fb Kardamom obecný plod - Bylík.cz - prodej bylin, bylinek a koření - eshop obchod

Kardamom plod obecný

Kardamom má aromatickou, jemně pálivou a pikantní chuť a připomíná eukalypt. Největší oblibu má kardamom v zemích Orientu. V Egyptě se přidává do kávy a na středním Východě do čaje. Kardamomem kořeníme ... více o kardamomu

Kód zboží 00192
Latinský názevCardamomi fructus

Potřebujete s něčím poradit?

+420 773 318 559
(po-pá 8:00-19:00, so 9:00-14:00)

Doprava od 49 Kč, od 499 Kč zdarma Kdy zboží dostanu?

50g
70
100g
108
150g
160
200g
212
250g
250
300g
280
400g
371
500g
464
750g
693
1000g
903
Dostupnost: skladem > 3 kg | odešleme dnes

Podobné zboží jako Kardamom

Kardamom
Kardamom
plod
Příprava: Jednu lžičku zalijte 1/2 l vody a přiveďte k varu, nechte 10 minut vylouhovat. Lze použít i namletý.
Balení Kardamom

Vše o kardamomu

Popis

Kardamom má aromatickou, jemně pálivou a pikantní chuť a připomíná eukalypt. Největší oblibu má kardamom v zemích Orientu. V Egyptě se přidává do kávy a na středním Východě do čaje. Kardamomem kořeníme mastné pokrmy, pečivo, sladké dezerty, svařené víno, likéry a je přísadou žvýkaček. U nás se přídává do pečiva, sladkých koláčů a v malém množstí do uzenin. Je součástí kari koření a garam masaly. Podporuje chuť k jídlu a zlepšuje funkčnost žaludku.  

Kardamom je staré vzácné koření, které se používalo už v antice na léčení. Řekové a Římané je používali jako parfém a Indové považovali kardamom za lék na svou tučnost. Ve starověkém Egyptě se jeho semena využívala na čištění a bělení zubů. V asijské kultuře je kardamom považován za afrodiziakum. Aromatický prášek z kardamomu je neodmyslitelnou součástí arabských káv. Kardamom je stálezelená rostlina s velkými listy. Plody jsou tobolky ukrývající aromatická semena. Ta by se měla přidávat do čaje nebo kávy čerstvě mletá, protože tehdy jsou nejvýraznější. Pravá arabská káva má právě díky kardamomu své jedinečné aroma. Přidává se do sušenek či perníků, ochucují se jím omáčky i rýže a masitá jídla. Kardamom dodává jídlu nenapodobitelnou a lahodnou chuť. Kořeníme ale velmi opatrně, protože jde o výrazné koření. Kardamom má příznivé účinky na trávení a vstřebávání živin z potravy. Pomůže zejména lidem trpícím pálením žáhy, má však i močopudný a protizánětlivý účinek. Pokud máte rádi sladké, užíváním kardamomu snížíte negativní účinky, které sladkosti na váš organismus mají. Eliminuje překyselení, které cukr způsobuje.  V dnešní hektické době oceňujeme jeho schopnost uklidňovat organismus a uvolňovat napětí či stres. Když rozkoušete pár semen kardamomu, má to velmi uklidňující vliv na nervovou soustavu, osvěží dech a zlepší trávení. Přestože se v našich podmínkách s kardamomem nesetkáváme běžně, vždyť patří mezi nejdražší koření na světě, můžete si vypěstovat vlastní kardamom v květináči. Vůně jeho listů vás příjemně překvapí. V našich podmínkách se dá kardamom pěstovat jako pokojová rostlina.

 

Použití kardamomu

Kardamom pomáhá ke správnému trávení, působí proti plynatosti, uleví při ledvinových a žlučníkových kamenech. Má pozitivní a posilující účinek na organismus a působí preventivně proti různým virům. Kardamom pomůže zklidnit bolesti revmatického původu, urychlí léčbu zánětů dásní a zubů. Kardamom působí jako prevence onemocnění dýchacích cest, astmatu a zápalu plic, uleví při bolestech v krku. Kardamom je nazýván požíračem tuků.

Účinné látky

Kardamom obsahuje silice, tuk, pryskyřici a škrob

Výskyt

Kardamom pochází z jižní Indie a Srí Lanky. Roste v tropických deštných pralesích Indie, Kambodže, na Sumatře a v jižní Číně. Dnes se pěstuje i jinde v tropech, např. ve Střední Americe. Nejvíce se ho vyváží z Guatemaly.

Výrobce: Bylík.cz - Lbros s.r.o., K Mlékárně 57, 54303 Vrchlabí 3, IČ: 28811101, DIČ: 28811101 Obchodní podmínky

Příprava kardamomu

Připravte si nápoj z jedné lžičky kardamomových semínek, několika hřebíčků, trochy skořice a zázvoru. Směs zalijte 1/2 l vody a přiveďte k varu, nechte 10 minut vylouhovat. Chutná výborně. Pokud chceme okořenit kávu nebo čaj, na jeden šálek přidáváme 3 – 4 celá nebo mletá zrnka.

Zajímavé odkazy

Co vás zajímá o kardamomu

Zeptejte se Bylíka!

Zajímá vás něco a nenašli jste odpověd? Napiště nám, rádi vám odpovíme.