fb Sporýš lékařský nať - Bylík.cz - prodej bylinek

Sporýš nať lékařský

V současné době se využívá schopnost výtažků ze sporýše rozpouštět hleny, působit protizánětlivě a posilovat obranyschopnost při katarech horních cest dýchacích a zánětech vedlejších nosních ... více o Sporýši

Kód zboží b00099
Latinský názevHerba verbenae

Potřebujete s něčím poradit?

+420 773 318 559
(po-pá 8:00-19:00, so 9:00-14:00)

Doprava za 39 Kč, od 399 Kč zdarma Kdy zboží dostanu?

30g
14
50g
23
100g
34
150g
43
200g
56
250g
63
300g
69
400g
76
500g
96
zobrazit další varianty zboží
Dostupnost: skladem < 500 g
Sporýš
Sporýš
nať
200g
Příprava: Jednu lžičku zalijte 1/4 l vroucí vody, zakryté nechte 15 minut louhovat. Užívá se 2-3x denně po jídle.
Balení Sporýš

Vše o Sporýši

Popis

V současné době se využívá schopnost výtažků ze sporýše rozpouštět hleny, působit protizánětlivě a posilovat obranyschopnost při katarech horních cest dýchacích a zánětech vedlejších nosních dutin. Sporýš dezinfikuje střeva, čímž přispívá k obnově střevní mikroflóry. Využívá se k detoxikaci organismu - podporuje jaterní funkce, čistí ledviny a působí močopudně. Nať sporýše posiluje nervovou soustavu, pomáhá při stresech, únavě, slabosti a chronické vyčerpanosti.

Nálev ze sporýše lékařského se používá k usnadnění odkašlávání a jako posilující prostředek v rekonvalescenci. Nejlépe se sporýš osvědčuje při zánětu průdušek a v čajových směsích při chronické bronchitidě. Dobře působí při lehkých neuralgiích trojklanného nervu. Uplatňuje se především při psychogenně podmíněných, tzv. tenzních bolestech hlavy. Tato bylina také zlepšuje trávení, protože zvyšuje sekreci trávicích šťáv a enzymů a zvyšuje střevní tonus. V lidovém léčitelství se sporýš používal na podporu tvorby mateřského mléka a při nepravidelné menstruaci. Jako hořká bylinka pomáhá vyrovnávat hladinu krevního cukru, jejíž kolísání se může projevovat výkyvy nálad, hyperaktivitou, podrážděnými střevy nebo migrénami. Homeopatické přípravky se podávají při krevních výronech a epileptických potížích. 

Použití Sporýše

Nať sporýše lékařského působí blahodárně jako posilující prostředek při nervovém vypětí a fyzické únavě, ale používá se rovněž při bronchitidě a k odkašlávání. Zevně se používá jako protizánětlivý prostředek v kloktadlech a při kožních chorobách, na koupele a omývání nehojících se ran, nebo na masáž vlasových kořínků jako vlasové tonikum.

Účinné látky

Obsahuje flavonoidy, iridoidové glykosidy verbenalin a verbelin, emulsin a invertin, hořčiny a třísloviny, sliz, silici s citralem, alkaloidy

Výskyt

Sporýš u nás roste ve volné půdě na mezích, pastvinách, podél potoků a řek, na rumištích, ale i v zahradách.

Lidové názvy Sporýše

Tato bylina je známa také pod názvy čaganka, holubí bylina, ochranné žezlo, posvátná tráva, slza Junonina, slza Isidina, slzy Iridiny, spořiš, svěcená rostlina, šporiš, verbena, verbenka, verbina, vraní chléb, vrbenka, vrbica, vrbice, vrbina, vředová bylina, železná bylina, železník, žíla Venušina, kouzelnická bylina, bylina kříže či Venušiny slzy.

Příprava Sporýše

Nálev - čaj - 1 lžička sušené natě se zalije 0,25 l vroucí vody, přiklopí a 15 minut se nechá vylouhovat. Užívá se 2 - 3x denně, vždy po jídle. 

Dávejte si pozor!

Nepoužívat v těhotenství.

Zajímavé odkazy

Kategorie

Zboží související
s Sporýšem

Lékořice kořen

Kořen lékořice se používá k usnadnění odkašlávání a uvolnění hlenů při kašli a při onemocnění dýchacích orgánů.

Co vás zajímá o Sporýši

Zeptejte se Bylíka!

Zajímá vás něco a nenašli jste odpověd? Napiště nám, rádi vám odpovíme.