fb Boldo Boldovník vonný list - Bylík.cz - prodej bylinek a koření

Boldo list Boldovník vonný

Boldovník vonný vykazuje silné protizánětlivé a antioxidační vlastnosti a schopnost chránit játra a buňky. Boldovník má pozitivní účinky na celou trávicí soustavu. Pomáhá uvolňovat křeče ... více o boldu

Kód zboží 00182
Latinský názevBoldi folium

Potřebujete s něčím poradit?

+420 773 318 559
(po-pá 8:00-19:00, so 9:00-14:00)

Doprava za 49 Kč, od 499 Kč zdarma Kdy zboží dostanu?

30g
18
50g
29
100g
55
150g
72
200g
96
250g
114
300g
123
400g
164
500g
205
zobrazit další varianty zboží
Dostupnost: skladem > 1 kg
Boldo
Boldo
list
200g
Příprava: Jednu čajovou lžičku zalijte 1/4 l vroucí vody, zakryjte a nechte 10 minut louhovat. Užívá se 3x denně. Nevhodné pro těhotné a kojící ženy a malé děti.
Balení Boldo

Vše o boldu

Popis

Boldovník vonný vykazuje silné protizánětlivé a antioxidační vlastnosti a schopnost chránit játra a buňky. Boldovník má pozitivní účinky na celou trávicí soustavu. Pomáhá uvolňovat křeče hladkého svalstva a zvyšuje tvorbu žluči, podává se ke zlepšení trávení.

Vlivem obsahu alkaloidu boldinu se uvádějí i mírné sedativní účinky, kterých se využívá při léčbě psychosomatických poruch funkce trávicích orgánů, např. dráždivého tračníku. List boldovníku se používá při problémech s vylučováním žluči do dvanáctníku a jako zklidňující, močopudný a antibakteriální prostředek působící v močových a žlučových cestách. Jako léčebný prostředek se doporučuje při žlučových kamenech, bolestivém žlučníku nebo potížích s játry, při zánětu močového měchýře a revmatismu. Uvádí se i protiparazitické působení. Velmi účinně ulevuje při silném kašli - účinnost drogy je údajně jen nepatrně nižší než účinek kodeinu, na boldovníku však nevzniká závislost.  V homeopatii se podává při zažívacích potížích provázených lehkými křečemi, ke kterým dochází obvykle při fuknčních poruchách žlučovodů. List boldovníku bývá často součástí žlučníkových směsí, kam se přidává kvůli svému působení na podporu a vylučování žluče. Nejúčinněji se kombinuje s natí řepíku, heřmánkem, vlaštovičníkem, jablečníkem, mátou peprnou, maliníkem a kořenem pampeliškyPro zlepšení chuti se přidává do čaje yerba maté.

 

Použití bolda

Listy boldovníku podporují tvorbu žluči, díky močopudným účinkům napomáhají vylučování kyseliny močové, používají se při revmatických bolestech, migrénách a bolestech hlavy, zubů i uší.

 

Účinné látky

Listy boldovníku obsahují nalkaloid boldin a spartein, silice obsahující ascariol, cymol, cienol, eukalyptol, kafr, glykosidy jsou zastoupeny boldoglucinem, boldosinem a peumosidem, flavonoidy, třísloviny. 

 

 

  
Výskyt

Boldovník vonný se vyskytuje v tvrdolistých lesích suchých oblastí Chile.

Lidové názvy bolda

boldo

Příprava bolda

Nálev - čaj si připravíme tak, že jednu čajovou lžičku sušené drogy zalijeme 1/4 l vroucí vody a příkryté necháme 10 minut vylouhovat, poté scedíme. Užívá se 3x denně. Ze sušených listů boldovníku si můžeme připravit lihový extrakt: drogu v poměru 1:1 vložíme do 45% alkoholu, za občasného protřesení necháme 3 dní stát, poté scedíme. Užívá se v dávkování 0,1 - 0,3 ml 3x denně. 

 

 

Dávejte si pozor!

Nevhodné pro těhotné a kojící ženy a malé děti. Vysoké dávky mohou způsobit podráždění a poškození ledvin, kontraindikací je neprůchodnost žlučovodů a těžká onemocnění jater.

Zajímavé odkazy

Kategorie

Zboží související
s boldem

Heřmánek květ

Heřmánek představuje mezi léčivými rostlinami naprostou "hvězdu", léčebné uplatnění je široké a univerzální.

Jablečník nať

Nať jablečníku je prostředkem k odstranění nechutenství a zažívacích obtíží. Rozpouští hleny a působí proti kašli.

Maliník list

Malinové listy působí jako mírný močopudný a protikřečový prostředek.

Máta nať

Máta se používá ke snížení krevního tlaku, podpoře chuti k jídlu, proti nadýmání a na osvěžující koupele.

Co vás zajímá o boldu

Zeptejte se Bylíka!

Zajímá vás něco a nenašli jste odpověd? Napiště nám, rádi vám odpovíme.