fb Šišák bajkalský kořen - Bylík.cz - prodej bylinek a koření

Šišák kořen bajkalský

Tradiční japonská medicína doporučuje šišák bajkalský na zvýšení odolnosti organismu proti zhoubnému bujení, silně potlačuje růst nádorových buněk. V tradičním léčitelství působí šišák ... více o šišáku

Kód zboží 00438
Latinský názevRadix scutellaria baicalensis

Potřebujete s něčím poradit?

+420 773 318 559
(po-pá 8:00-19:00, so 9:00-14:00)

Doprava za 49 Kč, od 499 Kč zdarma Kdy zboží dostanu?

30g
90
50g
129
100g
218
150g
307
200g
383
250g
478
300g
553
400g
719
500g
867
zobrazit další varianty zboží
Dostupnost: skladem < 1 kg

Podobné zboží jako Šišák

Šišák

Vše o šišáku

Popis

Tradiční japonská medicína doporučuje šišák bajkalský na zvýšení odolnosti organismu proti zhoubnému bujení, silně potlačuje růst nádorových buněk. V tradičním léčitelství působí šišák pozitivně na celou řadu zdravotních problémů, ochraňuje játra, snižuje hladinu cukru i cholesterolu v krvi, podporuje krvetvorbu. Vykazuje silné protizánětlivé účinky, potlačuje původce kvasinkových a plísňových infekcí, ničí bakterální infekce včetně zlatého stafylokoka, omezuje množení chřipkového viru a viru HIV. Pozitivně ovlivňuje naši psychiku, pomáhá při nespavosti, podporuje paměť. Kladně působí na nemoci srdce a cév, bojuje s obezitou i alergiemi.

Není šišák jako šišák

ŠišákPod kouzelným pojmem šišák (latinsky Scutellaria) se skrývá rozsáhlý rod hluchavkovitých bylin čítající až okolo 200 druhů. Mnohé z nich se vyskytují i v Evropě. Přímo v Čechách a na Moravě se můžeme setkat se třemi z těchto druhů, z nichž dva jsou původní , další sem byl zavlečený ze sousedního Slovenska.

Některé druhy šišáku jsou významnými léčivkami, patří k nim i šišák bajkalský. Jeho domovem je oblast Dálného východu a okolí Bajkalského jezera. Daří se mu tam zejména v lesostepích, na otevřených a suchých kamenitých polohách.

Je to vytrvalá bylina, která upoutá pozornost líbivým hroznovitým květenstvím v nádherných odstínech modré až fialové. Květy rozkvétají přibližně od června do září a jejich krása se zasloužila o to, že se stal šišák oblíbenou okrasnou květinou. Listy má rostlina kopinaté jasně zelené barvy. Kořen je vřetenovitý s hnědým povrchem a masitým žlutým vnitřkem.

Sníží krevní tlak, ochrání játra i pomůže při nespavosti

A nejenom to. Léčivé účinky šišáku bajkalského jsou skutečně široké. Vděčí za to významnému množství flavonoidů, organických kyselin, tříslovin, minerálních a dalších látek. Tyto zdraví prospěšné látky jsou obsaženy především v kořenu rostliny.

Zmiňme alespoň v bodech ty nejvýznamnější zdravotní účinky:

 • účinné sedativum při úzkostných stavech, podrážděnosti i nespavosti
 • prevence vysokého krevního tlaku, snížení již existující hypertenze
 • ochrana a regenerace jater (svými účinky pravděpodobně předčí i známý ostropestřec mariánský)
 • pomocník při léčbě srdečních obtíží (například arytmie či angině pectoris)
 • snižuje horečku
 • močopudné účinky, vhodný při onemocnění ledvin
 • příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu
 • zmírňuje bolest hlavy, celkově tlumí bolest různého původu
 • protizánětlivé účinky
 • pomáhá při menstruačních obtížích (bolesti, silnému krvácení)
 • uleví při revmatoidní artritidě
 • pozitivní vliv na imunitní systém

Kořen rostliny se nejčastěji zpracovává na tinkturu nebo se suší a dělá se z něj odvar. Podobně jako u jiných bylinek platí pravidlo, že po určité době užívání je třeba udělat pauzu. V případě šišáku se nejčastěji uvádí dvoutýdenní vysazení po šestitýdenní kúře nebo týdenní přestávka po čtyřtýdenní terapii. Při zánětech a nepříjemných bolestech v krku lze vyzkoušet bylinu i ve formě kloktadla.

