fb Plicník lékařský list - Bylík.cz - prodej bylinek a koření

Plicník list lékařský

Plicník lékařský podporuje vykašlávání a mírní záněty horních cest dýchacích. V dnešní medicíně se používá jen omezeně. Předepisuje se v nálevu samotný nebo v čajových směsích jako ... více o Plicníku

Kód zboží b00164
Latinský názevFolium pulmonariae
Teplota vaporizace130°C

Potřebujete s něčím poradit?

+420 773 318 559
(po-pá 8:00-19:00, so 9:00-14:00)

Doprava za 39 Kč, od 399 Kč zdarma Kdy zboží dostanu?

30g
21
50g
35
100g
69
150g
91
200g
121
250g
142
300g
149
zobrazit další varianty zboží
Dostupnost: skladem > 1 kg
Plicník
Plicník
list
200g
Příprava: Jednu čajovou lžičku zalijte 1/4 l vroucí vody, zakryté nechte 15 minut louhovat. Užívá se 3x denně.
Balení Plicník

Vše o Plicníku

Popis

Plicník lékařský podporuje vykašlávání a mírní záněty horních cest dýchacích. V dnešní medicíně se používá jen omezeně. Předepisuje se v nálevu samotný nebo v čajových směsích jako podpůrné léčivo při zánětech horních cest dýchacích, doprovázených úporným kašlem. V lidovém léčitelství se také doporučuje zevně jako přísada do koupelí na krvácející hemeroidy.

Plicník patří k mladým léčivým rostlinám. Začal se používat až v 18. století, kdy se odvar z květů a čerstvé listy doporučovaly při všech plicních onemocněních. Toto jednoznačné uplatnění se odrazilo i ve jménu rostliny a zachovalo se dodnes. Čaj z květů i listů pomáhá při každém neduhu plic a dýchacích orgánů, jako jsou zápal plic a průdušek, astma, kašel, vykašlávání krve, zahlenění plic a podobně. Plicník můžeme používat samostatně, ale podle jednotlivých onemocnění jsou vhodné kombinace s jinými rostlinami. Zlepšuje to léčebný účinek a zároveň zmírňuje nepříznivé působení plícníku na srážlivost krve, kterou droga mírně zvyšuje. Homeopatické přípravky se podávají při zánětu průdušek. Plicník se dobře uplatňuje i při poškození sliznice hltanu a žaludku po požití koncentrovaného alkoholu, horkých jídel nebo nápojů, chemikálií a podobně.

Použití Plicníku

Plicník lékařský působí protizánětlivě, mírní dráždění ke kašli, podává se při zánětech průdušek a zápalech plic. V lidovém léčitelství se nasazuje i při žaludečních a střevních potížích. Zevně díky obsahu allantoinu léčí drobná poranění.

Účinné látky

Slizy, olygalakturonany, třísloviny, flavonoidy,minerální látky, kyselina křemičitá, allantoin, kyselina chlorogenová a rozmarýnová

Výskyt

Vyskytuje se hojně v listnatých lesích a hájích, roste hustě a ve skupinách v čistých porostech.

Lidové názvy Plicníku

Tato bylina je známa také pod názvy cicalka, červené kluče, červený klíč, čmelník, hvězdoš, jelení mangold, korálky, kuroslep, modrá bukvice, modrý klíč, modrý kluč, modrý petrklíč, nevlastní sestry, plicník druhý, pličník, plíčník, plucník, tříbarevný kvítí, urbánek, zimičí korálky nebo zimniční korálky.

Příprava Plicníku

Nálev- 2 polévkové lžiíce sušených listů plicníku zalijte 0,5 l vroucí vody, přiklopte a nechte 15 minut louhovat. Užívá se v průběhu dne. Nálev je možné dochutit medem. V čajích se používá většinou v kombinaci s dalšími bylinami. 

Dávejte si pozor!

Lidé s vysokou sedimentací by neměli plicník užívat samostatně ani dlouhodobě.

Zajímavé odkazy

Kategorie

Zboží související
s Plicníkem

Jitrocel list

Jitrocel je spolu s řebříčkem nejlepší rostlinný lék na rány

Podběl květ

Podporuje tvorbu tkáně.

Tymián nať

Tymián se používá na kašel, k uvolnění hlenů, při nadýmání a průjmech a k dezinfekci při zánětech v ústní dutině.

Co vás zajímá o Plicníku

Zeptejte se Bylíka!

Zajímá vás něco a nenašli jste odpověd? Napiště nám, rádi vám odpovíme.