fb Bez černý květ - Bylík.cz - prodej bylinek a koření

Bez květ černý

Čaj z květů černého bezu je výborným lékem na všechny nemoci z prochladnutí. Vyvolává pocení, ničí hnilobné bakterie a čistí zahleněné průdušky. Má i močopudné účinky a mírně projímá, ... více o bezu černém

Kód zboží 0016
Latinský názevFlos sambuci nigri

Potřebujete s něčím poradit?

+420 773 318 559
(po-pá 8:00-19:00, so 9:00-14:00)

Doprava za 49 Kč, od 499 Kč zdarma Kdy zboží dostanu?

-15%
30g
21 18
50g
35 30
100g
60 52
150g
79 69
200g
106 92
250g
131 114
300g
152 132
zobrazit další varianty zboží
Dostupnost: skladem < 250 g
Bez
Bez
květ
200g
Příprava: Jednu čajovou lžičku zalijte 1/4 l vroucí vody, zakryté nechte 15 min louhovat. Užívá se teplé 3x denně.
Balení Bez

Vše o bezu černém

Popis

Čaj z květů černého bezu je výborným lékem na všechny nemoci z prochladnutí. Vyvolává pocení, ničí hnilobné bakterie a čistí zahleněné průdušky. Má i močopudné účinky a mírně projímá, čímž uvolňuje zácpu. Dále se čaj z květů černého bezu užívá k tišení křečovitých stavů trávicího traktu a při nadýmání.

Při vnějším použití jsou květy černého bezu výbornou přísadou inhalačních směsí proti rýmě a zánětu průdušek, ale i proti bolestem hlavy, obličeje, zubů a uší. Zevně nachází květ černého bezu uplatnění v kloktadlech a koupelích (díky působení tříslovin) a na obklady při křečových žilách - utěsňují stěny vlásečnic a díky rutinu zvyšují jejich elasticitu. V lidovém léčitelství se bez používá vnitřně při onemocnění z nachlazení a při horečnatých onemocněních dýchacích cest a u všech onemocnění, kde je žádoucí potná kúra. Dále se květ černého bezu užívá k tišení křečovitých stavů trávicího traktu a při nadýmání. Plody černého bezu působí analgeticky- zmírňují bolest, osvědčily se zejména při migrénách, neuralgiích, při bolestech trojklaného nervu, páteře či kloubů, zde působí i protizánětlivě. V homeopatii se podávají přípravky z květů černého bezu při zánětech dýchacích cest.

Použití bezu černého

Květy bezu působí potopudně, močopudně, snižují horečku a příznivě působí na cévní stěny. Podávají se proto zejména při nachlazení a při chorobách cév. Plody černého bezu jsou bohaté na vitaminy a minerální látky, proto se z nich připravují šťávy a zavařeniny a lidové léčitelství je doporučuje při bolestech nervového původu. Květy lze zapékat v těstíčku.

Účinné látky

V květech flavonoidy, třísloviny, slizy, kyselina chlorogenová, v plodech flavonoidy, anthokyany jako sambucin, éterický olej, vitaminy, ovocné kyseliny, cukr, listy obsahují glykosidy kyseliny kyanovodíkové

Výskyt

Černý bez je všudypřítomný a všeobecně známý keř, někdy až strom, na jaře rozkvetlý intenzivně vonícími žlutobílými květy, na podzim zase odhaluje bohaté střapce sytě černých plodů. Roste na okrajích lesů, pasekách, ve světlých listnatých a lužních lesích, v křovinách, podél cest a lidských obydlí, na skládkách, v zahradách, na rumištích, podél vodních toků.

Lidové názvy bezu černého

Tato bylina je známa také pod názvy baza, bazičky, beza, bez domácí, bezinky, bez psí, bez smradlavý, bezoví, bezový květ, bílý bez, bzí, bzina, bzinčí, bzinky, černá bzinka, habzina, habžina, hulák, hular, hural, chebst, chebz, kašička, kozíček, kobzinky, kozičky, psí víno léčivé, psounský bez, pukač, smradinka, smradinky, smradlavej bez, smradlavka nebo zebrový květ.

Příprava bezu černého

Nálev - 2 lžičky drogy se přelijí 1/4 l vroucí vody a nechají se 15 minut louhovat. Užívá se obvykle 3x denně, můžete osladit medem. 

Dávejte si pozor!

Šťáva z plodů vyžaduje tepelné zpracování, jinak může způsobit nevolnost!

Zajímavé odkazy

Kategorie

Zboží související
s bezem černým

Divizna květ

Divizna patří mezi nejstarší léčivé rostliny, je vhodná i pro děti při onemocnění horních cest dýchacích, zklidňuje dráždivý kašel a usnadňuje odkašlávání.

Máta nať

Máta se používá ke snížení krevního tlaku, podpoře chuti k jídlu, proti nadýmání a na osvěžující koupele.

Řebříček nať

Řebříček obecný je vynikajícím dezinfekčním, protizánětlivým a hojivým prostředkem.

Zlatobýl nať

Zlatobýl se používá na záněty močových cest, ledvin, močové a ledvinové kameny a na zvětšenou prostatu.

Zajímavé články
o bezu černém

Arnika - bylinka chráněná zákonem

Arnika - bylinka chráněná zákonem

Arnika je voňavá, trvalka rostoucí převážně ve vyšších polohách a to často na pastvinách na kyselých půdách. Nejhojněji se vyskytuje na...

Bez černý jako bylinka

Bez černý jako bylinka

Právě teď je ideální čas na to vyrazit do přírody a nasbírat si květy černého bezu. Jeho účinky jsou známé již po staletí. Dříve bez nechyběl...

Co vás zajímá o bezu černém

Zeptejte se Bylíka!

Zajímá vás něco a nenašli jste odpověd? Napiště nám, rádi vám odpovíme.