fb Komonice lékařská nať - Bylík.cz - prodej bylinek a koření

Komonice nať lékařská

Komonice lékařská se používá proti kašli, chorobám průdušek a při dechových obtížích. Pomáhá proti srážení krve, jako prostředek uklidňující, uvolňující křeče a protizánětlivý. Komonice ... více o Komonici

Kód zboží 0045
Latinský názevHerba meliloti

Potřebujete s něčím poradit?

+420 773 318 559
(po-pá 8:00-19:00, so 9:00-14:00)

Doprava za 49 Kč, od 499 Kč zdarma Kdy zboží dostanu?

30g
11
50g
18
100g
24
150g
31
200g
41
250g
44
300g
52
400g
69
500g
78
zobrazit další varianty zboží
Dostupnost: skladem < 1 kg
Komonice
Komonice
nať
200g
Příprava: Jednu čajovou lžičku zalijte 1/4 l vroucí vody, zakryté nechte 15 minut louhovat. Užívá se 2x denně. Neužívat dlouhodobě, max.7-10 dnů. Nevhodné pro osoby s poruchami krevní srážlivosti.
Balení Komonice

Vše o Komonici

Popis

Komonice lékařská se používá proti kašli, chorobám průdušek a při dechových obtížích. Pomáhá proti srážení krve, jako prostředek uklidňující, uvolňující křeče a protizánětlivý. Komonice má schopnost uvolňovat cévy a zlepšovat  krevní oběh. To zdůvodňuje její široké využití při léčení trombózy, zánětu křečových žil a poruch krevního oběhu. Velmi dobrá je komonice jako prevence proti infarktu. 

Látky obsažené v nati komonice tlumí činnost hladkého svalstva, užívá se proto při chronickém bronchiálním kataru, při vysokém krevním tlaku (způsobený speciálně přechodem), při křečích v malé pánvi, při střevní kolice i jako prostředek proti nespavosti. Komonice se rovněž užívá jako prostředek omezující srážlivost krve (způsobuje kumarin), čehož se využívá v prevenci embolií. V homeopatii se komonice nasazuje proti bolestem nervů, bolestem hlavy a migréně.

Použití Komonice

Komonice se používá při léčbě křečových žil, hemeroidů, zánětu žil s otoky dolních končetin a bércových vředů. Zevně se komonice používá ve formě masti, tinktury, kloktadla a jako přísada do koupele. Hojí též opuchliny a vředy, pomáhá při bolestivých otocích kloubů a při revmatických bolestech. 

Účinné látky

Obsahuje kumarin (asi 0,9%), melilotin (asi 0,2%), melilotosid, purinové deriváty, alantoin, kyselinu alantoinovou, melilotovou a močovou, třísloviny, glykosidy, flavonoidy, cholin, slizy a fytoncidy.

Výskyt

Suché stráně, rumiště, okraje cest, náspy, lomy, preferuje půdy středně těžké až lehké, skeletové, neutrální až alkalické, dusíkaté a stanoviště slunná až mírně zastíněná.

Lidové názvy Komonice

Tato bylina je též známá pod těmito lidovými názvy: královský jetel, Bludov, kadeře sv. Jana, Kameníček, komonice, suchotník, zánovní, skalní jetel, kamenný jetel, horská vojtěška, žlutý kvítek

Příprava Komonice

Nálev - jednu lžičku sušené natě přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Užívá se vlažné obvykle 2x denně, ráno a večer. Odvar k obkladům si připravíme tak, že 2 polévkové lžíce natě zalijeme 0,5 l vody, přiklopíme a přivedeme k varu. Zvolna vaříme 10 minut, poté scedíme.

Dávejte si pozor!

Komonici by zásadně neměli užívat lidé trpící poruchami krevní srážlivosti! Bylina má silné účinky, proto je třeba pozorně sledovat dávkování a raději užívat menší množství, neboť komonice může vyvolat bolesti hlavy, ospalost a závratě. Nedoporučuje se ani dlouhodobé užívání, po 7-10 dnech musíme komonici přibližně na stejnou dobu vysadit.

Zajímavé odkazy

Kategorie

Zboží související
s Komonicí

Kaštan květ

Květ kaštanu se používá na křečové žíly, hemoroidy, bércové vředy, trombózy nebo při nedostatečném prokrvení končetin.

Co vás zajímá o Komonici

Zeptejte se Bylíka!

Zajímá vás něco a nenašli jste odpověd? Napiště nám, rádi vám odpovíme.