fb Saturejka zahradní nať - Bylík.cz - prodej bylinek a koření

Saturejka nať zahradní

Saturejka působí antisepticky, potlačuje nežádoucí kvasné pochody v zažívacím ústrojí, mírní záněty sliznic včetně zánětů horních cest dýchacích. Užívá se v nálevu nebo v čajových směsích ... více o Saturejce

Kód zboží 0094
Latinský názevHerba saturejae

Potřebujete s něčím poradit?

+420 773 318 559
(po-pá 8:00-19:00, so 9:00-14:00)

Doprava za 49 Kč, od 499 Kč zdarma Kdy zboží dostanu?

30g
18
50g
29
100g
32
150g
34
200g
45
250g
47
300g
51
400g
67
500g
84
zobrazit další varianty zboží
Dostupnost: skladem < 1 kg
Saturejka
Saturejka
nať
200g
Příprava: Jednu čajovou lžičku zalijte 1/4 l vroucí vody, zakryté nechte 30 minut louhovat. Užívá se po doušcích během dne nebo 3x denně po jídle.
Balení Saturejka

Vše o Saturejce

Popis

Saturejka působí antisepticky, potlačuje nežádoucí kvasné pochody v zažívacím ústrojí, mírní záněty sliznic včetně zánětů horních cest dýchacích. Užívá se v nálevu nebo v čajových směsích při náhlých zažívacích poruchách z dietních chyb, proti infekčním průjmům a při chorobách z nachlazení. Saturejka podporuje chuť k jídlu, působí proti nadýmání a mírně močopudně. 

Saturejka značně zlepšuje stravitelnost pokrmů. Týká se to především těžkých masitých pokrmů a nadýmajících potravin, jako jsou luštěniny a zelí, u nichž je saturejka první trávicí prevencí. V potravinářství je saturejka vyhledávaným kořením pro uzenářské výrobky a při přípravě mas. Čistě léčebné uplatnění saturejky využívá schopnosti zvyšovat krevní tlak. Ve formě čaje v obvyklém dávkování pomáhá léčit i zánět žaludku a tenkého střeva, uvolňuje plynatost střev, pomáhá při akutních a chronických průjmech. Saturejka stimuluje činnost celého trávicího traktu, aktivizuje slinivku břišní, pomáhá vyhánět střevní parazity a celkově posiluje organismus. Saturejka má ještě jedno neobvyklé uplatnění, v lidském organismu vyvolává vzrušení, čímž přispívá k odstranění frigidity u žen a impotence u mužů. Podobně působících bylinek je málo, proto se saturejka stala základní složkou takzvaného nápoje lásky, prostředku, který lidstvo již od nejdávnějších dob tak vyhledává. 

Použití Saturejky

Saturejkový čaj pomáhá u diabetiků mírnit pocit žízně. Čaj ze sušené nati saturejky rozpouští hleny a působí proti kašli. Při zevním použití přispívá saturejka k hojení ran. Recept na nápoj lásky: 5 dílů natě saturejky, 2 díly natě yzopu, 2 díly natě máty, 1 díl natě ořešáku, 1 díl natě bazalky, 1 díl kořene  vlaštovičníku, 1 díl natě třezalky. Bylinkovou směs volně nasypeme do jedné čtvrtiny objemu nádoby, doplníme červeným vínem a necháme 1 - 2 týdny za občasného protřepání vylouhovat. Poté přecedíme a pijeme 2 - 3 týdny nalačno 2x denně kalíšek, ne více. Nejlepší je připravovat nápoj z čerstvých rostlin, můžeme je však kombinovat se sušenými.

Účinné látky

Éterický olej s carvacrolem a cymenem, teroinen, myrcen, pinen, thymol, monoterpeny, třísloviny - kyselina rozmarýnová a chlorogenová, flavonoidy, steroly

Výskyt

Původ saturejky je v oblasti Středomoří, u nás ve volné přírodě neroste, lze si ji však vypěstovat.

Lidové názvy Saturejky

Tato bylina je známa také pod názvy cabr, cibr, čabr, čantoryjka, číbr, čubr, čůbr, čůbra, čubrek, hlístník, hysop planý, pepř oslí, pepřovník, santoryjka, santořinka, sartoreje, saturajka, saturej, saturejka zimní, satorija, satorka, satoryje, saturyje nebo ščubřík.

Příprava Saturejky

Nálev - čaj - 1 čajovou lžíčku natě saturejky přelijeme 0,2S l vroucí vody, přiklopíme a necháme 30 minut louhovat. Scedíme a užíváme po doušcích během celého dne nebo ve třech dávkách. Šálek nálevu po jídle zlepšuje trávení.

 

Dávejte si pozor!

V případě předávkování může vyvolat bolesti hlavy nebo zvracení! 

 

Zajímavé odkazy

Kategorie

Zboží související
s Saturejkou

Bazalka nať

Bazalka se používá při nadýmání, při poruchách trávicího traktu, k uvolnění křečí a k celkovému uklidnění a vyvolání spánku.

Máta nať

Máta se používá ke snížení krevního tlaku, podpoře chuti k jídlu, proti nadýmání a na osvěžující koupele.

Ořešák list

Ořešák se používá na záněty sliznic, zastavení krvácení, kožní choroby a proti pocení nohou.

Třezalka nať

Třezalka se používá při léčbě trávicího traktu, žaludku, jater a žlučníku, při depresích, úzkosti a neklidném spánku, zevně na hojení ran a popálenin.

Zajímavé články
o Saturejce

Zázrak jménem chia: nakopněte svůj běh

Zázrak jménem chia: nakopněte svůj běh

Pokud přemýšlíte nad tím, jaká potravina prospěje vašemu tréninku v letních parnech, zaměřte svou pozornost na chia semínka. Jsou zásobárnou...

Návod na přípravu nápoje lásky

Návod na přípravu nápoje lásky

Nápoje lásky a zaručené recepty se vytvářely odpradávna. Vyskytují se ve starověkých legendách, opěvují je lidové písně a jsou popsány...

Co vás zajímá o Saturejce

Zeptejte se Bylíka!

Zajímá vás něco a nenašli jste odpověd? Napiště nám, rádi vám odpovíme.