fb Kaštan Jírovec maďal květ - Bylík.cz - prodej bylinek a koření

Kaštan květ Jírovec maďal

Účinné látky v kaštanu mají výrazný účinek na cévní stěny, které zpevňují a zvyšují jejich pružnost. Dále působí kaštan protizánětlivě a tlumí otoky - zejména otoky lymfatických žláz. Ovlivňuje ... více o Kaštanu

Kód zboží 0043
Latinský názevFlos hippocastani

Potřebujete s něčím poradit?

+420 773 318 559
(po-pá 8:00-19:00, so 9:00-14:00)

Doprava za 49 Kč, od 499 Kč zdarma Kdy zboží dostanu?

30g
25
50g
43
100g
62
150g
94
200g
124
250g
143
300g
145
zobrazit další varianty zboží
Dostupnost: skladem > 1 kg
Kaštan
Kaštan
květ
200g
Příprava: Jednu čajovou lžičku zalijte 1/4 l vroucí vody, zakryté nechte 15 minut louhovat. Užívá se 1x denně po jídle. Nevhodné pro těhotné a kojící ženy, děti a nemocní s chorobami jater a ledvin.
Balení Kaštan

Vše o Kaštanu

Popis

Účinné látky v kaštanu mají výrazný účinek na cévní stěny, které zpevňují a zvyšují jejich pružnost. Dále působí kaštan protizánětlivě a tlumí otoky - zejména otoky lymfatických žláz. Ovlivňuje poruchy periferního prokrvování - příznakem jsou studené nohy a ruce, i poruchy prokrvování koronárních cév na psychogenním podkladě. Pomocí kaštanu lze ovlivňovat i některé formy migrény. 

Přípravky z kaštanu mají i mírně antisklerotický účinek a můžeme je tedy použít k léčbě i prevenci mozkových příhod. Nálev z květů kaštanu usnadňuje odkašlávání a ulehčuje rozpouštění hlenů. 

Použití Kaštanu

Kaštan má protizánětlivý účinek, tlumí a odstraňuje otoky, zvláště lymfatické, a příznivě ovlivňuje pružnost a pevnost cévních stěn. Kaštan využíváme při léčbě hemoroidů, bércových vředů, křečových žil, při zánětu žil a při výskytu trombózy.  

Účinné látky

Droga obsahuje zejména glykosid eskulin ( aeskulin) a dále saponiny (např. escin), flavonoidy, éterické oleje, pektin

Výskyt

U nás je kaštan převážně vysazován v parcích či alejích, ve své domovině roste zejména v horských a údolních lesích, na půdách výživných, humózních, hlubokých, svěžích a na stanovišti světlém až polostinném.

Lidové názvy Kaštanu

Tato bylina je známa také pod názvy jírovec obecný, kaštan, kaštan bílý, kaštan divoký, kaštan hořký, kaštan koňský, kaštan planý, kaštan svinský, kaštany, maďál nebo pakaštankoňský.

Příprava Kaštanu

Nálev z květů - jednu čajovou lžičku přelijte 250 ml vroucí vody, přiklopte a nechte 15 minut vylouhovat. Užívejte 1x denně po jídle. Užívat jen velmi opatrně, větší množství může vyvolat otravu! Nálev z květů se někdy užívá na kožní záněty nebo slabší popáleniny. 

Dávejte si pozor!

Vzhledem k tomu, že účinky jírovce nejsou detailně prozkoumány, neměli by ho užívat děti, těhotné a kojící ženy a lidé s chorobami ledvin nebo jater. Jírovec se obvykle podává dlouhodobě, ale protože ve větších dávkách působí toxicky a ovlivňuje funkci nadledvinek, je vhodné léčbu vždy po 2 měsících na 1 měsíc přerušit. Při předávkování se mohou objevit příznaky otravy jako např. křeče, ztráta koordinace, zvracení, průjem, ochrnutí, dle některých zdrojů může dojít i k poškození ledvin a jater. 

Zajímavé odkazy

Kategorie

Zboží související
s Kaštanem

Heřmánek květ

Heřmánek představuje mezi léčivými rostlinami naprostou "hvězdu", léčebné uplatnění je široké a univerzální.

Hloh květ

Květ hlohu pomáhá zlepšovat činnost srdce, snižuje krevní tlak a zlepšuje průtok krve v srdci. Působí proti skleróze.

Lékořice kořen

Kořen lékořice se používá k usnadnění odkašlávání a uvolnění hlenů při kašli a při onemocnění dýchacích orgánů.

Lípa květ

Květ lípy se používá při chřipce a nachlazení, při horečkách a k odhlenění

Zajímavé články
o Kaštanu

Šišák bajkalský, léčivá kráska z Dálného východu

Šišák bajkalský, léčivá kráska z Dálného východu

Některé léčivé rostliny jsou u nás doposud poměrně neznámé a setkáváme se s nimi až v poslední době. Často jsou to ty, jejichž původní domovinu...

Bylinkami proti jarní únavě

Bylinkami proti jarní únavě

Také se vás zmocnila jarní únava, deprese, chřipka nebo nachlazení? Bacily kolem vás létají ostošest a vy jen a jen něco chytit? Plně vybavená...

Co vás zajímá o Kaštanu

Zeptejte se Bylíka!

Zajímá vás něco a nenašli jste odpověd? Napiště nám, rádi vám odpovíme.