to prvotřídní lék proti kašli a kataru průdušek- při tomto onemocnění působí velmi účinně, především u dětí. Slizové látky chrání sliznici před drážděním, proto se proskurník osvědčil i jako přísada do čajových směsí proti žaludečním a dvanáctníkovým vředům. Proskurník nikdy nevaříme ani nezaléváme horkou vodou, neboť teplem se nejúčinnější slizové látky ničí. 

Fenykl

Pomáhá uvolňovat hleny, proto se přidává do čajových směsí na průdušky. Fenykl výborně uvolňuje větry, působí proti plynatosti a střevním potížím, které často trápí děti zejména v kojeneckém věku.

Kopřiva

Je vynikající univerzální léčivá bylina, u níž musíme na prvním místě vzpomenout účinek na krev. Kopřiva výborně čistí krev, tím pomáhá při kožních onemocněních, lupénce, akné a nečisté pleti. Třítýdenní pitná kúra kopřivového čaje dokáže odstranit zdánlivě nevyléčitelné vyrážky. Kopřiva zároveň krev ředí, což se projevuje zlepšeným krevním oběhem. Nejlépe ze všech rostlin také podporuje tvorbu červených krvinek. Bylina je močopudná a patří k prvořadým lékům všech revmatiků. Používají ji vnitřně jako čaj, neboť zvyšuje vylučování kyseliny močové a odvodňuje organismus.

Prvosenka

Svým účinkem působí na dýchací orgány. Uvolňuje hleny, léčí chřipku, prochlazení, astma, pomáhá proti suchému kašli. Její další dobrou vlastností jsou uklidňující účinky, proto se používá při neuróze, nespavosti a migréně, působí také jako mírné srdeční tonikum. 

Popis obtíží / nemoci

Kašel

je častým a důležitým příznakem onemocnění dýchacího ústrojí. Nejčastěji je vyvolán změnami v nosohltanu, hrtanu a průduškách. Příčinou akutního kašle je většinou akutní zánět horních nebo dolních cest dýchacích, trvá-li kašel déle než 3 týdny, mluvíme o kašli protrahovaném. Kýchání, rýma současně s kašlem svědčí často pro banální infekci horních dýchacích cest. Pro záněty průdušek a plic je typický na začátku onemocnění suchý, dráždivý kašel, který se během nemoci mění na vlhký. Často mívají děti horečku, někdy i dušnost. Objeví-li se kašel náhle v souvislosti s jídlem, je u dítěte podezření na vdechnutí potravy. Dráždivý, suchý kašel, který vzniká v záchvatech více v noci nebo po námaze se vyskytuje u průduškového astmatu. Pro toto onemocnění jsou typické stavy ztíženého dýchání také spíše v noci a po námaze. Pro lékaře je velmi důležité, když maminka kašel důkladně popíše a neopomene zdůraznit případně další příznaky onemocnění jako je horečka, bolesti v krku, zvracení apod.

Druhy kašle

Rozlišujeme tyto druhy kašle. Suchý, dráždivý, který dítě vyčerpává, namáhá jeho hrudník a břišní svalstvo. Vlhký s tvorbou hlenovitého až hnisavého sekretu (tzv. sputa). Malé děti neumějí vykašlávat a tak hleny polykají. Hrubý, štěkavý až chraptivý kašel je typický pro zánět hrtanu - zajíkavý, připomínající zakokrhání kohouta se vyskytuje výjimečně i dnes, jde o černý (dávivý) kašel.

Kdy zajít k lékaři

Obecně platí, že čím menší dítě, tím je třeba být ostražitější. I u tzv. obyčejného „nachlazení“ se může stav zkomplikovat například zánětem středního ucha nebo zánětem průdušek. U větších dětí zvládnou často maminky kašel při zánětu horních cest dýchacích (rýma, suchý kašel, škrábání v krku) vyléčit samy. Léčba jednotlivých druhů kašle se řídí samozřejmě základním onemocněním. Je třeba zdůraznit, že kašel u dítěte nelze podceňovat, zvláště trvá-li několik dnů nebo je doprovázen dalšími příznaky jako je horečka, zvracení, ztížené dýchání apod. a ihned nechat dítě vyšetřit dětským lékařem! Samotné vyšetření není nijak bolestivé. Je nutné s lékařem spolupracovat a informovat ho, jak dlouho trápí dítě kašel, jestli je provázen teplotami, rýmou, bolestmi v krku, hlavy.

Můžeme kašli předejít?

V rámci prevence onemocnění dýchacích cest, která jsou příčinou různých druhů kašle, se klade důraz na pravidelnou tělesnou aktivitu, cvičení, které zvyšují tělesnou zdatnost a výkonnost dětí. Důležitá je rovněž správná výživa a pobyt dětí v lázních, kde je velmi příznivé klima právě pro děti s častými onemocněními dýchacích cest. Suchý kašel je třeba zklidňovat tlumícími léky. Na vlhký druh kašle se používají léky rozpouštějící hleny, které se pak snadno vykašlávají a uvolňují se tak průdušky. Dnes se dává v léčbě nekomplikovaných případů kašle přednost nekodeinovým lékům, které nevedou k útlumu dechového centra. Kašel u dětí můžeme dělit na infekční, který postihuje celou dětskou populaci a objevuje se především v zimní sezóně, a neinfekční, který se u dětí týká především průduškového astmatu či cystické fibrózy. Akutní kašel u dětí je nejčastějším důvodem návštěvy rodičů s dětmi u lékaře. Kašel může být různého typu – suchý, vlhký či štěkavý. Suchý štěkavý kašel s dušností může provázet závažné akutní onemocnění, jako je akutní virový zánět hrtanu a průdušnice (akutní laryngitida), kde je nutné rychle navštívit lékaře. Protrahovaný kašel trvá déle než obvykle a bývá to často přerušovaně 2–4 týdny Protrahovaný kašel u dětí bývá způsoben zvětšením nosních mandlí. Děti s tímto onemocněním mívají častěji opakované infekce a lékař by měl rozhodnout o chirurgickém řešení situace. Chronický kašel trvá déle než 4 týdny a můžeme ho rozdělit dle věku dítěte. Chronický kašel je nutné pečlivě vyšetřit a léčit dle onemocnění. Kašel bývá pouze průvodním jevem onemocnění. Dítě s chronickým kašlem by mělo být vždy léčeno odborným lékařem.

Příprava dětského kašle

Příprava čaje: Dvě polévkové lžíce směsi zalijeme 1/2 l vroucí vody a necháme 15 minut vylouhovat. Čaj přecedíme, můžeme osladit medem a teplý podáváme dětem v častých malých dávkách po celý den. V poloviční dávce je tento lék vhodný i pro děti již od jednoho roku. Místo vody můžeme při přípravě použít mléko.

Zajímavé odkazy

Kategorie

Zboží související
s dětským kašlem

Fenykl plod

Fenykl je známý především pro své působení proti nadýmání a křečím v břiše a pro podporu správné činnosti střev.

Kopřiva list

Kopřiva je jedna z našich nejlepších léčivých rostlin s univerzálním použitím, preventivně i jako prostředek pro zdraví a krásu

Mateřídouška nať

Mateřídouška se užívá při bolestech hlavy, při nespavosti, závratích a nervových slabostech.

Proskurník kořen

Proskurník usnadňuje odkašlávání, mírní dráždění sliznice, proti kašli, na katary dýchacího ústrojí.

Co vás zajímá o dětském kašli

Zeptejte se Bylíka!

Zajímá vás něco a nenašli jste odpověd? Napiště nám, rádi vám odpovíme.