fb Achiote Oreláník barvířský list - Bylík.cz - prodej bylinek a koření

Achiote list Oreláník barvířský

Sušené listy se nazývají achiotec a působí protizánětlivě, antisepticky, svíravě, močopudně, projímavě a protibakteriálně. Používají se jako prostředek proti horečkám, nevolnostem, k povzbuzení ... více o Achiote

Kód zboží b00260
Země původuPeru
Latinský názevBixa orellana

Potřebujete s něčím poradit?

+420 773 318 559
(po-pá 8:00-19:00, so 9:00-14:00)

Doprava za 39 Kč, od 399 Kč zdarma Kdy zboží dostanu?

-5%
30g
62 59
50g
87 83
100g
145 138
150g
203 193
200g
253 241
250g
315 300
300g
368 350
zobrazit další varianty zboží
Dostupnost: skladem > 1 kg

Podobné zboží jako Achiote

Achiote
Achiote
list
200g
Příprava: Odvar- 8 - 10 listů -cca 5 g zalít 1 l studené vody, mírně 10 minut povařit, nechat zchladnout. Užívá se 3x denně 1 šálek. Nevhodné pro těhoté ženy a diabetiky.
Balení Achiote

Vše o Achiote

Popis

Sušené listy se nazývají achiotec a působí protizánětlivě, antisepticky, svíravě, močopudně, projímavě a protibakteriálně. Používají se jako prostředek proti horečkám, nevolnostem, k povzbuzení trávících procesů a regulaci metabolizmu. Urychlují léčbu bakteriálních zánětů ústní dutiny a hojení ran a kožních infekcí. Jsou silným antioxidantem a používají se také při nádorových onemocněních. Posilují funkci ledvin, působí proti zánětům močového a pohlavního ústrojí. Jsou využívány při redukčních dietách. Testy prokázaly, že ničí bakterie Escherichia coli a Staphylococcus aureus. V Peru jsou považovány za afrodiziakum. Zevně ve formě obkladů poskytují listy i kůra úlevu při bolestech hlavy.

Achiote je též známé pod názvy anato, achiotec, achiotl, achote nebo urucu. Zářivě červené plody této amazonské rostliny mají tvar srdce a obsahují pomerančově červená semena, jejichž slupka je zdrojem přírodního barviva. Barvivo z achiote chrání před bodnutím hmyzem a pomáhá při hojení ran. Užívá se rovněž k barvení tkanin, uměleckých děl a obrazů. V potravinářském odvětví barvivo dodává produktům žlutou nebo pomerančovou barvu a používá se k barvení sýrů jako je např. cheddar, eidam, gouda, margarínu, másla, uzených ryb, zmrzlin a dezertů. Bixin je rovněž používán v kosmetickém průmyslu při výrobě kosmetických a opalovacích krémů, mýdel a dalších přípravků k ošetřování pokožky. Olej anatto získaný ze semen změkčuje pokožku a vysoký obsah kartenoidů zajišťuje i vynikající antioxidační vlastnosti. Používá se při výrobě repelentů, k barvení dřeva, tkanin, vlny, kůží i k výrobě barev. V tradiční peruánské medicíně je achiote velmi populární, protože všechny části rostliny mají léčivou sílu. Čerstvě vylisovanou šťávu z listů používají jako oční kapky při zánětech a infekcích. Rozdrcené čerstvé plody se používají díky svým svíravým účinkům k hojení ran, popálenin, puchýřů, vředů a hemeroidů. Slupky ze semen jsou prostředkem proti cizopasníkům.

Použití Achiote

Podle zkušeností tradiční medicíny i současné vědy se achiote používá při jaterních chorobách a hepatitidě, zánětlivých onemocněních pokožky a kožních infekcích, dále při kašli, angíně, zánětu mandlí, hrtanu a dýchacích cest. Odstraní pálení žáhy, přinese úlevu při hemeroidech a bakteriálních zánětech a mykózách. Snižuje vysokou hladinu cholesterolu v krvi a působí proti parazitům.

Účinné látky

Sušené listy obsahují flavonoidy, alkaloidy, steroidy a saponiny, semena obsahují mimo jiné složky bixin, noirbixin a anatto

Výskyt

Achiote je keř nebo nevelký strom. Vyskytuje se hlavně v Peru, Brazilii, Mexiku a Kolumbii.

Příprava Achiote

Odvar- čaj - 8 - 10 listů -cca 5 g zalít 1 l studené vody, mírně 5-10 minut povařit, nechat zchladnout ascedit. Užívá se 3x denně 1 šálek.

 

Dávejte si pozor!

Nevhodné pro těhoté ženy a diabetiky, může zvyšovat hladinu krevního cukru a zesilovat účinky léků užívaných k léčbě vysokého krevního tlaku.

Zajímavé odkazy

Kategorie

Zboží související
s Achiote

Brusinka nať

Brusinka se užívá při zánětech močových cest, ledvin a žlučových cest.

Chanca Piedra nať

Chanca Piedra pomáhá uvolňovat hladké svalstvo a tím odstranit ledvinové a žlučníkové kameny.

Medvědice list

Medvědice příznivě působí při zánětech močových cest, močového měchýře a močových kaméncích.

Zajímavé články
o Achiote

Kuchařka podle starých Mayů: Přibyl do ní staronový recept

Kuchařka podle starých Mayů: Přibyl do ní staronový recept

V mayském městě Escalera del Cielo na Yucatánu se našly jílové koule, uvnitř nichž se nacházely pozůstatky kulturních plodin. ...

Bixa orellana, americký šafrán nové doby

Bixa orellana, americký šafrán nové doby

Jedním ze známějších druhů amazonských dřevin je Bixa orellana1) (oreláník barvířský, achiote, annatto) patřící do čeledi Bixaceae...

Co vás zajímá o Achiote

Zeptejte se Bylíka!

Zajímá vás něco a nenašli jste odpověd? Napiště nám, rádi vám odpovíme.