fb Bukvice lékařská nať - Bylík.cz - prodej bylinek a koření

Bukvice nať lékařská

Bukvice se používá při poruchách trávícího ústrojí a při dyspepsii vzniklé nedokonalým trávením. Pomáhá při léčení bolestí hlavy vyvolané nervovým vypětím, k posílení centrálního nervového ... více o bukvici

Kód zboží 00157
Latinský názevHerba betonicae

Potřebujete s něčím poradit?

+420 773 318 559
(po-pá 8:00-19:00, so 9:00-14:00)

Doprava za 49 Kč, od 499 Kč zdarma Kdy zboží dostanu?

30g
18
50g
30
100g
44
150g
56
200g
75
250g
83
300g
92
400g
123
zobrazit další varianty zboží
Dostupnost: skladem > 1 kg
Bukvice
Bukvice
nať
200g
Příprava: Jednu čajovou lžičku zalijte 1/4 l vroucí vody, zakryjte a nechte 15 minut louhovat. Užívá se 3x denně.
Balení Bukvice

Vše o bukvici

Popis

Bukvice se používá při poruchách trávícího ústrojí a při dyspepsii vzniklé nedokonalým trávením. Pomáhá při léčení bolestí hlavy vyvolané nervovým vypětím, k posílení centrálního nervového systému, při nervové vyčerpanosti a lehčích depresích. Zmírní plicní a dýchací obtíže, bolesti v krku a astma.

Zázračné účinky bukvice jsou známy již od pradávna. Keltové bukvici uctívali jako posvátnou bylinu. Byla považována za rostlinu chránící před čáry, kouzly a zlými duchy - chránila každého, kdo ji měl u sebe. V noci pod polštářem prý chránila před přeludy a zlými sny. Často se vysazovala do zahrad, aby chránila dům od všeho zlého. Bukvice lékařská má všestranné použití a tvoří součást mnoha léčivých čajů. Používá proti průduškovému astmatu, to ji můžeme pít i samostatně. Blahodárně působí na dýchací cesty, přidává se do směsí čajů při suchém kašli. Posiluje nervovou soustavu a užívá se na většinu obtíží souvisejících s hlavou, od bolestí a zapomnětlivosti, přes úzkost a ospalost způsobené nervovým napětím. Bukvice lékařská se využívá také na ženské obtíže, při bolestech v kříži a zánětech močových cest. Pomáhá při průjmech a poruchách trávení. 

Použití bukvice

Čaj z natě bukvice se používá při poruchách trávicího traktu a nechutenství, ulevuje při stavech dušnosti, mírně snižuje krevní tlak a je vhodná při nervové vyčerpanosti. Zevně se používá k ošetřování bércových vředů a při plísňových onemocněních. Při neklidném spánku s divokými sny se doporučuje naplnit malý polštářek asi půl kilogramem řezané a čerstvě usušené natě bukvice. Polštář vydrží asi 4 měsíce, pak je potřeba náplň vyměnit za čerstvou.

Účinné látky

Nať bukvice lékařské obsahuje třísloviny, silici, hořčiny, betain, cholin, prchavý olej, kyselinu tannovou, stachydrin a další látky. 

Výskyt

Bukvice roste podél cest, lesů a polí, v teplomilných doubravách, na křovinatých stráních, nehnojených, střídavě vlhkých loukách a pastvinách. 

Lidové názvy bukvice

Tato bylina je známa také pod názvy betonie, betonika, betonika lékařská, bukvice červená, bukvicová bylina, bylina hlavní, čistec červený nebo čistec lékařský.

Příprava bukvice

Nálev, čaj - 1 čajová lžička se přelije 1/4 l vroucí vody a nechá se 15 minut vylouhovat v přikryté nádobě. Nesmí se vařit. Teplý nálev se pije 2-3x denně. Připravuje se vždy čerstvý, bezprostředně před použitím. Bukvice se dá užívat i ve formě prášku, 2- 3x denně na špičku nože. Pro zevní použití se obvykle připravuje koncentrovanější odvar. 

Dávejte si pozor!

Bylinka nemá žádné nepříznivé účinky, proto se doporučuje jako přísada i do různých preventivních čajových směsí a bylinkových vín.

Zajímavé odkazy

Kategorie

Zboží související
s bukvicí

Rozmarýn list

Používá se na zlepšení trávení, žaludeční, střevní a žlučníkové potíže, na depese, jako koření v kuchyni

Sporýš nať

Nať sporýše se používá na zlepšení trávení, při migrénách, chronické vyčerpanosti a při katarech horních cest dýchacích.

Třezalka nať

Třezalka se používá při léčbě trávicího traktu, žaludku, jater a žlučníku, při depresích, úzkosti a neklidném spánku, zevně na hojení ran a popálenin.

Co vás zajímá o bukvici

Zeptejte se Bylíka!

Zajímá vás něco a nenašli jste odpověd? Napiště nám, rádi vám odpovíme.