Šišák bajkalský se považuje za bezpečnou léčivku, často se uvádí, že nemá nežádoucí vedlejší účinky. Přesto je však třeba nepřehánět to s dávkováním a užití by se pro měly pro jistotu vyvarovat děti a těhotné ženy.

Do pěstování se můžete pustit sami

Velikou výhodou šišáku bajkalského je skutečnost, že na rozdíl od mnoha jiných rostlin s exotickým původem, jej lze poměrně snadno pěstovat i v našich podmínkách. Zahrada se tak rozroste nejenom o zajímavou okrasnou květinu, ale i skvělou léčivku. Lze ji sehnat ve formě semen nebo použít již předpěstované sazeničky. Obecně platí, že je to poměrně nenáročná rostlina bez zvláštních požadavků, která nemá problémy s přezimováním. Nejvíce jí vyhovuje slunečná poloha, ale dobře prospívá i v polostínu. Má ráda spíše sušší štěrkovité až kamenité půdy, ze začátku ale vyžaduje dostatek zálivky.

Pokud chcete využít šišák bajkalský nejenom jako ozdobu své zahrádky, ale také jako bylinku, musíte si chvíli počkat. Léčivý kořen se totiž na podzim či na jaře sklízí až z rostlin, které mají nejméně tři roky.

Použití šišáku

Čínská medicína jej dodnes využívá zejména k léčbě horečky, kašle, trávicích a močových potíží, ale i zánětů, alergií a nemocí srdce a cév. Tradiční japonské léčitelství jej doporučuje dokonce pro zvýšení obranyschopnosti vůči rakovině.

Účinné látky

Šišák bajkalský obsahuje řadu unikátních substancí, zejména glykosidů a polyfenolů. Mezi nejdůležitější patří wogonin, bajkalin (baicalin), bajkalein (baicalein), oroxylin A, scutellarin, chrysin, viscidulin či scullcapflavon, steroly, kyselinu benzoovou

Výskyt

pochází z Dálného východu, postupně se rozšířil do celého světa a lze jej pěstovat i u nás

Příprava šišáku

Nálev - 1 lžičku sušeného šišáku přelijeme 1/4 l vroucí vody, zakryté necháme 15-30 minut vylouhovat. Užívá se 3-4x denně.

Dávejte si pozor!

Nedoporučuje se těhotným ženám a malým dětem. Zvýšené opatrnosti je třeba u osob užívajících inzulín, antidiabetika a léky proti úzkosti. Doporučuje se konzultace s lékařem.

Zajímavé odkazy

Kategorie

Zboží související
s šišákem

Kostival kořen

Kostival je nejlepší ze všech rostlin proti onemocnění kostí, přičemž se používá zevně

Kozlík kořen

Kozlík se podává jako sedativum při nespavosti, stresech, bolestech hlavy a nervovém podráždění.

Maralí kořen

Má pozitivní vliv na játra, je vhodný při nechutenství, podporuje trávení.

Pampeliška kořen

Pampeliška se používá na trávicí orgány a jako posilující prostředek s příznivým účinkem na metabolismus.

Zajímavé články
o šišáku

Šišák bajkalský, léčivá kráska z Dálného východu

Šišák bajkalský, léčivá kráska z Dálného východu

Některé léčivé rostliny jsou u nás doposud poměrně neznámé a setkáváme se s nimi až v poslední době. Často jsou to ty, jejichž původní domovinu...

Co vás zajímá o šišáku

Zeptejte se Bylíka!

Zajímá vás něco a nenašli jste odpověd? Napiště nám, rádi vám odpovíme.