fb Jmelí bílé nať - Bylík.cz - prodej bylinek a koření

Jmelí nať bílé

Jmelí působí na nervovou soustavu a uvolňuje napětí. Používá se při kolísavém krevním tlaku a kornatění tepen - zabraňuje stárnutí cév. Pomáhá při příznacích stáří, arterioskleróze, ... více o Jmelí

Kód zboží 0041
Latinský názevHerba visci albi

Potřebujete s něčím poradit?

+420 773 318 559
(po-pá 8:00-19:00, so 9:00-14:00)

Doprava za 49 Kč, od 499 Kč zdarma Kdy zboží dostanu?

50g
19
100g
30
150g
33
200g
44
250g
47
300g
52
400g
54
500g
67
750g
100
zobrazit další varianty zboží
Dostupnost: skladem > 1 kg
TOP!
Jmelí
Jmelí
nať
200g
Příprava: Jednu čajovou lžičku zalijte 1/4 l vroucí vody, zakryté nechte 15 minut louhovat. Užívá se 2-3x denně. Macerát - 1 lžičku zalít 3 dcl studené vody, 10 hod louhovat. Užívá se 3x denně 30 kapek.
Balení Jmelí

Vše o Jmelí

Popis

Jmelí působí na nervovou soustavu a uvolňuje napětí. Používá se při kolísavém krevním tlaku a kornatění tepen - zabraňuje stárnutí cév. Pomáhá při příznacích stáří, arterioskleróze, nervových srdečních poruchách a také jako močopudný prostředek. Pití čaje ze jmelí ulevuje při obtížích v klimakteriu, odstraňuje návaly krve do hlavy, mírní pocity strachu a nervozity. 

Hlavním léčebným účinkem jmelí je regulace krevního tlaku, jehož dosahuje změkčováním a odstraňováním vápenatých usazenin v cévním systému. Tím se předchází srdečním a mozkovým infarktům. Jmelí zároveň posiluje srdeční sval a zlepšuje krevní oběh, což z něho dělá prvotřídní lék a vynikající prostředek proti těmto nejzákeřnějším onemocněním dnešní doby. Jmelí potlačuje chorobně zvýšenou činnost štítné žlázy, stimuluje imunitní systém a pomáhá při ženské i mužské neplodnosti. Jmelí prospívá při léčbě nočního pomočování dospělých. Za nejkvalitnější se považuje jmelí z jabloně, hlohu, jedli, smrku nebo borovice, používat by se naopak nemělo jmelí z topolu, které vykazuje vysokou toxicitu. 

Použití Jmelí

Jmelí bílé prokazatelně snižuje krevní tlak, tlumí některé bolesti hlavy, závratě a působí antiskleroticky. Zastavuje krvácení a působí také jako kardiosedativum. Reguluje vylučování žluči do střev a ovlivňuje činnost slinivky. Má jistou protirevmatickou aktivitu a pomáhá při léčbě některých projevů senné rýmy. Při křečových žilách a bércových vředech lze doporučit omývání, případně koupele nohou.

Účinné látky

Lectiny, pryskyřice (např. viskotoxin, který je však ve větším množství toxický), alkaloidy, flavonoidy, cholin, acetylcholin, histamin, organické kyseliny, triterpeny, aminokyseliny, fenylové sloučeniny aj.

Výskyt

Jmelí roste jako parazit vysoko ve větvích stromů, proto se nesnadno opatřuje. Jmelí je rostlinný poloparazit, který bere životodárnou mízu různým dřevinám, roste na stromech ovocných i jehličnatých např. na jabloni, jedli, smrku i borovici, topolu, dubu, akátu a jiných dřevinách.

Lidové názvy Jmelí

Tato bylina je známa také pod názvy amala, čarodějná metla, dubové majlí, dubové mejlí, gmejl, gmejlí, hromová metla, hýmelí, jamela, jemela, jemela bílá, jemelka, jemelo, jeměl, jemola, jímelí, jmel, jmél, majlí, mejdlí, mejlí, mel, melé, melí, mélí, mílí, muří noha, mýlí, nejdlí, omejlí, omelí, posel bohů, svaté dřevo kříže nebo jmelí listnáčové.

Příprava Jmelí

Nálev -1 čajovou lžičku zalijte 1/4 l šálkem vroucí vody, 10 minut nechte vylouhovat. Scedíme a pijeme 2 - 3x denně. Vzhledem k tomu, že některé účinné látky obsažené ve jmelí se varem rozkládají, podává se jmelí nejčastěji ve formě macerátu - 1 lžičku natě zalijeme 0,3 l studené vody a 10 hodin macerujeme. Před podáváním scedíme a zahřejeme. Užívá se 30 kapek 3x denně. Nebo se užívá jemně pomletá usušená nať v jednotlivé dávce do 1 g, denně pak max. 5 g sušené drogy.

Dávejte si pozor!

Za nejkvalitnější se považuje jmelí z jabloně, hlohu, dubu, jedle nebo borovice, používat by se naopak nemělo jmelí z topolu, které vykazuje vysokou toxicitu. Jmelí patří mezi jedovaté rostliny, takže v žádném případě nezvyšujeme předepsané dávkování. Bobule nesbíráme, jsou prudce jedovaté!

Zajímavé odkazy

Kategorie

Zboží související
s Jmelím

Hloh květ

Květ hlohu pomáhá zlepšovat činnost srdce, snižuje krevní tlak a zlepšuje průtok krve v srdci. Působí proti skleróze.

Lípa květ

Květ lípy se používá při chřipce a nachlazení, při horečkách a k odhlenění

Řebříček nať

Řebříček obecný je vynikajícím dezinfekčním, protizánětlivým a hojivým prostředkem.

Zajímavé články
o Jmelí

Andělika lékařská – bylinka, kterou čarodějnice nepoužívaly

Andělika lékařská – bylinka, kterou čarodějnice nepoužívaly

Dvouletá bylina dorůstající až 2 metrů výšky a svým vzhledem připomínající celer, to je andělika lékařská. Váže se k ní zajímavá a...

 Andělika lékařská (Angelica archangelica)

Andělika lékařská (Angelica archangelica)

Andělika je mohutná bylina, která může být až 2 m vysoká. Má řepovitý oddenek, hnědé kořeny a již první rok svého růstu vytvoří bohatou...

Co vás zajímá o Jmelí

Zeptejte se Bylíka!

Zajímá vás něco a nenašli jste odpověd? Napiště nám, rádi vám odpovíme.