fb Andělika lékařská plod - Bylík.cz - prodej bylinek a koření

Andělika plod lékařská

Plody anděliky příznivě ovlivňují sekreci žaludečních šťáv, podporuje trávení a uvolňuje křeče. Andělika je účinná při střevních kolikách, gastritidách a průjmech. Má i vliv posilující, ... více o andělice

Kód zboží 00341
Latinský název Fructus angelicae
Teplota vaporizacedo 149°C

Potřebujete s něčím poradit?

+420 773 318 559
(po-pá 8:00-19:00, so 9:00-14:00)

Doprava za 49 Kč, od 499 Kč zdarma Kdy zboží dostanu?

30g
22
50g
30
100g
54
150g
80
200g
105
250g
111
300g
134
zobrazit další varianty zboží
Dostupnost: skladem < 500 g

Podobné zboží jako Andělika

Andělika
Andělika
plod
200g
Příprava: Jednu čajovou lžičku zalijte 1/4 l vroucí vody, zakryjte a nechte 30 minut louhovat. Užívá se 3x denně. Opatrnosti je třeba v těhotenství a během kojení.
Balení Andělika

Vše o andělice

Popis

Plody anděliky příznivě ovlivňují sekreci žaludečních šťáv, podporuje trávení a uvolňuje křeče. Andělika je účinná při střevních kolikách, gastritidách a průjmech. Má i vliv posilující, tonizující, povzbuzuje nervovou činnost, doporučuje se před těžkým, namáhavým dnem, například před zkouškou, vystoupením nebo důležitou poradou, když potřebujeme být v duševní i tělesné pohodě.

V lidovém léčitelství se andělika používá vnitřně v nálevu jako prostředek při nemocech trávicí trubice, při nechutenství, při nedostatečné tvorbě žaludečních šťáv a zvýšeném vylučování žluče. Zpravidla se užívá v kombinaci s jinými žaludečními prostředky. Andělika usnadňuje odkašlávání, má močopudné a potopudné účinky, čistí krev a ulevuje při nadýmání. Též se doporučuje při revmatismu a poruchách menstruace. Anděliku můžeme použít také na uklidnění a posílení nervové soustavy i celého organismu, prospívá migréně. Zevně je andělika vhodná při zhmožděninách, bércových vředech a spáleninách. Též se dobře osvědčuje ve formě kloktadla při zánětech ústní dutiny. V homeopatii se podává na zažívací poruchy, katary dýchacích cest a nervové obtíže. Značné množství anděliky se dnes spotřebuje k izolaci silice, která se používá při výrobě likérů, zubních past a v parfumérii.

Použití Anděliky

Andělika se vnitřně ve formě nálevu užívá při zažívacích potížích jako jsou špatné trávení, křeče žaludku, pocity plnosti a nadýmání. Stimuluje chuť k jídlu. Pozitivně působí při nervovém vyčerpání, hysterii a nespavosti. Účinným prostředkem je rovněž při infekcích dýchacích cest nebo zápalu plic, kdy napomáhá vykašlávání hlenů.

Tlumí menstruační bolesti, reguluje činnost žláz s vnitřní sekrecí, potlačuje migrenózní příznaky vč. závratí a jiskření před očima, zpevňuje cévní stěny, chrání sliznice dýchacích cest a stimuluje práci srdce. V zažívacím traktu působí spasmolyticky, tlumí nadýmání při poruchách činnosti slinivky břišní a pomáhá likvidovat kvasný nebo hnilobný proces při dyspepsii. Uklidňuje vegetativní potíže známé jako žaludeční či střevní neuróza. Tlumí vliv stresu na fyziologické funkce. Má účinek protirevmatický.

Účinné látky

Éterický olej s phellandrenem, pinenem a dalšími monoterpeny, sesquiterpeny, makrocyklické laktony, fumarokumariny- bergapten, xanthotoxin a angelicin, deriváty kyseliny kávové

Výskyt

Roste v blízkosti vod, na březích a vlhkých pastvinách, v příkopech. Pro léčebné účely se andělika pěstuje.

Lidové názvy Anděliky

Tato bylina je známá též pod názvy andělička, andělka, andělský kořen, angelika, anjelička, anjelika, děhel, děhel lékařský, děhyl, jakoklika, janoklika, kořen sv. ducha, koření sv. ducha, koření svatodušní, litvor, svatý kořen, tráva andělů nebo vybolen.

Příprava Anděliky

Nálev, čaj - 1 lžičku anděliky přelijeme 0,25 l vroucí vody, necháme 30 minut louhovat, poté scedíme. Užívá se obvykle 2-3x denně. Příznivě působí při posilující koupeli - použijeme 200 g plodů anděliky na koupel. 

Dávejte si pozor!

Opatrnosti je třeba v těhotenství a během kojení. Neužívat při zánětech ledvin, žaludečních, dvanáctníkových a střevních vředech.

Zajímavé odkazy

Kategorie

Zboží související
s andělikou

Anýz plod

Anýz se používá při žaludečních a střevních potížích, při křečích trávicího traktu a k odstranění plynatosti i jako prostředek proti kašli .

Fenykl plod

Fenykl je známý především pro své působení proti nadýmání a křečím v břiše a pro podporu správné činnosti střev.

Hloh plod

Plody hlohu, tzv. hložinky mají také léčivé účinky, jen o něco slabší než květ.

Kardamom plod

Kardamom má stimulační účinky, podporuje trávení, působí proti nadýmání. Užívá se ve formě odvaru nebo v podobě prášku.

Zajímavé články
o andělice

Andělika lékařská – bylinka, kterou čarodějnice nepoužívaly

Andělika lékařská – bylinka, kterou čarodějnice nepoužívaly

Dvouletá bylina dorůstající až 2 metrů výšky a svým vzhledem připomínající celer, to je andělika lékařská. Váže se k ní zajímavá a...

 Andělika lékařská (Angelica archangelica)

Andělika lékařská (Angelica archangelica)

Andělika je mohutná bylina, která může být až 2 m vysoká. Má řepovitý oddenek, hnědé kořeny a již první rok svého růstu vytvoří bohatou...

Co vás zajímá o andělice

Zeptejte se Bylíka!

Zajímá vás něco a nenašli jste odpověd? Napiště nám, rádi vám odpovíme.