fb Rakytník řešetlákový plod - Bylík.cz - prodej bylinek a koření

Rakytník plod řešetlákový

Rakytník je znám po tisíciletí jako léčivá rostlina, plody rakytníku jsou oranžové bobulky, hodně kyselé až trpké chuti, ovšem plné celé řady vitamínů. Rakytník řešetlákový posiluje obranyschopnost ... více o Rakytníku řešetlákovém

Kód zboží b00287
Latinský názevHippophe rhamnoides

Potřebujete s něčím poradit?

+420 773 318 559
(po-pá 8:00-19:00, so 9:00-14:00)

Doprava za 39 Kč, od 399 Kč zdarma Kdy zboží dostanu?

50g
48
100g
86
150g
123
200g
164
250g
198
300g
237
400g
292
500g
365
zobrazit další varianty zboží
Dostupnost: skladem > 1 kg
Rakytník
Rakytník
plod
200g
Příprava: Dvě polévkové lžíce zalijeme 1/2 l vody a povaříme 5 minut. Možno zkonzumovat i s plody.
Balení Rakytník

Vše o Rakytníku řešetlákovém

Popis

Rakytník je znám po tisíciletí jako léčivá rostlina, plody rakytníku jsou oranžové bobulky, hodně kyselé až trpké chuti, ovšem plné celé řady vitamínů. Rakytník řešetlákový posiluje obranyschopnost organismu, užívá se jako prevence proti chřipkám a dalším infekčním onemocněním. Léčivý olej je ve všech částech rostliny, ale nejvíce v plodech. Používají se při zánětech v zažívacím traktu, žaludečních vředech, Crohnově chorobě, zanesených žlučovodech, zácpě, jaterních chorobách a hemeroidech.

Rakytník řešetlákový obsahuje fenolové sloučeniny, které dávají plodům rakytníku žlutooranžovou barvu a jsou příčinou trpké chuti a baktericidních účinků. Olej z plodů obsahuje karoteny a jsou v něm rozpuštěny všechny možné olejové vitamíny, proto se doporučuje užívat i při ateroskleróze, zvýšeném cholesterolu, poruchách prokrvení, infarktech, mrtvicích, trombózách, poruchách břišních mízovodů, při nedostatku olejových vitamínů a antioxidantů, únavnosti, v rekonvalescenci. Rostlina se dá využít téměř celá, v kůře a trnech jsou údajně látky s protinádorovou aktivitou. Zevně se rakytníkový olej osvědčil na rány, popáleniny, křečové žíly, omrzliny, bércové vředy, na poševní záněty a hemeroidy.
Použití Rakytníku řešetlákového

Rakytník řešetlákový pozitivně ovlivňuje činnost jater, plic a trávící funkce. Dále pomáhá proti nejrůznějším kožním problémům, jako je akné, popáleniny nebo omrzliny. Z dalších účinků je to jeho čistící schopnost na celý  organismus a může se tedy užívat i při detoxikacích. Rakytník reguluje krevní oběh a ovlivňuje krvetvorbu. Je účinný při revmatismu a jeho užívání zvyšuje odolnost vůči stresu.

 

 

Účinné látky

Rakytník řešetlákový je bohatý na organické kyseliny, minerály (železo apod.), vitaminy C, A, D, B, E, F nebo K.

Výskyt

Rakytník řešetlákový pochází z Ruska, v současnosti se pěstuje po celé Evropě a Asii. Je to odolný keř, dorůstá do výšky 1,5 až 6 m, je mrazuvzdorný, plodem jsou drobné peckovité bobule oranžové barvy.

Příprava Rakytníku řešetlákového

Čaj se připraví ze sušených plodů, které pak můžeme zkonzumovat. Dvě polévkové lžíce zalijeme 1/2 l vody a 5 minut povaříme. Pro obměnu lze rakytník smíchat např. s listy maliníku, máty nebo borůvky. Plody rakytníku se mohou zpracovávat na džemy, marmelády, kompoty, sirupy, limonády, džusy, léčivé masti, oleje..

Dávejte si pozor!

Rakytník řešetlákový je možné užívat i dlouhodobě, nemá žádné vedlejší účinky. Je vhodný i pro děti

Zajímavé odkazy

Zboží související
s Rakytníkem řešetlákovým

Borůvka sušené plody

Sušené borůvky jsou vynikajícím prostředkem proti průjmům, obzvláště šetrné a vhodné jsou pro děti.

Goji sušené plody

Plody goji jsou výborným antioxidantem. Podle starých čínských receptů je v bobulích kustovnice skryt recept na dlouhověkost.

Goldenberries sušené plody

Mochyně peruánská, Physalis peruviana nebo Incan goldenberries vynikají vysokým obsahem vitamínu C, rutinu a vitamínu A. Konzumace není omezena. Pro lidský organizmus postačuje 10 až 40 gramů denně.

Zajímavé články
o Rakytníku řešetlákovém

Bylinky poslouží i při tvorbě podzimních dekorací

Bylinky poslouží i při tvorbě podzimních dekorací

Většina z nás má podzimní dny spojené s chladným, sychravým a nevlídným počasím. Ani není divu, že je to také období častých nachlazení...

Co vás zajímá o Rakytníku řešetlákovém

Zeptejte se Bylíka!

Zajímá vás něco a nenašli jste odpověd? Napiště nám, rádi vám odpovíme.