fb Brutnák lékařský nať - Bylík.cz - prodej bylinek

Brutnák nať lékařský

Brutnák vykazuje mírně uklidňující a současně posilující působení, zahání melancholii, sklíčenost i depresi. Vnitřně se podává při zánětlivých a vředových chorobách zažívacího ústrojí, ... více o brutnáku

Kód zboží b00019
Latinský názevHerba boraginis

Potřebujete s něčím poradit?

+420 773 318 559
(po-pá 8:00-19:00, so 9:00-14:00)

Doprava za 39 Kč, od 399 Kč zdarma Kdy zboží dostanu?

30g
17
50g
29
100g
56
150g
70
200g
94
250g
108
300g
110
400g
146
zobrazit další varianty zboží
Dostupnost: skladem > 1 kg
Brutnák
Brutnák
nať
200g
Příprava: Dvě čajové lžičky zalijte 1/4 l vroucí vody, zakryté nechte 1 min louhovat. Užívá se 3x denně.
Balení Brutnák

Vše o brutnáku

Popis

Brutnák vykazuje mírně uklidňující a současně posilující působení, zahání melancholii, sklíčenost i depresi. Vnitřně se podává při zánětlivých a vředových chorobách zažívacího ústrojí, při zánětech močových cest a při revmatismu. 

Brutnák lékařský posiluje srdeční sval, nálev se používá jako ochranný prostředek srdce a cév. Brutnák jedním z nejlepších bylinných prostředků na srdce, neboť působí pomalu, bez nebezpečí a jeho léčivé účinky jsou trvalé. Brutnák je močopudný, podporuje vyplavování tekutin z těla a tím ho zbavuje škodlivých látek. Bylinka zároveň prospívá při chorobách močových cest, při dně a při problémech s revmatismem. Nať brutnáku se doporučuje také k čištění krve a posílení nervové soustavy, takže rozveseluje nejen srdce, ale i celý organismus. Též působí jako mírné antidepresivum, často se brutnák přidává do tzv. "nervových" směsí. Těchto dobrých vlastností brutnáku můžeme využít přidáním natě brutnáku do denního lahůdkového čaje. Brutnák můžeme používat i zevně, obklady urychlují dozrávání vředů, silný odvar poslouží také jako kloktadlo. V homeopatických ředěních se podává při onemocnění dýchacích cest a na žilní potíže.

Léčivé účinky Brutnáku lékařského

  • posiluje srdeční sval
  • čistí krev
  • posiluje nervovou soustavu

Brutnák

Použití Brutnáku

Brutnák má močopudné, dezinfekční a protizánětlivé účinky. Podporuje a obnovuje činnost nadledvinek, čímž pomáhá při všemožném stresu, fyzickém, emocionálním či psychickém. Zevně se užívá jako kloktadlo nebo jako obklad na špatně se hojící rány a bércové vředy. 

Účinné látky

Brutnák lékařský obsahuje slizy, třísloviny (asi 3%), saponiny, minerální látky (draslík, vápník), organické kyseliny, vitamíny, sacharidy, cholin, allantoin, kyselinu křemičitou (asi 2,2%), tanin, asparagin a trochu silic a alkaloidů.

Výskyt

Brutnák pochází ze Středomoří, pěstuje se jako okrasná rostlina a koření. Rozmnožuje se samovýsevem.

Lidové názvy Brutnáku

Tato bylina je známa také pod názvy borač, borágo, borák, boreč, borič, boryt, burák, bureč, bureš, okurkové zelí, radost srdce, volový jazyk, volový jazyk obecný nebo volský jazyk.

Příprava Brutnáku

Nálev - čaj připravíme zalitím 2 čajových lžiček natě 1/4 l vroucí vody a necháme 1 minutu louhovat, poté scedíme. Podáváme obvykle 3x denně

Zajímavé odkazy

Kategorie

Zboží související
s brutnákem

Máta nať

Máta se používá ke snížení krevního tlaku, podpoře chuti k jídlu, proti nadýmání a na osvěžující koupele.

Routa nať

Routa se používá zevně ve formě koupelí na hnisavé a špatně se hojící rány.

Sporýš nať

Nať sporýše se používá na zlepšení trávení, při migrénách, chronické vyčerpanosti a při katarech horních cest dýchacích.

Třezalka nať

Třezalka se používá při léčbě trávicího traktu, žaludku, jater a žlučníku, při depresích, úzkosti a neklidném spánku, zevně na hojení ran a popálenin.

Zajímavé články
o brutnáku

Zázrak jménem chia: nakopněte svůj běh

Zázrak jménem chia: nakopněte svůj běh

Pokud přemýšlíte nad tím, jaká potravina prospěje vašemu tréninku v letních parnech, zaměřte svou pozornost na chia semínka. Jsou zásobárnou...

Bylinky nám pomáhají

Bylinky nám pomáhají

Přijdete domů celí zmrzlí a první co uděláte, postavíte na čaj. Nechcete onemocnět, sáhnete proto po šípcích. Když se potřebujete vypotit,...

Co vás zajímá o brutnáku

Zeptejte se Bylíka!

Zajímá vás něco a nenašli jste odpověd? Napiště nám, rádi vám odpovíme.